Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kalarepiok, dziadajka i inne dania z kielecką tradycją

0
Podziel się:

Przepisy na najciekawsze, najsmaczniejsze i od stuleci gotowane w regonie
kieleckim można znaleźć w książce kucharskiej "Kalarepiok i inne potrawy powiatu kieleckiego".
Wydawnictwo ma promować regionalne potrawy.

Przepisy na najciekawsze, najsmaczniejsze i od stuleci gotowane w regonie kieleckim można znaleźć w książce kucharskiej "Kalarepiok i inne potrawy powiatu kieleckiego". Wydawnictwo ma promować regionalne potrawy.

Rwaniec, jaglaki kostomłockie, bida, dziadajka z zocirką, kalmuki babuni, wołki grzybowe, kalarepiok, rzodkie z łobodą czy polewka swiętokrzyska to potrawy wykorzystujące to, czego na kieleckiej wsi nie brakowało: warzywa, kasze i mleko. W nietypowej książce kucharskiej, wydanej przez starostwo, znalazły się przepisy z V Konkursu na Najsmaczniejszą Tradycyjną Potrawę Powiatu Kieleckiego.

"Dziedzictwo kulinarne naszego regionu to nieprzebrana skarbnica, z której coraz chętniej czerpiemy. Jestem przekonany, że receptury zawarte w tym wydawnictwie staną się inspiracją, dla wszystkich tych, dla których gotowanie jest wielką przyjemnością i pasją" - powiedział PAP starosta kielecki Zdzisław Wrzałka.

Wydawnictwo ma promować kielecką regionalną kuchnię w Polsce, a w samym województwie świętokrzyskim zachęcać mieszkańców do gotowania mających długoletnią tradycję potraw.

"Książka będzie rozdawana na imprezach, na których gościmy. Mieszkańcy powiatu będą mogli ją otrzymać jako nagrody konkursów organizowanych przez starostwo. Planujemy też udostępnienie wydawnictwa kołom gospodyń wiejskich i gospodarstwom agroturystycznym, które często wykorzystują dawne przepisy" - powiedziała PAP rzecznik powiatu kieleckiego Agata Niebudek - Śmiech.

Ziemia kielecka przez wieki była oddzielona od zagranicznych wpływów kulinarnych. W jadłospisie mieszkańców regionu były obecne dania i produkty ziemniaczane, mączne oraz kasze. Duże znaczenie w żywieniu miały także nabiał, warzywa i owoce, natomiast pokarmy mięsne spożywano rzadziej. W Sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie działa kilkadziesiąt gospodarstw agroturystycznych, piekarni, zakładów wędliniarskich i pasiek, przygotowujących tradycyjne potrawy. (PAP)

and/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)