Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kalendarium rządu Donalda Tuska

0
Podziel się:

-----------

-----------

1.10. - Minister skarbu Aleksander Grad wysłał pismo do unijnej komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes ws. polskich stoczni, aby ta przedstawiła resortowi uwagi i analizy, dotyczące zarzutów co do programów restrukturyzacyjnychi. KE odpowiedziała, że takiej analizy nie będzie, a zarzuty zawarte będą w ostatecznej decyzji ws. polskich stoczni.

- Grzegorz Szymański objął stanowisko szefa Centrum Informacyjnego Rządu. Szymański kierował wcześniej Departamentem Komunikacji Społecznej w KPRM.

1.-3.10. - Wizyta szefa Radosława Sikorskiego w Japonii. Minister rozmawiał w Tokio z szefem dyplomacji japońskiej Hirofumim Nakasone m.in. o konflikcie rosyjsko-gruzińskim, walce ze zmianami klimatycznymi i o współpracy dwustronnej.

We wspólnym oświadczeniu wydanym po rozmowach poinformowano m.in., że ministrowie uznali, iż konflikt między Rosją a Gruzją powinien zostać rozwiązany pokojowo, "w oparciu o uznaną międzynarodowo zasadę integralności terytorialnej".

Sikorski ostrzegł państwa Zachodu, że rosyjska interwencja na Ukrainie, przypominająca sierpniowe wydarzenia w Gruzji, naruszyłaby równowagę sił w Eurazji.

2.10. - R.Sikorski zapewnił, że podpisanie przez Polskę porozumienia z USA w sprawie rozmieszczenia elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej nie miało nic wspólnego z rosyjską interwencją w Gruzji.

- Minister finansów Jacek Rostowski zapewnił w Sejmie, że resort wspólnie z NBP oraz Komisją Nadzoru Finansowego w związku z kryzysem finansowym na rynkach światowych będzie podejmować działania zapewniające stabilność polskiej gospodarki. Dodał, że przyjęty przez rząd projekt budżetu państwa na 2009 rok zapewnia stabilność polskiej gospodarki.

3.10. - Sejm przyjął informację rządu w sprawie prac nad reformą emerytalną. Rozpoczęta w latach 90. reforma emerytalna powinna zostać ukończona do roku 2009 - wówczas pierwsze osoby otrzymają świadczenie według nowych zasad (z dwóch filarów). Powinny także zostać ustalone nowe zasady przyznawania emerytur pomostowych - obecna ustawa miała obowiązywać do końca 2007 r, ale jej obowiązywanie przedłużono o rok.

- Prezydent Lech Kaczyński nie wykluczył zwołania Rady Gabinetowej w sprawach gospodarczych w kontekście finansowego kryzysu na światowych rynkach.

- Premier określił prezydencki pomysł jako "niefortunny", zaznaczył, że sytuacja w Polsce nie wymaga żadnych nadzwyczajnych działań.

4.10. - Po ponad pięciu latach zakończyła się misja polskich żołnierzy w Iraku. W bazie Echo w Diwanii z udziałem ministra obrony narodowej Bogdana Klicha odbyła się oficjalna ceremonia zakończenia działań polskiego kontyngentu wojskowego.

6.10. - Tusk spotkał się ze związkowcami stoczni Szczecin. W spotkaniu uczestniczyli również Grad. Tusk powiedział, że rząd będzie podejmował działania, by w Szczecinie były produkowane statki.

- D.Tusk rozmawiał telefonicznie z szefem rządu Pakistanu Yousafem Raza Gillanim ws. porwanego w Pakistanie Polaka, pracownika Geofizyki Kraków, uprowadzonego pod koniec września przez pakistańskich Talibów. Tusk zaoferował wszelką pomoc, która w ocenie władz Pakistanu mogłaby przyczynić się do uwolnienia uprowadzonego Polaka.

7.10. - Jacek Rostowski uczestniczył w spotkaniu ministrów finansów krajów UE w Luksemburgu. Zapewnił, że w Polsce oszczędności obywateli w bankach będą gwarantowane do 50 tys. euro. Jego zdaniem, kryzys na rynkach finansowych pokazuje, jak potrzebne jest "zakotwiczenie" Polski w strefie euro.

- Premier zapowiedział jesienną ofensywę legislacyjną rządu, czyli ok. 140 projektów ustaw pogrupowanych w cztery pakiety.

- Lech Kaczyński w wystąpieniu telewizyjnym zapowiedział, że zwróci się do Senatu z wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie prywatyzacji ochrony zdrowia. Jak uzasadnił, pacjent nie może być traktowany jako źródło zysku.

- Donald Tusk powiedział, że nie sądzi, aby parlament zaakceptował pomysł referendum ws. przekształceń własnościowych w szpitalach.

Wśród rządowych projektów ustaw zdrowotnych najwięcej kontrowersji wzbudza projekt zakładający obligatoryjne przekształcenie zoz-ów w spółki prawa handlowego. Zgodnie z nim, samorządy otrzymają 100 proc. kapitału zakładowego, którym będą mogły dysponować.

- Prezydencki minister Mariusz Handzlik poinformował, że Lech Kaczyński weźmie udział w szczycie UE w Brukseli 15-16 października. Na spotkaniu przywódców państw i rządów obecny będzie także Donald Tusk.

8.10. - Nie przewidujemy w składzie delegacji na szczyt UE pana prezydenta - poinformował Donald Tusk. Szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki oświadczył, że Lech Kaczyński udaje się na posiedzenie Rady Europejskiej.

- W Kordobie odbyły się V polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem szefów rządów obu krajów z udziałem premiera Tuska.

9.10. - Podczas kilkugodzinnej wizyty w Paryżu Tusk rozmawiał z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym m.in. o europejskiej odpowiedzi na światowy kryzys finansowy, a także o działaniu Unii Europejskiej w kwestii kryzysu kaukaskiego.

- Donald Tusk spotkał się w Berlinie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Europejski Trybunał Praw Człowieka oddalił skargę Powiernictwa Pruskiego przeciw Polsce. Merkel i Tusk określili to jako ważny sygnał i dobrą decyzję dla Polski i Niemiec.

- Według L.Kaczyńskiego jest oczywiste, iż - jeśli pojedzie na szczyt UE do Brukseli - będzie przewodniczył polskiej delegacji.

9.10. - Rząd przyjął uchwałę zgodnie z którą skład polskiej delegacji na posiedzeniu Rady Europejskiej wyznacza premier. Piotr Kownacki wyraził opinię, że uchwała może być niezgodna z prawem.

- Na wniosek ministra sportu Mirosława Drzewieckiego Trybunał Arbitrażowy ds Sportu przy PKOl uchylił postanowienie o ustanowieniu kuratora w PZPN - był to jeden z głównych elementów kompromisu między polskim rządem a FIFA w sporze wokół PZPN.

- Prezydent Lech Kaczyński zwołał na 23 października Radę Gabinetową dotyczącą bieżącej sytuacji gospodarczej.

10.10. - Kulminacja sporu w sprawie składu polskiej delegacji na szczyt UE w Brukseli. Kancelaria Premiera nie wyklucza wniosku do Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego sporu kompetencyjnego. Według Kancelarii Prezydenta, rząd postanowił urządzić "kolejny spektakl".

- Zaproponowany zostanie nowy termin posiedzenia Rady Gabinetowej - poinformowało biuro prasowe Kancelarii Prezydenta.

- Nie jest prawdą, że Kancelaria Prezydenta nie wiedziała o planowanej wizycie premiera Donalda Tuska w Chinach - głosi oświadczenie Kancelarii Premiera.

11.10. - Według Piotra Kownackiego, premier zakazał informować prezydenta o programie brukselskiego szczytu UE; informacje w tej sprawie Lech Kaczyński otrzymuje od francuskiej prezydencji.

- Lech Kaczyński powiedział, że jeśli istotnie są kłopoty z załogą rządowego samolotu i konieczne byłoby czarterowanie samolotu na szczyt do Brukseli, to na pewno nie powinien tego robić prezydent.

Z wypowiedzi Bogdana Klicha dla RMF FM wynika, że prezydent może mieć kłopot z dostępem do rządowego samolotu. Klich powiedział, że w tej chwili do dyspozycji jest tylko jedna załoga rządowego samolotu, ponieważ "pierwszy pilot, dowódca drugiej załogi, się rozchorował, co utrudnia wykonywanie także innych zadań, m.in. w ten weekend".

12.10. - Lech Kaczyński podtrzymał wcześniejsze zapowiedzi, że wybiera się na szczyt UE w Brukseli. Zaprasza także premiera na spotkanie przed szczytem.

13.10. - Donald Tusk oświadczył, że w składzie delegacji do Brukseli jest on, szef MSZ i minister finansów.

Zaplanowane na wieczór spotkanie Lecha Kaczyńskiego z Donaldem Tuskiem trwało pół godziny. Po jego zakończeniu Piotr Kownacki powiedział, że prezydent i premier pozostali przy swoich zadaniach. Dodał, że Lech Kaczyński poinformował Donalda Tuska, że udaje się na rozpoczynający się w środę unijny szczyt.

Z kolei minister z kancelarii premiera Rafał Grupiński, który towarzyszył Tuskowi na spotkaniu, oświadczył, że strona rządowa podtrzymuje swoje stanowisko, zgodnie z którym prezydent nie wejdzie w skład polskiej delegacji na szczyt UE w Brukseli.

- Minister SZ Radosław Sikorski uważa, że jeśli prezydent pojedzie na szczyt UE, osłabi to naszą pozycję negocjacyjną. "Jako minister spraw zagranicznych mówię: +panie prezydencie, klękam przed panem na kolanach i proszę, proszę odpuścić, proszę nie jechać, proszę nie osłabiać pozycji negocjacyjnej naszego kraju na tym ważnym szczycie" - mówił Sikorski w Radiu ZET.

- Rząd przyjął autopoprawkę do ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Depozyty bankowe do ok. 175 tys. zł będą gwarantowane w całości do końca przyszłego roku.

Premier zapewnił, że o polskim systemie finansowym i bankowym można mówić "z dość dużym spokojem". Jego zdaniem na tle innych rozwiniętych państw Europy i świata Polska jest "wyspą stabilności".

- Lech Kaczyński złożył w Sejmie projekt przedłużający o rok - do 31 grudnia 2009 roku - obowiązywanie dotychczasowych przepisów regulujących zasady przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. Rządowy projekt zakłada zmniejszenie liczby osób uprawnionych do wcześniejszego odejścia na emeryturę.

14.10 - Rada Gabinetowa poświęcona bieżącej sytuacji gospodarczej odbędzie się 27 października - poinformował Lech Kaczyński.

- Donald Tusk udał się na szczyt UE. Dzień później do Brukseli udaje się prezydent Lech Kaczyński, który - jak mówi - nie ma wątpliwości, że na posiedzeniu Rady Europejskiej obaj z premierem będą siedzieć obok siebie.

- Prezydentowi odmówiono rządowego samolotu, którym Lech Kaczyński miał polecieć na szczyt UE do Brukseli - poinformował prezydencki minister Michał Kamiński. Jak dodał, do Kancelarii Prezydenta wpłynęło pismo w tej sprawie podpisane przez szefa Kancelarii Premiera Tomasza Arabskiego.

"Mogę zapewnić, że zrobimy wszystko, że żaden pan, ani pan Donald Tusk, ani tym bardziej pan Tomasz Arabski, nie zablokują głowie państwa polskiego możliwości uczestniczenia w szczycie szefów państw i rządów Unii Europejskiej" - powiedział Kamiński.

- Rząd nie udzielił prezydentowi rządowego samolotu do Brukselii, ponieważ jest to prywatna podróż głowy państwa - powiedział PAP Tomasz Arabski.

- Prezydent powtórzył, że poleci w środę na szczyt UE do Brukseli. Fakt, że nie będzie jednak miał do dyspozycji rządowego samolotu skomentował słowami: "tu się można tylko śmiać".

- Samolotowa opera mydlana jest pasjonująca, ale to naprawdę nie chodzi o samolot, tylko o bardzo poważny spór kompetencyjny - powiedział w Brukseli dziennikarzom Tusk.

15.10. - Sekretarz stanu USA Condoleezza Rice w telefonicznej rozmowie z Radosławem Sikorskim złożyła głębokie wyrazy podziękowania za znaczący wkład polskiego kontyngentu w misję stabilizacyjną w Iraku.

- Początek dwudniowego szczytu UE w Brukseli, podczas którego Lech Kaczyński i Donald Tusk zasiedli obok siebie. Prezydent dotarł na szczyt wyczarterowanym samolotem.

Podczas szczytu dla reprezentacji każdego kraju przewidziano dwa miejsca w sali obrad. Podczas sesji roboczej na temat kryzysu finansowego Lech Kaczyński opuścił salę; w posiedzeniu uczestniczyli Donald Tusk i minister finansów Jacek Rostowski.

Piotr Kownacki oraz inni przedstawiciele prezydenta nie otrzymali przepustek do budynku, gdzie odbywał się szczyt UE. Radosław Sikorski zaprzeczył, by miał blokować przepustki dla prezydenckich urzędników.

- Tusk spotkał się w Brukseli z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso. Rozmawiali m.in. o sprawie polskich stoczni. "Szukamy rozwiązania" - mówił Tusk.

16.10. - Szefowie państw i rządów bez dyskusji zatwierdzili na szczycie w Brukseli skład 12-osobowej grupy refleksji w sprawie przyszłości Unii Europejskiej, w której znalazł się Lech Wałęsa.

- Tusk ocenił wyniki szczytu UE jako dobre dla Polski, gdyż udało się uzyskać zapewnienie, że pakiet klimatyczny będzie przyjmowany jednomyślnie, co daje szanse jego zawetowania, gdyby był niekorzystny. Ustalono, że polityczne porozumienie w sprawie pakietu klimatyczno-energetycznego, który - jak ocenia rząd - w obecnej formie grozi ogromnymi podwyżkami cen energii w Polsce, ma zapaść na szczycie przywódców w grudniu jednomyślnie, czyli za zgodą wszystkich krajów.

Również Lech Kaczyński uznał, że szczyt zakończył się sukcesem dla Polski, jeśli chodzi o ustalenia dotyczące pakietu klimatyczno- energetycznego. Prezydent wyraził nadzieję, że na następne unijne spotkania na szczycie będzie jeździł razem z premierem. Tusk ocenił, że ta zapowiedź jest groźna z punktu widzenia interesu Polski. Nie wykluczył zmian w konstytucji.

Tusk wyraził zadowolenie, że pomimo "zamieszania kompetencyjnego" między rządem a prezydentem, na szczycie UE Polsce udało się uzyskać satysfakcjonujące rezultaty.

Minister finansów Jacek Rostowski powiedział, że Polska jest w pełni usatysfakcjonowana wypracowanymi na szczycie w Brukseli zapisami dotyczącymi kryzysu finansowego.

- Prezydent wrócił z dwudniowego szczytu UE w Brukseli wyczarterowanym samolotem Boeing 737.

17.10. - Rząd przyjął projekt programu "Solidarność pokoleń" oraz towarzyszące mu zmiany ustaw o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zamiany te mają - według rządu - wydłużyć aktywność zawodową pracowników, przede wszystkim powyżej 50. roku życia.

- Do Senatu wpłynął wniosek prezydenta w sprawie zarządzenia referendum dotyczącego służby zdrowia. Prezydent chce, by Polacy odpowiedzieli, czy wyrażają zgodę "na komercjalizację placówek służby zdrowia, która umożliwi prywatyzację szpitali". Według niego referendum dotyczące kierunku reformy ochrony zdrowia powinno się odbyć w dniach 10-11 stycznia 2009 roku.

- D.Tusk podpisał wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między nim a prezydentem. Tusk chce, żeby Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnął, czy prezydent może samodzielnie zdecydować o udziale w posiedzeniach Rady Europejskiej, czy też ostateczna decyzja w tej sprawie należy do szefa rządu.

21.10. - Sejm uchwalił pakiet sześciu ustaw zdrowotnych autorstwa PO. Zakładają one m.in. obligatoryjne przekształcenie zakładów opieki zdrowotnej w spółki kapitałowe, przekazanie całości ich kapitału samorządom oraz utworzenie urzędu Rzecznika Praw Pacjenta.

- Radosław Sikorski spotkał się z przedstawicielami opozycji białoruskiej. Wśród gości szefa MSZ byli m.in. Alaksander Kazulin, Alaksander Milinkiewicz i Anatol Labiedźka.

22.-25.10. - Wizyta premiera w Chinach, podczas której uczestniczył w Polsko-Chińskim Forum Gospodarczym w Szanghaju i przewodniczył polskiej delegacji na VII Szczycie ASEM (Asia-Europe Meeting).

Podczas wizyty Tusk zachęcał chińskich biznesmenów do nawiązania bliższej współpracy gospodarczej z Polską, w tym m.in. z jego rodzinnym Gdańskiem. "Nasze ojczyzny leżą daleko od siebie, może dlatego nigdy w historii konflikt nie podzielił naszych narodów. Nasze ambicje i możliwości leżą blisko siebie, wartości są bardzo podobne" - powiedział.

23.10. - D.Tusk spotkał się m.in. z chińskim prezydentem Hu Jintao i z premierem Wen Jiabao. Rozmawiano głównie o relacjach dwustronnych oraz współpracy gospodarczej, udziale Polski w Expo 2010 w Szanghaju oraz inwestycjach chińskich w Polsce. Premier oświadczył, że Chiny zadeklarowały zniesienie blokad i utrudnień na sprzedaż polskiej żywności, w tym szczególnie wieprzowiny.

24.10. - Premier spotkał się z szefem rządu Singapuru Lee Hsien Loongiem. Głównymi tematami rozmowy były kryzys finansowy na świecie, współpraca gospodarcza i restrukturyzacja polskich stoczni.

25.10. - Tusk oświadczył na szczycie Azja-Europa (ASEM), że kryzys finansowy na świecie nie może posłużyć jako pretekst do opóźnienia prac nad ochroną klimatu.

27.10. - Spotkanie Donalda Tuska z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Rozmowa dot. m.in. kryzysu finansowego i wejścia Polski do strefy euro. Tusk nie wykluczył, że w sprawie wejścia Polski do strefy euro zostanie zorganizowane referendum. Podkreślił, że Polska "w nienajlepszej sytuacji regionu, kontynentu i świata, jest państwem stabilnym". "Nasz system bankowy, nasze oszczędności są w dobrej kondycji" - zapewnił.

J.Kaczyński ocenił, że nastąpiło "pewne zbliżenie stanowisk" jeśli chodzi o to, jak rozwiązać spór w sprawie wprowadzenia w Polsce euro.

28.10. - Posiedzenie Rady Gabinetowej w Pałacu Prezydenckim, które Lech Kaczyński zwołał ze względu na światowy kryzys gospodarczy.

Donald Tusk powiedział, że udało się przekonać prezydenta do cieplejszej oceny wejścia Polski do strefy euro. Dodał, że prezydent "jest gotów na nowo rozważyć swoje stanowisko" w sprawie ustaw kluczowych "z punktu widzenia przyszłości finansowej państwa".

Z kolei Lech Kaczyński uznał, że wprowadzenie w Polsce euro powinno być "sprawą pewnej dyskusji". Zapowiedział, że w grudniu zwoła kolejne posiedzenie Rady Gabinetowej poświęcone projektowi budżetu na 2009 rok.

28.10. - Donald Tusk powiedział, że albo on, albo prezydent pojedzie na listopadowy szczyt UE w Brukseli. Zdaniem szefa rządu, decyzja, kto będzie reprezentował Polskę, nie będzie "przedmiotem sporu" między nim a Lechem Kaczyńskim, a po prostu "ustaleniem".

28.10. - Rada Ministrów przyjęła mapę drogową wejścia Polski do strefy euro. "Chcemy zachować ambitny kalendarz przygotowania Polski do przyjęcia euro do końca 2011 roku. Zdajemy sobie sprawę, że będzie potrzebna współpraca z opozycją, po to, aby zmienić konstytucję. Będziemy przekonywali także pana prezydenta, aby stał się patronem tego przedsięwzięcia" - powiedział Tusk.

Harmonogram zakłada, że Polska przystąpi do EMU 1 stycznia 2012 r. Proces przygotowań podzielono na 4 etapy. Pierwszy przed włączeniem PLN do ERM2. Drugi od włączenia do ERM2 do decyzji Ecofin o uchyleniu derogacji. Trzeci od decyzji Ecofin do momentu przystąpienia do EMU i czwarty po przyjęciu euro.

28.10. - Prezes NBP Sławomir Skrzypek napisał w liście do premiera, że Narodowy Bank Polski nie miał możliwości uczestniczenia w przygotowaniu tzw. mapy drogowej przyjęcia euro przez Polskę.

Według Jacka Rostowskiego MF konsultowało z NBP mapę drogową wejścia Polski do euro dwukrotnie.

- Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który zakłada zniesienie tzw. podatku Religi, czyli opłaty uiszczanej przez firmy ubezpieczeniowe na leczenie ofiar wypadków komunikacyjnych.

29.10. - Senat nie zgodził się na zarządzenie przez prezydenta ogólnokrajowego referendum w sprawie kierunku reformy służby zdrowia.

- Lech Kaczyński zapowiedział, że wykorzysta wszystkie środki, aby ustawy prowadzące do prywatyzacji szpitali nie weszły w życie - albo zdecyduje o wecie, albo zaskarży przepisy do Trybunału Konstytucyjnego.

30.10. - Pat w sprawie "pomostówek". Premier Donald Tusk i Waldemar Pawlak przybyli do Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog i bezskutecznie oczekiwali na spotkanie ze związkowcami. Spotkanie miało dotyczyć emerytur pomostowych. Związkowcy całą noc przebywali w ministerstwie pracy, domagając się spotkania z premierem właśnie w resorcie.

Tusk zapowiedział, że nie ugnie się przed żądaniami związkowców ws. emerytur pomostowych. "W takich sprawach nie ma miejsca na uległość". Zaapelował do związków zawodowych o "wspólną odpowiedzialność". Rząd obstaje przy swoim projekcie, związkowcy zapowiedzieli protesty, pierwszy z nich - 5 listopada przed Sejmem.

31.10. - Jacek Rostowski nie wykluczył korekty założeń makroekonomicznych do budżetu na 2009 r. Zdaniem ministra, w związku z brakiem stabilizacji na rynkach światowych, jakiekolwiek decyzje powinny być podjęte w ostatnim możliwym momencie, gdy resort będzie mieć możliwie najlepsze rozeznanie.

cdn.

kno/ par/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)