Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Już w piątek początek wielkiego eksperymentowania w "Koperniku"

0
Podziel się:

W piątek 5 listopada pierwsi zwiedzający będą mogli zapoznać się z 350
eksponatami Centrum Nauki Kopernik (CNK). Uroczyste otwarcie Centrum planowane jest na godz. 21,
wcześniej odbędzie się "Wielki Wybuch" - spektakl w reż. Petera Greenewaya i Saskii Boddeke.

W piątek 5 listopada pierwsi zwiedzający będą mogli zapoznać się z 350 eksponatami Centrum Nauki Kopernik (CNK). Uroczyste otwarcie Centrum planowane jest na godz. 21, wcześniej odbędzie się "Wielki Wybuch" - spektakl w reż. Petera Greenewaya i Saskii Boddeke.

Szczegóły dotyczące otwarcia "Kopernika" i poprzedzającego go spektaklu przedstawiono w środę podczas konferencji prasowej w siedzibie Centrum.

Spektakl "Wielki Wybuch" po raz pierwszy będzie można zobaczyć w piątek, 5 listopada o godz. 19.30. Na miejscu - przy siedzibie CNK - zobaczą go jedynie wcześniej zarejestrowani widzowie. Jednak dzięki transmisji telewizyjnej widowisko będą mogli oglądać również mieszkańcy innych miast i warszawiacy, dla których nie wystarczyło miejsc na widowni.

"Bramki dla osób zarejestrowanych na +Wielki Wybuch+ będą otwarte od godz. 17.30. Prosimy o zabranie dowodu osobistego, warto wziąć też potwierdzenie rejestracji" - powiedziała Hanna Nowak-Radziejowska z Działu Artystycznego CNK. Wyjaśniła, że ze względu na środki ostrożności nie należy brać ze sobą metalowych przedmiotów, a ilość zabranych ze sobą rzeczy ograniczyć do minimum.

Po symbolicznym otwarciu drzwi aż do godz. 2. w nocy wszyscy chętni będą mogli po raz pierwszy zwiedzać Centrum. "Spodziewamy się bardzo wielu gości w dniu premiery spektaklu. Kiedy rozpoczęliśmy rejestrację, w ciągu 3,5 godz. zarejestrowało się 8 tysięcy osób. Postaraliśmy się o zwiększenie widowni i w ciągu trzech kolejnych minut rejestracji zgłosiło się 3 tysiące osób na kolejne trzy dni" - powiedział wicedyrektor "Kopernika" Piotr Kossobudzki.

Zaznaczył, że Centrum jednocześnie może zwiedzać ograniczona liczba osób. "Jednorazowo może w nim przebywać około tysiąca gości, dlatego zależy nam, by przynajmniej część widzów, którzy będą oglądali spektakl w piątek, przyszła poeksperymentować w sobotę i w niedzielę. W tych dniach Centrum będzie dostępne bezpłatnie od godz. 10 do 19" - powiedział Kossobudzki.

Dla wszystkich, którzy chcą odwiedzić "Kopernika", między 5 a 7 listopada uruchomiona zostanie specjalna linia autobusowa - 902. Będzie kursowała z Dworca Centralnego do przystanku Biblioteka Uniwersytecka co 10-15 minut.

Od 9 listopada Centrum będzie otwarte dla zwiedzających od wtorku do piątku między godziną 9 a 18, zaś w weekendy między 10 a 19. Przed wizytą w Centrum zarejestrować muszą się jedynie grupy zwiedzających. Przygotowano dla nich specjalną infolinię: 22˙596 41 00. Do tej pory zarejestrowało się w ten sposób 20 tysięcy zwiedzających. Wcześniejsza rejestracja nie obowiązuje indywidualnych gości "Kopernika".

"Spodziewamy się, że będzie nas odwiedzało pół miliona osób rocznie" - powiedział dyrektor Centrum Robert Firmhofer.

Jak przypomniał, po raz pierwszy idea powstania Centrum pojawiła się w 1997 roku. Wtedy przedstawiciele zespołów organizujących Piknik Naukowy i Festiwal Nauki w Warszawie - prof. Magdalena Fikus i Prof. Łukasz Turski - publicznie wyrazili marzenie, by w ślad za tymi przedsięwzięciami pojawiła się możliwość budowy czegoś trwalszego.

"W 2004 roku to marzenie przybrało formę materialną. Udało się przekonać ówczesnego prezydenta m.st. Warszawy Lecha Kaczyńskiego i ministra nauki i szkolnictwa wyższego prof. Michała Kleibera, a później minister edukacji Krystynę Łybacką do wybudowania Centrum. Była to decyzja ponad podziałami partyjnymi" - powiedział dyrektor CNK.

Budynek CNK to trzy kondygnacje o powierzchni blisko 20 tys. m kw. Od piątku goście Centrum będą mogli przeprowadzać eksperymenty na pięciu wystawach stałych: "Korzenie cywilizacji", "Strefa światła", "Człowiek w ruchu", "Człowiek i środowisko" i specjalną galerię dla dzieci "Bzzz!".

W kolejnych miesiącach zostaną otwarte również galerie: Re:generacja, Teatr Robotyczny oraz umieszczony wokół Kopernika i na jego dachu Park Odkrywców. W maju 2011 roku ruszy multimedialne planetarium.

Koszt budowy Centrum wyniósł 365 mln zł, z czego 207 mln zł to środki z Unii Europejskiej. CNK jest wspólną inicjatywą miasta st. Warszawa, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. (PAP)

ekr/ tot/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)