Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kaczyński: niedzielne referendum w stolicy będzie świętem demokracji

0
Podziel się

Niedzielne głosowanie w stolicy będzie świętem demokracji - mówił prezes
PiS Jarosław Kaczyński podczas piątkowej konwencji na warszawskiej Pradze, która zamknęła kampanię
tej partii przed referendum ws. odwołania prezydent Warszawy. Szef PiS apelował o udział w
referendum.

bEpGnlrF

Niedzielne głosowanie w stolicy będzie świętem demokracji - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas piątkowej konwencji na warszawskiej Pradze, która zamknęła kampanię tej partii przed referendum ws. odwołania prezydent Warszawy. Szef PiS apelował o udział w referendum.

"Ci, którzy chcą nam psuć to święto, (...) nie zwyciężą" - podkreślił na spotkaniu prezes PiS. "Kiedy (w niedzielę) wieczorem dowiemy się, że frekwencja była wystarczająca i pani prezydent zmieni swoje zadania, (...) to będzie piękne zakończenie święta" - mówił.

Kaczyński zaznaczył, że mieszkańcy Warszawy muszą mieć wpływ na to, co dzieje się w mieście i dlatego powinni wziąć udział w referendum w sprawie odwołania prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. "Jest instytucja referendum. Możemy i musimy z niej skorzystać" - przekonywał.

bEpGnlrH

Prosił także uczestników spotkania, by namawiali swoje rodziny i znajomych do udziału w niedzielnym referendum. "Wielka Warszawa to Warszawa zintegrowana, wykorzystująca wszystkie możliwości, które tkwią w ludziach (...) To w ludziach Warszawy jest siła, która może dać nam wielkość, ale do tego potrzebne są inne rządy - mądrych, dobrych ludzi" - mówił prezes PiS.

Ocenił też, że rządzący stolicą nie wykorzystują potencjału Pragi i nie dbają o nią wystarczająco. Według Kaczyńskiego świadczy o tym m.in. stan praskich kamienic czy brak inwestycji.

Podczas warszawskiej konwencji przemawiał też Piotr Gliński, wymieniany jako możliwy kandydat PiS na prezydenta Warszawy. Zwracał uwagę m.in. na trudności mieszkańców m.in. z dopisywaniem się do spisu wyborców przed referendum, a także brak obwieszczeń w sprawie głosowania. W jego ocenie, świadczy to o tym, że w Polsce funkcjonuje "półbiałoruska demokracja".

Wtórował mu prezes PiS, który pokazywał obwieszczenie z warszawskiego Żoliborza w formacie A4, z którego przeczytaniem - jak powiedział - miałby problemy nawet w okularach. "To są po prostu kpiny, symbol tego, co jest robione w Warszawie, aby trwała władza" - powiedział.

bEpGnlrN

Do udziału w głosowaniu zachęcała także aktorka Katarzyna Łaniewska. "Powinniśmy pójść na referendum. Czy mamy łamać naszą wiarę w konstytucję" - pytała. Konwencja odbyła się przed zakładami Rawar. Jak mówili politycy PiS, w ostatniej chwili odmówiono im sali na terenie zakładów. Podczas konwencji wystąpiła kapela Staśka Wielanka.

Referendum w sprawie odwołania Gronkiewicz-Waltz, odbędzie się w najbliższą niedzielę; będzie ważne, jeśli do urn wyborczych pójdzie 3/5 wyborców, którzy uczestniczyli w wyborach prezydenta Warszawy w 2010 roku, czyli co najmniej 389 430 osób. Gdyby niedzielne głosowanie okazało się prawnie wiążące, prezydent zostanie pozbawiona stanowiska, jeśli za jej odwołaniem opowie się większość głosujących. (PAP)

ajg/ tgo/ eaw/ ura/

bEpGnlsi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)