Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kaczyński przekonuje do polityki zapewniającej równowagę społeczną

0
Podziel się

W Polsce należy prowadzić politykę zapewniającą równowagę społeczną - mówił
w środę na Forum Ekonomicznym w Krynicy prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zapowiedział wprowadzenie
trzeciej, 39-proc. stawki podatkowej i opodatkowanie giełdowych transakcji finansowych.

bEpEGvTp

W Polsce należy prowadzić politykę zapewniającą równowagę społeczną - mówił w środę na Forum Ekonomicznym w Krynicy prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zapowiedział wprowadzenie trzeciej, 39-proc. stawki podatkowej i opodatkowanie giełdowych transakcji finansowych.

Kaczyński w swoim wykładzie zatytułowanym "Nowy pakt gospodarczy" mówił, że zabiega o władzę, bo jest głęboko przekonany, że państwo jest nie tylko jakością organizacyjną, ale także jakością moralną, która potrzebuje silnej legitymizacji moralno-historycznej. "Jeśli państwo ma spełniać swoje zadania, to ta legitymizacja jest potrzebna" - powiedział prezes PiS.

Kaczyński stwierdził, że dobrze funkcjonujące państwo jest warunkiem funkcjonowania rynku, a bez dobrze działającego państwa rynek nie wypełnia swej funkcji i traci swój sens. "Musimy uznać, że potrzebna jest pewna solidarność, równowaga, przynajmniej między dwoma kategoriami społecznymi, między pracodawcami a pracobiorcami i między producentami a konsumentami. Bez tego mechanizmu nie jesteśmy w stanie stworzyć dobrze funkcjonującego rynku" - mówił.

bEpEGvTr

Zapowiedział także zmiany w systemie podatkowym. PiS ma zaproponować w nadzwyczajnej ustawie kryzysowej wprowadzenie trzeciej stawki podatkowej - 39 proc., z dużymi odpisami na inwestycje. Zdaniem Kaczyńskiego w warunkach kryzysu trzeba stworzyć "nieco ostrzejszy system podatkowy" dla najlepiej zarabiających, ale z drugiej strony zachęcić objętą trzecią stawką grupę do inwestowania w środki trwałe. Kaczyński wyjaśnił, że 39-proc. stawką objęci byliby też ci, którzy dziś zarabiają bardzo dużo, a płacą 19-proc. podatek.

Prezes PiS dodał, że kolejną propozycją będzie możliwość odliczania przez pracowników od podatku kosztów - to odliczenie ma rosnąć stopniowo do 40 proc. i mieć charakter trwały, w odróżnieniu od reszty propozycji "ustawy kryzysowej".

"To ustawa nadzwyczajna na okres kryzysu, na 5 lat. Netto ma przynieść tylko dwadzieścia kilka mld zł, ale sądzimy, że nada silny pozytywny impuls postawom w życiu gospodarczym" - oświadczył Kaczyński.

Kolejną propozycją jest stworzenie rejestru giełdowych transakcji finansowych w Polsce i ich opodatkowanie. Transakcje na głównym parkiecie miałyby być opodatkowane 1 proc., a na "parkietach wtórnych" - 0,5 proc.

bEpEGvTx

"To jest przedsięwzięcie, które ma stosunkowo niewielki wymiar finansowy, bo (...) obroty polskiej giełdy netto to nie są jakieś gigantyczne obroty. Ale przede wszystkim ma to likwidować ślepotę polskiego państwa i umożliwić zapobieganie tym wszystkim zabiegom, które zmierzają do tego, żeby po prostu nie płacić podatków" - powiedział.

W ramach tego samego planu PiS chce wprowadzenia 1-proc. podatku obrotowego dla sieci handlowych.

Odnosząc się do swojej propozycji, by w konstytucji zapisać odwołanie się do Boga tłumaczył, że nie jest to kwestia wiary, a tradycji. Jak podkreślał, posiedzenia brytyjskiej izby gmin zaczynają się od modlitwy, a trudno o bardziej zlaicyzowany kraj niż Anglia.

"Zdecydowanie odrzucamy poglądy tych, którzy mówią, że państwo, a dokładnie europejskie państwo narodowe, musi wejść w fazę zaniku, bo wielkie korporacje są zbyt silnie i państwo narodowe nie jest w stanie opanować procesów, które są determinowane przez ich decyzje" - oświadczył.

bEpEGvTy

Jego zdaniem, jeśli poziom niezależności władzy jest wystarczający, to tego typu oddziaływanie jest możliwe. Jak ocenił, w Polsce mamy już do czynienia "z zamysłem tworzenia i umacniania takiej sytuacji społecznej, w której niewielkie silne grupy mogą całkowicie kontrolować społeczeństwo". (PAP)

her/ stk/ wkr/ luo/ pad/ jbr/

bEpEGvTS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)