Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kalendarium rządu Donalda Tuska

0
Podziel się:

Przedstawiamy kalendarium roku działalności
rządu Donalda Tuska, który został powołany przez prezydenta Lecha
Kaczyńskiego 16 listopada 2007 r. 23 listopada Tusk wygłosił w
Sejmie expose, a następnego dnia otrzymał wotum zaufania.

Przedstawiamy kalendarium roku działalności rządu Donalda Tuska, który został powołany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego 16 listopada 2007 r. 23 listopada Tusk wygłosił w Sejmie expose, a następnego dnia otrzymał wotum zaufania.

LISTOPAD 2007 r. ----------------

9.11. - Prezydent Lech Kaczyński desygnował Donalda Tuska na premiera. Krótka uroczystość w Pałacu Prezydenckim zakończona rozmową Kaczyński-Tusk w cztery oczy. Dzień desygnowania na premiera, Tusk uznał za "najważniejszy w życiu".

10.11. - Rada Krajowa PO oraz Rada Naczelna PSL zdecydowały jednogłośnie o utworzeniu przez obie partie koalicji rządowej.

12.11. - Prezydent mówi, że szybkie wycofanie polskich wojsk z Iraku byłoby złą decyzją. "Decyzja o wycofaniu wojsk z Iraku musi być wspólną decyzją prezydenta i rządu" - powiedział.

13.11. - Donald Tusk i Waldemar Pawlak ustalili ostateczny skład koalicyjnego rządu. Trzy resorty - gospodarki, rolnictwa i pracy - objęło PSL, kandydatów na pozostałych ministrów wskazała PO.

Prezydent zgłosił zastrzeżenia wobec kandydata na szefa MSZ Radosława Sikorskiego i kandydata na ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego

14.11. - Lech Kaczyński spotkał się z Donaldem Tuskiem, który powiedział po rozmowie, że prezydent potwierdził - mimo podtrzymanych zastrzeżeń - gotowość do zaprzysiężenia gabinetu w przedstawionym mu składzie.

15.11. - Tusk zaproponował stanowisko rzecznika prasowego rządu Agnieszce Liszce - dawnej współpracowniczce Andrzeja Olechowskiego.

15.11. - B. premier i b. polityk PiS Kazimierz Marcinkiewicz przyznał, że otrzymał propozycję wejścia do rządu PO-PSL, ale ją odrzucił. Zapowiedział, że przez najbliższy czas pozostanie poza polską polityką i chce dokończyć swą misję w EBOiR.

16.11. - Prezydent powołał Donalda Tuska na stanowisko premiera oraz nowy - liczący 18 ministrów - rząd. Wicepremierami zostali szef PSL Waldemar Pawlak, który jednocześnie objął resort gospodarki, oraz Grzegorz Schetyna (PO), który został także szefem MSWiA.

Z rekomendacji PO ministrami zostali: Radosław Sikorski (MSZ), Zbigniew Ćwiąkalski (min. sprawiedliwości), Bogdan Klich (MON), Jacek Rostowski (finanse), Aleksander Grad (skarb państwa), Cezary Grabarczyk (infrastruktura), Elżbieta Bieńkowska (rozwój regionalny), Maciej Nowicki (środowisko), Ewa Kopacz (zdrowie), Katarzyna Hall (MEN), Bogdan Zdrojewski (kultura), Barbara Kudrycka (nauka i szkolnictwo wyższe), Mirosław Drzewiecki (sport).

PSL wskazało ponadto dwóch ministrów: Marka Sawickiego (rolnictwo) i Jolantę Fedak (praca).

Premier Donald Tusk objął ponadto stanowisko szefa Komitetu Integracji Europejskiej. Paweł Graś został sekretarzem stanu w Kancelarii Premiera odpowiedzialnym za służby specjalne. Szefem gabinetu premiera został Sławomir Nowak.

W zaprzysiężeniu gabinetu Tuska nie uczestniczył poprzedni premier Jarosław Kaczyński (PiS). W Kancelarii Premiera nowego szefa rządu witał b. wicepremier Przemysław Gosiewski. Nie we wszystkich resortach członków gabinetu Tuska witali ich poprzednicy. Nowego szefa dyplomacji Radosława Sikorskiego do resortu wprowadził b. wiceszef MSZ Paweł Kowal, a nie Anna Fotyga.

Po zaprzysiężeniu odbyło się pierwsze posiedzenie nowej Rady Ministrów. Rząd przyjął bez autopoprawki projekt ustawy budżetowej na 2008 rok.

19.11. - Do Sejmu trafił projekt ustawy budżetowej na 2008 rok.

Premier Donald Tusk powołał Tomasza Arabskiego na szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Do czasu powołania na szefa KPRM był członkiem zarządu Radia Gdańsk SA.

20.11. - Pierwsze robocze posiedzenie Rady Ministrów. Rząd zdecydował, że w Sejmie będą kontynuowane prace nad trzema projektami ustaw, które opracował gabinet J.Kaczyńskiego. Chodziło o projekty nowelizacji: Karty Nauczyciela, ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych i ustawy o doradztwie podatkowym.

20.11. - Ewakuowano pracowników Kancelarii Premiera po znalezieniu w jednej ze ścian budynku pocisku z czasów II wojny światowej; na miejsce przyjechali wojskowi saperzy, którzy usunęli i wywieźli pocisk.

21.11. - Prof. Władysław Bartoszewski został sekretarzem stanu w Kancelarii Premiera, odpowiedzialnym za kwestie związane z polityką zagraniczną. Mówił, że będzie się zajmował "sprawami na pograniczu trudnych i beznadziejnych".

22.11. - Julia Pitera została pełnomocnikiem rządu do spraw przeciwdziałania korupcji. Premier zapowiadał, że jednym z zadań Pitery będzie bardzo szybkie przygotowanie propozycji zmian ustawowych i kadrowych w CBA. Swoje zaufanie do szefa CBA Mariusza Kamińskiego nazwał "ograniczonym". Ostatecznie w styczniu Tusk ogłosił, że Kamiński stanowisko zachowa.

23.11. - Premier Donald Tusk i wicepremier Waldemar Pawlak podpisali w Sejmie Deklarację Koalicyjną PO-PSL. Dokument opatrzono mottem: "Razem tworzymy lepszą przyszłość - By żyło się lepiej. Wszystkim".

W Deklaracji napisano, że działania wspólnego rządu opierać się będą na fundamentach wolności i solidarności, równości wobec prawa, tolerancji i sprawiedliwości. Obie partie zadeklarowały, że podejmą działania na rzecz utrzymania wysokiego tempa rozwoju gospodarczego, ograniczą biurokrację, zmniejszą koszty działania administracji, zniosą nadmiar przepisów i regulacji, obniżą i uproszczą podatki.

23.11. - Donald Tusk wygłosił w Sejmie ponad trzygodzinne - najdłuższe po 1989 roku - expose. Zapowiedział obniżenie podatków, podniesienie płac m.in. nauczycieli i pracowników ochrony zdrowia, dokończenie reformy emerytalnej, walkę z korupcją, obniżenie bezrobocia.

Oświadczył wówczas, że w 2008 r. zakończy się polska misja wojskowa w Iraku. Zapowiedział, że podpisze Traktat Reformujący UE z uwzględnieniem tzw. protokołu brytyjskiego o ograniczeniu stosowania Karty Praw Podstawowych. Debata nad expose trwała ponad osiem godzin.

24.11. - Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Donalda Tuska. Za wyrażeniem wotum zaufania koalicyjnemu rządowi PO-PSL głosowało 238 posłów, przeciw było 204, od głosu wstrzymało się 2. Większość bezwzględna niezbędna do przyjęcia wotum wynosiła 223.

27.11. - Donald Tusk poinformował, że Polska odstępuje od blokowania możliwości podjęcia przez Rosję negocjacji w sprawie przystąpienia do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Kancelaria Prezydenta przyjęła deklarację Tuska z "najwyższym zdumieniem", podkreśliła, że prezydent nie był konsultowany w tej "bardzo ważnej dla strategicznych interesów naszego kraju sprawie".

27.11. - Premier odwołał ze stanowiska prezesa ZUS Pawła Wypycha; zastąpił go Sylwester Rypiński, jeden z członków zarządu ZUS. Premier wyjaśnił, że odwołanie Wypycha "nie ma charakteru nadzwyczajnego", a decyzja ta związana jest z krytyczną oceną jego działań w ZUS. Chodziło m.in. o zmianę dotychczasowej struktury ZUS.

29.11. - Nieformalne posiedzenie rządu ws. budżetu na 2008 r. Rząd zdecydował m.in. o zmniejszeniu wydatków na Kancelarię Prezydenta o 2 mln zł, a na Kancelarię Premiera - o 6 mln zł.

29.11. - Premier Donald Tusk powołał nowych wojewodów. PO wskazała trzynastu z nich, a PSL - trzech: warmińsko-mazurskiego, podkarpackiego i lubelskiego.

29.11. - Kancelaria Prezydenta podała, że szef MSZ Radosław Sikorski odmówił przyjęcia zaproszenia na spotkanie z Lechem Kaczyńskim. Sikorski tłumaczył, że nie mógł zjawić się w Pałacu Prezydenckim w proponowanym terminie, bo odbywało się wtedy nieformalne posiedzenie rządu poświęcone projektowi budżetu na 2008 r.

Prezydencki minister Michał Kamiński powiedział, że Sikorski przysłał odmowę przybycia na spotkanie z L.Kaczyńskim faksem, 3 minuty po godz. 16 - na którą był zaproszony do Pałacu. "Jeśli to jest kultura polityczna, jeśli to jest jakakolwiek kultura, to ja jestem małą dziewczynką" - mówił.

Sikorski ocenił potem, że urzędnicy Kancelarii Prezydenta są winni przeprosiny L.Kaczyńskiemu, bo zamiast podać nowy termin spotkania "epatowali całą Polskę agresywnymi konferencjami prasowymi w sprawie na to nie zasługującej i narażając w ten sposób na szwank autorytet urzędu prezydenta".

30.11. - Szef MSZ zwrócił się do prezydenta o wyznaczenie kolejnego terminu spotkania. Lech Kaczyński mówił, że musi to uczynić, bo tego wymagają jego konstytucyjne obowiązki. Jarosław Kaczyński zarzuca Sikorskiemu niedojrzałość, a Fotyga niestosowane zachowanie.

30.11. - Tusk w Wilnie z pierwszą wizytą zagraniczną. Spotkał się z prezydentem Litwy Valdasem Adamkusem, wspólnie z premierem Gediminasem Kirkilasem przewodniczył polsko-litewskim rozmowom plenarnym. (PAP)

kno/ sdd/ par/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)