Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kalendarium rządu Donalda Tuska

0
Podziel się:

----

----

4.2. - Spotkanie premiera z prezydentem; rozmowa dotyczyła zaplanowanej na 8 lutego wizyty szefa rządu w Moskwie. Prezydent powiedział po spotkaniu, że była to "dobra rozmowa".

5.2. - Rząd przyjął projekt noweli ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zakładający, że 60-letni mężczyźni urodzeni przed 1949 r. po osiągnięciu 35-letniego stażu ubezpieczeniowego, będą mogli przechodzić na wcześniejszą emeryturę.

6.2. - Premier zapewnił prezydentów miast-organizatorów piłkarskich mistrzostw Europy 2012 w Polsce i Ukrainie, że budowa stadionów w Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu będzie współfinansowana przez budżet centralny. Premier określił wysokość dofinansowania na 1/3 całości kosztów stanął też na czele Komitetu Organizacyjnego EURO 2012.

7.2. - Minister SZ Radosław Sikorski spotkał się z prezydentem Lechem Kaczyńskim; minister przedstawił prezydentowi przebieg swojej wizyty w USA; rozmowa dotyczyła także Ukrainy.

8.2. - Premier złożył jednodniową wizytę w Moskwie, gdzie oprócz rozmowy z prezydentem Putinem, spotkał się z premierem Wiktorem Zubkowem i pierwszym wicepremierem Dmitrijem Miedwiediewem.

Putin, podczas spotkania z Tuskiem ocenił, że stosunki z Polską "będą się rozwijać pozytywnie". Tusk zapewnił, że intencją polskiego rządu jest naprawa relacji polsko-rosyjskich.

Putin wyraził przekonanie, że problemów w stosunkach z Polską nie należy ani dramatyzować, ani upolityczniać. "Chcę zapewnić was, że problemy, które pojawiły się w stosunkach w ostatnich latach, nie były podyktowane chęcią urażenia naszych partnerów" - podkreślił.

- Utajnione obrady Sejmu, podczas których posłowie przyjęli do wiadomości informację na temat skali stosowania podsłuchów przedstawioną przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego. Dzień później "Rzeczpospolita" ujawniła stenogram tajnego wystąpienia, co wywołało żywą reakcję wśród polityków.

12.2. - Rząd postanowił, że rodzice, małżonkowie i dzieci ofiar Grudnia'70 otrzymają jednorazowe odszkodowania w wysokości 50 tys. złotych dla każdej osoby. Zgodnie z uchwałą, ZUS dostanie na wypłaty pieniądze z ogólnej rezerwy budżetowej.

- Rząd przyjął plan działań na rzecz zatrudnienia na 2008 rok, który zakłada zwiększenie zatrudnienia do 59 proc. oraz spadek bezrobocia do 8 proc. w skali BAEL. Program zakłada, że liczba pracujących wzrośnie o ponad 840 tys. osób i na koniec 2008 roku osiągnie poziom 15 mln 752 tys. osób. Jednocześnie liczba bezrobotnych ma się obniżyć o ok. 706 tys. osób, a stopa bezrobocia - o 4,2 proc.

- Rząd zdecydował, że decyzja Komisji Europejskiej dotycząca odrzucenia notyfikacji polskiego projektu ustawy Prawo o organizmach genetycznie zmodyfikowanych trafi do Sądu Pierwszej Instancji Wspólnot Europejskich.

- Spotkanie przedstawicieli Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu, któremu współprzewodniczyli wicepremier, minister spraw wewnętrznych i administracji Grzegorz Schetyna i biskup warszawsko- praski, arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

Przedmiotem obrad były zagadnienia dot. obecności religii w systemie edukacji, problemy związane z zapłodnieniem in vitro, a także kwestie polityki prorodzinnej. To pierwsze spotkanie tego gremium po prawie dwuletniej przerwie.

13.2. - Protest rolników przed gmachem ministerstwa rolnictwa oraz kancelarią premiera. Rolnicze związki zawodowe złożyły petycję do premiera oraz do ministra rolnictwa Marka Sawickiego w związku z pogarszającą się sytuacją w polskim rolnictwie. Związkowcy spotkali się z przedstawicielami rządu.

18.2. - Premier wziął udział w uroczystości pożegnania tragicznie zmarłych żołnierzy, którzy zginęli w katastrofie samolotu wojskowego CASA pod Mirosławcem.

- Szef MSZ Radosław Sikorski podczas posiedzenia ministrów spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej poinformował, że złożył wniosek do rządu o uznanie niepodległości Kosowa. Poinformował, że o Kosowie rozmawiał z prezydentem Lechem Kaczyńskim z upoważnienia premiera Donalda Tuska.

19.2. - Rząd przyjął projekt ustawy o ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego, który przywódcy państw UE podpisali w grudniu 2007 roku. Premier wyraził nadzieję, że ratyfikacja "będzie przebiegała w sposób szybki i pokaże, że Polska jest tym członkiem UE, któremu zależy na integracji europejskiej".

Aby nowy traktat - zastępujący projekt konstytucji unijnej (odrzucony w 2005 roku w referendach przez Francuzów i Holendrów) - wszedł w życie w 2009 roku, musi go ratyfikować 27 państw członkowskich UE.

Główne postanowienia Traktatu z Lizbony - nowe w stosunku do obowiązującego obecnie Traktatu z Nicei - to usprawnienie unijnych instytucji poprzez przyjęcie nowego systemu podejmowania decyzji w UE, a także nadanie Unii osobowości prawnej oraz wiążącego charakteru Karcie Praw Podstawowych.

20.2. - Premier spotkał się w Belwederze z prezydentem ws. uznania niepodległości Kosowa, nt. niedawnej wizyty Tuska w Moskwie i planowanej - w Waszyngtonie.

Wcześniej Tusk zapowiedział, że przedstawi L.Kaczyńskiemu opinię rządu na temat Kosowa, "z rekomendacją", by uznać jego niepodległość na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów.

Rząd nie uznał wtedy jeszcze formalnie niepodległości Kosowa, mimo wcześniejszych sugestii ministra SZ Radosława Sikorskiego. Tusk w wywiadzie udzielonym "Gazecie Wyborczej" tłumaczył, że rząd wstrzymał się z decyzją w sprawie niepodległości Kosowa na prośbę prezydenta.

- Szef MSZ ujawnił, że w rozmowie premiera z Władimirem Putinem prezydent Rosji mówił o Katyniu jako o zbrodni stalinowskiej.

- Premier i minister SZ spotkali się z sekretarzem generalnym Rady Unii Europejskiej, wysokim przedstawicielem UE ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Javierem Solaną.

Szef dyplomacji UE powiedział w, że rozmowy UE-Rosja na temat nowej umowy o współpracy nie będą kompletne, jeżeli nie będą dotyczyły kwestii energii.

21.2. - Amerykański negocjator w sprawie tarczy John Rood poinformował, że Stany Zjednoczone osiągnęły znaczne postępy w rozmowach z Polską i Czechami na temat miejsc rozmieszczenia elementów tarczy antyrakietowej. Dodał, że wszystkie ważniejsze kwestie zostały rozwiązane.

22.2. - Tusk powiedział, że wprowadzenie podatku liniowego jest prawdopodobne w 2010 roku, w najgorszym przypadku stanie się to rok później.

Pytany o ewentualne weto prezydenta wobec wprowadzenia podatku liniowego, Tusk odpowiedział: "nie będzie tak, że konsekwentne weto prezydenta pozostawi nas bezradnymi; jeśli będzie trzeba, będę porozumiewał się z lewicą, aby odrzucić weto".

- Wicepremier Waldemar Pawlak przyznał, że premier nie sygnalizował pomysłu wprowadzenia podatku liniowego na posiedzeniach rządu czy koalicji.

- Minister zdrowia Ewa Kopacz zaprezentowała główne cele resortu zdrowia na najbliższe lata, m.in. zniesienie stażu podyplomowego dla młodych lekarzy, wprowadzenie prywatnych ubezpieczycieli, niższe ceny leków i rzeczywisty dostęp do świadczeń medycznych.

24.2. - Konferencja prasowa Tuska podsumowująca 100 dni działalności jego gabinetu. Premier przyznał, że "dalece nie wszystko" udało się zrobić, ale - przekonywał - zwiększyły się nadzieje Polaków na "normalne, dostatnie życie".

Podatek liniowy do 2011 r., przyjęcie euro, jednomandatowe okręgi wyborcze, uzawodowienie armii w ciągu dwóch lat, likwidacja Senatu - to niektóre z planów rządu, przedstawionych po 100 dniach urzędowania. Rząd chce też do końca kadencji obniżyć bezrobocie do poziomu 10 proc.

Za największe wyzwanie dla rządu PO-PSL premier uznał utrzymanie dyscypliny budżetowej. Ministrowie - powiedział - dokonali "brutalnego przeglądu wydatków" dzięki czemu udało się uzyskać około 3,5 mld złotych m.in. poprzez cięcia na biurokracji. Podkreślił, że z tych 3,5 mld złotych, 2,5 mld wykorzystano na podwyżki dla nauczycieli, a 1,5 mld na obniżenie deficytu budżetowego.

Zdaniem Tuska, w ciągu pierwszych 100 dni pracy jego rządu w polityce zagranicznej Polska stała się zrozumiałym, przewidywalnym i kompetentnym partnerem.

Premier powiedział, że będzie namawiał PSL, opozycję i prezydenta do zmian w konstytucji, "aby Polacy, gdy kogoś wybiorą, to ten ktoś - rządził". Dodał, że "nie spocznę dopóki konstytucja nie doprowadzi do sytuacji, że polski obywatel będzie wybierał swojego przedstawiciela w okręgu jednomandatowym".

Szef gabinetu premiera Sławomir Nowak - który przedstawiał plany rządu na przyszłość - zapowiedział m.in.: obniżenie deficytu budżetowego z 2,5 proc. w 2007 do 1 proc. pod koniec kadencji, wprowadzenie do końca kadencji podatku liniowego (z kwotą wolną od podatku i ulgą na dzieci)
.

25.2. - Premier opowiedział się za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych, zniesieniem Senatu i zmniejszeniem liczby posłów. Według Tuska, konstytucja powinna wprowadzić zasadę, że "w Polsce rządzi ten, kto wygra wybory".

- Tusk powiedział, że Polska nie wyklucza wysłania do Serbii "politycznej misji". Celem tej misji - podkreślił Tusk - miałoby być utrzymanie "perspektywy europejskiej dla Serbii".

- Odnosząc się do rozmów z USA nt. tarczy antyrakietowej, Tusk powiedział, że "jesteśmy blisko dobrego rozwiązania", chociaż - podkreślił - "musi być ono z korzyścią dla Polski, a nie tylko dla Stanów".

- Premier powiedział, że w sprawie kary dla firmy J&S Energy wierzy wicepremierowi ministrowi gospodarki Waldemarowi Pawlakowi. "Wiem, że on sam jest zainteresowany osobiście, żeby tę sprawę do samego końca wyjaśnić" - dodał. Pawlak w połowie grudnia 2007 r. anulował spółce J&S Energy karę 461 mln 696 tys. zł nałożoną za zbyt małe zapasy paliw.

- Premier oświadczył, że polski rząd nie będzie brał "w żaden sposób" udziału w niemieckim projekcie Widocznego Znaku. Polska - dodał - "nie będzie wyrażać akceptacji" dla tego projektu.

Niemiecki rząd chce upamiętnić wysiedlenia po II wojnie światowej za pomocą tzw. Widocznego Znaku. Ta planowana instytucja ma mieć formę fundacji podporządkowanej Niemieckiemu Muzeum Historii w Berlinie i finansowanej z budżetu centralnego.

26.2. - Szef MON Bogdan Klich powiedział, że nadchodzący tydzień będzie kluczowy, jeśli chodzi o dalszy przebieg polsko- amerykańskich rozmów nt. tarczy antyrakietowej.

- Radosław Sikorski potwierdził, że rozmawiał z sekretarz stanu USA Condoleezzą Rice o sprawie tarczy antyrakietowej. Nie chciał ujawnić szczegółów rozmowy.

- Według Donalda Tuska stanowisko Stanów Zjednoczonych w sprawie instalacji tarczy antyrakietowej na terytorium Polski ewoluuje w dobrą stronę.

"Stanowisko amerykańskie ewoluuje w dobrą stronę. Ostatnia długa rozmowa telefoniczna Condoleezzy Rice z naszym ministrem spraw zagranicznych daje podstawy do niełatwego, ale optymizmu" - dodał szef rządu.

- Polska uznała niepodległość Kosowa. Uchwałę uznającą niepodległość tej byłej serbskiej prowincji przyjął we wtorek rząd.

Radosław Sikorski wyraził nadzieję, że uznanie niepodległości Kosowa, będzie "kamieniem milowym na drodze zarówno Serbii, jak i Kosowa w przyszłości, do struktur europejskich". Dodał, że niepodległość Kosowa "nie może stanowić precedensu dla innych tendencji separatystycznych".

- Tusk przyznał, że decyzja o uznaniu niepodległości Kosowa była bardzo trudna. Zaznaczył, że Polska "nie pchała się do pierwszego szeregu" w sprawie Kosowa, ale miała do wyboru: albo być po jednej stronie z Rosją i Chinami albo z USA i UE.

- R.Sikorski złożył kondolencje rodzinom dwóch żołnierzy, którzy zginęli w Afganistanie, gdy wracali w konwoju z akcji udzielania pomocy humanitarnej.

- PO zapowiedziała, że chce etapami zmienić konstytucję. Pierwszy krok to wzbudzająca najmniej kontrowersji likwidacja immunitetu formalnego i zakazu zasiadania w parlamencie dla osób prawomocnie skazanych. Projekty w tej sprawie trafiły do Sejmu.

27.2. - R.Sikorski nie wykluczył, że rozmowy o tarczy antyrakietowej nie zakończą się za kadencji George'a Busha i będą kontynuowane później, z nową administracją amerykańską.

- Szef MSZ otrzymał od strony amerykańskiej dokument w sprawie polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej w związku z planowanym rozmieszczeniem w Polsce elementów tarczy antyrakietowej.

O dokumencie tym minister Sikorski powiedział podczas przemówienia w trakcie uroczystości przekazania Polsce przez ambasadora USA Victora Ashe kopii "Czternastu Punktów" amerykańskiego prezydenta Woodrowa Wilsona z 1918 roku, w których przedstawił swoją wizję pokoju na świecie. Punkt 13. deklaracji dotyczył przywrócenia niepodległej Polski.

- Spotkanie Tuska ze studentami w Warszawie. Premier powiedział, że jest poruszony udziałem młodych ludzi w ostatnich wyborach parlamentarnych. Tusk opowiedział się podczas spotkania przeciwko przeprowadzeniu referendum w sprawie umieszczenia w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

- Według Tuska trzeba rozważyć przesunięcie terminu wyborów parlamentarnych 2011 roku, tak, aby kampania wyborcza nie zakłóciła polskiej prezydencji w UE.

28.2. - Donald Tusk spotkał się w Warszawie z przewodniczącą Związku Polaków na Białorusi Andżeliką Borys. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim spraw związanych z aktualną sytuacją Polaków na Białorusi.

- Sejm przyjął uchwałę w sprawie trybu ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego, zgodnie z którą nastąpi to w drodze parlamentarnej.

Przyjęcie uchwały otworzyło drogę, by na następnym posiedzeniu Sejmu (w połowie marca) posłowie zajęli się projektem ustawy upoważniającej prezydenta do złożenia podpisu kończącego proces ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego.

Według premiera, dobrze się stało, że Sejm zadecydował o parlamentarnym trybie ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego. Tusk uważa, że ewentualne referendum wiązałoby się z ryzykiem zbyt małej frekwencji, co spowodowałoby jego nieważność.

- Tusk po spotkaniu z premierem Irlandii Bertie Ahernem, który przebywał z roboczą wizytą w Warszawie stwierdził, że w sto dni cudu gospodarczego w Polsce nie będzie.

"W sto dni cudu nie zrobimy, ale na pewno będziemy się systematycznie uczyli od Irlandczyków, jak osiągnąć ten dobry finał" - zadeklarował Tusk. Kampania wyborcza Platformy przebiegała pod hasłem "Polska zasługuje na cud gospodarczy".

29.2. - Donald Tusk spotkał się w Warszawie z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej, komisarzem ds. przemysłu Guenterem Verheugenem. Politycy rozmawiali m.in. o europejskiej polityce handlu, konkurencji oraz kwestiach polityki energetycznej.

- Burzliwa debata w Sejmie nad projektem noweli ustawy o radiofonii i telewizji. PO i LiD zgłosiły poprawki, które znacząco zmieniają kształt projektu. PiS wnioskowało o odrzucenie go w całości. Projekt trafił do dalszych prac w komisjach.

- Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Michał Kamiński powiedział, że jeżeli nowelizacja ustawy medialnej opuści parlament niewiele zmieniona, to weto prezydenta jest bardzo prawdopodobne.

cdn.

kno/sdd/ mok/ par/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)