Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kaczyński: Będziemy czcić, póki żyjemy

0
Podziel się:

Prezes PiS uważa, że powinien powstać pomnik upamiętniający Lecha i Marię Kaczyńskich.

Kaczyński: Będziemy czcić, póki żyjemy
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEUgyDdx

Będziemy czcić pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej, póki żyjemy; nikt nie może nam tego zakazywać - tak prezes PiS Jarosław Kaczyński odniósł się do opinii, że rok po katastrofie kończy się żałoba. Uważa, że powinien powstać pomnik upamiętniający Lecha i Marię Kaczyńskich.

O tym, że rok po katastrofie smoleńskiej, zgodnie z polską i kościelną tradycją, kończy się czas żałoby mówił w środę metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. - _ Cmentarz nie jest naszą świątynią, ani naszym domem, owszem przychodzimy tam opłakiwać naszych najbliższych, ale przychodzi taki moment, kiedy musimy wrócić do codziennego życia i podjąć te wszystkie trudy, które są do podjęcia w ojczyźnie, które są do podjęcia w Kościele, które są do podjęcia w rodzinach i naszym życiu osobistym _ - powiedział kard. Nycz.

Zdaniem Kaczyńskiego przeżywanie żałoby to kwestia indywidualna. _ - Jeżeli chodzi o mnie, to wydarzyło się coś takiego, co będę na pewno przeżywał do końca życia i nikt nie ma prawa mi tego zabraniać _ - powiedział.

bEUgyDdz

_ - Czcić pamięć tych, którzy zginęli, będziemy z całą pewnością póki żyjemy, to jest zupełnie normalne i nikt nie ma prawa nam tego zakazywać. To tak, jakby zakazywać rodzinom chodzić na groby zmarłych. Dla mnie w wypadku mojego brata, mojej bratowej, a także w wypadku wielu ludzi, z którymi byłem serdecznie związany, to jest to samo, jakby mi ktoś powiedział masz nie chodzić na ich groby, bo komuś się to nie podoba _ - powiedział Kaczyński.

Jak zaznaczył, nie wierzy w to, _ żeby biskupi mogli coś takiego zalecać, bo musieliby zalecać, żeby znieść Zaduszki _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t100669.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;rocznice;smolenska;kilka;manifestacji,131,0,798339.html) W rocznicę Smoleńska kilka manifestacji

Kaczyński zwrócił uwagę, że w Polsce upamiętnianie różnego rodzaju rocznic jest powszechnie praktykowane. - _ Więc nie bardzo rozumiem, czy to jest wezwanie do tego, żeby już teraz nie składać kwiatów, nie pamiętać o tym? Nie sądzę, żeby o to chodziło _ - mówił prezes PiS.

bEUgyDdF

Zdaniem Kaczyńskiego powinien powstać pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który powinien upamiętniać także Marię Kaczyńską. _ - Działali razem _ - mówił. _ - Pomnik ofiar Smoleńska, o którym się przecież mówi niemalże od dnia katastrofy, jest blokowany z powodów czysto politycznych _ - dodał.

_ - Jestem głęboko przekonany, że pierwszy polski prezydent, który nie miał związków z poprzednim ustrojem, jawnych ani tajnych, i który prowadził pod wieloma względami politykę zupełnie inną niż poprzednicy i wewnątrz i na zewnątrz - sądzę, że właściwą politykę - na taki pomnik po prostu zasłużył _ - mówił prezes PiS.

Jak zaznaczył, formułując swoją opinię, stara się nie myśleć, że jest bratem-bliźniakiem zmarłego prezydenta. _ - Sądzę, że po prostu to trzeba zrobić, że tutaj ten mechanizm opierający się o nienawiść, ta niesłychanie intensywna nienawiść, która blokuje tego rodzaju przedsięwzięcia - nie wszędzie w Polsce, bo w wielu miejscach w Polsce one powstają - w szczególności w Warszawie, pewnego dnia minie _ - powiedział.

Wyraził też opinię, że _ ludzie, którzy po prostu tracą rozum z nienawiści, odejdą z polskiego życia publicznego naprawdę z wielkim dla tego życia publicznego pożytkiem i wtedy te sprawy zostaną w jakiejś mierze załatwione _.

bEUgyDdG

Pytany później, czy PiS będzie nadal organizował obchody 10. Dnia każdego miesiąca, potwierdził.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/42/t95530.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polacy;chca;wspolnej;rocznicy;smolenska;prezes;pis;nie,204,0,770764.html) Polacy chcą wspólnej rocznicy Smoleńska. Prezes PiS nie 70 proc. badanych chce wspólnych obchodów katastrofy. Jarosław Kaczyński chce zorganizować oddzielne uroczystości.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/139/t110475.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kontrolerzy;naprowadzali;samolot;nie;na;pas,109,0,674669.html) "Kontrolerzy naprowadzali samolot nie na pas" Szef klubu PiS pyta o śledztwo wyjaśniające katastrofę smoleńską.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/t112476.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/po;do;pis;opamietajcie;sie;ze;smolenskiem,161,0,803233.html) PO do PiS: Opamiętajcie się ze Smoleńskiem Platforma apeluje o niezawłaszczanie przez Prawo i Sprawiedliwość tej tragedii.
bEUgyDea
wiadomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)