Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kalemba: dobre propozycje w dopłatach; tracimy w obszarach wiejskich

0
Podziel się:

Nowa propozycja budżetu UE zawiera dobre propozycje dla Polski, jeśli
chodzi o dopłaty bezpośrednie dla rolników; nasz kraj traci natomiast w części dotyczącej rozwoju
obszarów wiejskich - poinformował w piątek w Brukseli minister rolnictwa Stanisław Kalemba.

Nowa propozycja budżetu UE zawiera dobre propozycje dla Polski, jeśli chodzi o dopłaty bezpośrednie dla rolników; nasz kraj traci natomiast w części dotyczącej rozwoju obszarów wiejskich - poinformował w piątek w Brukseli minister rolnictwa Stanisław Kalemba.

"Na ten moment mamy dobre propozycje, jeśli chodzi o pierwszy filar - płatności bezpośrednie (...), drugi filar (czyli rozwój obszarów wiejskich - PAP) traci" - powiedział Kalemba dziennikarzom. "Budżet będzie o dziesiątki miliardów mniejszy, w porównaniu do obecnej perspektywy. (...) Wiadomo, że wszystkim trochę ubywa" - dodał.

Nowa propozycja budżetowa szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya zakłada środki na politykę rolną w wysokości ok. 373,5 mld euro, z czego ok. 277,8 mld euro na dopłaty bezpośrednie i tzw. środki rynkowe. To wzrost na rolnictwo o ok. 1,2 mld euro względem projektu z listopada.

Kalemba wyjaśnił, że Polska, jeśli chodzi o środki na drugi filar Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) miała największy budżet ze wszystkich państw. Podkreślił, że to właśnie nasz kraj jest największym beneficjentem tych środków, bo aż 13,5 proc. z całej puli szło do nas. "Natomiast teraz wiadomo, że inne państwa stawiają warunki. Są to rozmowy bardzo trudne i jak to zwykle bywa, jest pewien algorytm do obniżania wszystkim państwom (...). Ze względu na to, że Polska ma tak duży udział, są to faktycznie duże straty, ale też mamy koncepcję uzupełnienia tych strat w tym drugim filarze " - powiedział.

Szef resortu rolnictwa zaznaczył, że na poziomie ministrów krajów UE są już wypracowywane "mechanizmy przesunięć", tak by drugi filar WPR (rozwój obszarów wiejskich) nie tracił. Nie chciał jednak wyjaśniać o co dokładnie chodzi.

Kalemba podkreślił, że Polska w nowej perspektywie finansowej może uzyskać średnią unijną, jeśli chodzi o dopłaty bezpośrednie (pierwszy filar). Jednym z elementów reformy WPR w latach 2014-2020 jest stopniowe zwiększanie dopłat bezpośrednich dla rolników w krajach, gdzie są one najniższe. Teraz dopłaty różnią się między krajami UE - od 540 euro na hektar w Grecji do 83 euro na Łotwie. Na razie Komisja Europejska i Parlament Europejski proponują nieco odmienne mechanizmy stopniowego wyrównywania dopłat. (PAP)

stk/ luo/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)