Notowania

wiadomości
28.12.2012 16:14

Kalemba: samorząd wyeliminuje z przetargów ziemi osoby nieuprawnione

Opinia samorządu rolniczego pozwoli wyeliminować w przetargach ograniczonych zakup ziemi rolniczej przez osoby nieuprawnione - takie rozwiązanie zaproponował minister rolnictwa Stanisław Kalemba, który w piątek w Szczecinie rozmawiał z protestującymi rolnikami.

Podziel się
Dodaj komentarz

Opinia samorządu rolniczego pozwoli wyeliminować w przetargach ograniczonych zakup ziemi rolniczej przez osoby nieuprawnione - takie rozwiązanie zaproponował minister rolnictwa Stanisław Kalemba, który w piątek w Szczecinie rozmawiał z protestującymi rolnikami.

Zdaniem protestujących w Szczecinie od 5 grudnia rolników, sprzedaż prowadzona przez Agencję Nieruchomości Rolnych nie poprawia struktury gospodarstw rodzinnych, a ziemia trafia do podstawionych osób reprezentujących duże podmioty gospodarcze powiązane z kapitałem zagranicznym. Rolnicy indywidualni przekonują, że nie są w stanie konkurować z dużymi podmiotami.

Kalemba powiedział, że rozwiązanie tego problemu powinien zapewnić udział w przetargach ograniczonych przedstawicieli powiatowych izb rolniczych skupiających wszystkich rolników. Według ministra, izby miałyby opiniować startujących w przetargach. Jeśli pojawi się w nich osoba uznana za podstawioną, to Agencja miałaby wtedy odwoływać przetargi.

"W województwie zachodniopomorskim od kilkunastu lat znaczna część gruntów jest w gospodarowaniu spółek i podmiotów z udziałem kapitału zagranicznego. To ma miejsce i nie ulega wątpliwości" - przyznał Kalemba. "Skala tego jest dosyć duża i zgadzam się, że polscy rolnicy powinni mieć możliwość w pierwszej kolejności powiększenia swoich gospodarstw" - dodał Kalemba.

Minister powiedział również, że wszystkie informacje, które docierają do niego o osobach podstawionych startujących w przetargach, są kierowane do CBA i ABW.

Kalemba zaznaczył, że działalność szczecińskiego oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych - w szczególności zaś przetargi ograniczone - będzie nadzorowała w imieniu prezesa ANR wyznaczona do tego osoba.

Według ministra, szczeciński oddział ANR powinien być bardziej otwarty wobec rolników. "To nie jest normalne, kiedy Agencja, która ma służyć rolnikom jest chroniona przez służbę ochroniarską" - powiedział Kalemba. Odniósł się w ten sposób do zarzutów protestujących rolników, którzy zarzucają zarządowi szczecińskiego oddziału ANR, że nie wywiązuje się ze swoich obowiązków. Żądają również zwolnienia jego dyrektora.

Szczeciński oddział Agencji Nieruchomości Rolnych odpiera zarzuty i twierdzi, że działa zgodnie z obowiązującymi przepisami, oraz że polityka ANR prowadzi do powiększenia rodzinnych gospodarstw rolnych. Agencja podkreśla, że od momentu podpisania w czerwcu porozumień z protestującymi rolnikami nie sprzedaje ziemi osobom nieuprawnionym i odwołuje przetargi, kiedy zachodzi obawa, że stają do nich takie osoby. (PAP)

res/ mki/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz