Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kalendarium rządu Donalda Tuska

0
Podziel się:

-----
1.3. - Premier zapowiedział na posiedzeniu Rady Krajowej PO, że
Platforma złoży projekt ustawy dotyczący zniesienia abonamentu rtv
dla emerytów. Oświadczył też, że w pierwszej połowie kadencji
będzie chciał uchylić "podatek Belki" w części opodatkowującej
oszczędności. W końcu kadencji - mówił - rząd będzie chciał
zlikwidować ten podatek w części dotyczącej transakcji giełdowych.

----- 1.3. - Premier zapowiedział na posiedzeniu Rady Krajowej PO, że Platforma złoży projekt ustawy dotyczący zniesienia abonamentu rtv dla emerytów. Oświadczył też, że w pierwszej połowie kadencji będzie chciał uchylić "podatek Belki" w części opodatkowującej oszczędności. W końcu kadencji - mówił - rząd będzie chciał zlikwidować ten podatek w części dotyczącej transakcji giełdowych.

Radosław Sikorski i Jarosław Gowin weszli w skład Zarządu Krajowego PO.

5.3. - Premier odwołał Zbigniewa Nowka z funkcji szefa Agencji Wywiadu i powołał Andrzeja Ananicza na p.o. szefa tej Agencji.

6.3. - Tusk spotkał się z prezydentem Kaczyńskim w sprawie swej wizyty w USA oraz kandydatury Witolda Kozińskiego na wiceprezesa NBP. Według rzeczniczki rządu rozmowa była zgodna "z deklaracją premiera, iż przed ważnymi wizytami zagranicznymi będzie się spotykał z prezydentem".

9-11.3. - Pierwsza wizyta premiera Donalda Tuska w Stanach Zjednoczonych.

10.3. - Po spotkaniu z prezydentem George'em W. Bushem w Waszyngtonie Tusk dał do zrozumienia, że administracja USA obiecała pomoc w modernizacji polskich sił zbrojnych w zamian za zgodę rządu Polski na umieszczenie na jej terytorium tarczy antyrakietowej. Ani premier, ani Bush nie podali żadnych granicznych terminów zakończenia negocjacji w sprawie tarczy.

Podczas spotkania z Tuskiem Bush odniósł się do sprawy wiz dla Polaków wyjeżdżających do USA. Powiedział, że jest to trudny problem, który "między przyjaciółmi" powinien zostać rozwiązany zgodnie z życzeniami Polski, ale wspomniał jednocześnie o znanych barierach odmów wiz dla Polaków.

11.3. - Tusk rozmawiał z przedstawicielami organizacji żydowskich w USA. Tematem rozmów była rekompensata za przejęte przez władze komunistyczne majątki żydowskie w Polsce.

12.3. - Sejm uczcił 40. rocznicę Marca 1968 roku. W przyjętej przez aklamację uchwale posłowie potępili "antyinteligencką i antysemicką kampanię rozpętaną przez komunistyczne władze w następstwie studenckich protestów".

- Sejmowa debata nad rządowym projektem ustawy dotyczącej ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego. Minister SZ Radosław Sikorski apelował o jej poparcie.

Klub PiS zgłosił poprawkę do projektu, która była w istocie odrębnym projektem. Znalazła się w nim m.in. preambuła. PiS domagał się, by w ustawie zapisano konieczność uzyskania konsensusu prezydenta, rządu i parlamentu w sprawie ewentualnego odstąpienia od zapisów traktatu dotyczących kompromisu z Joaniny, od protokołu brytyjskiego do Karty Praw Podstawowych i deklaracji niezależności polskiego ustawodawstwa m.in. w kwestiach moralności publicznej.

13.3. - Prezydent Kaczyński spotkał się z szefami klubów parlamentarnych w sprawie ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego.

Klub PO zaproponował, aby preambuła autorstwa PiS została zgłoszona w postaci odrębnej sejmowej uchwały. Porozumienia ws. ustawy dot. ratyfikacji Traktatu nie osiągnięto, prezydent podkreślał jednak konieczność kompromisu w sprawie kształtu ustawy, który umożliwi jej przyjęcie przez Sejm.

- Donald Tusk rozmawiał telefonicznie z Lechem Kaczyńskim. Rozmowa dotyczyła Traktatu Lizbońskiego.

13-14.3 - Tusk uczestniczył w dwudniowym szczycie UE w Brukseli poświęconym energii i walce ze zmianami klimatycznymi. Zapowiedział, że chce zagwarantować, by "realizacja ambitnych celów" nie odbiła się negatywnie na polskiej gospodarce.

14.3. - Donald Tusk zapowiedział, że na kolejnym, czerwcowym szczycie UE w Brukseli, Polska przedstawi konkretne propozycje wzmocnienia europejskiej perspektywy dla Ukrainy.

- Prezydium Sejmu przedstawiło projekt uchwały ws. ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego.

Premier powiedział, że przedstawiony przez marszałka Sejmu projekt jest dokumentem kompromisowym. Ocenił, że na prezydencie spoczywa teraz 100 proc. odpowiedzialności, aby doprowadzić do końca proces ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego.

17.3 - Lech Kaczyński w wystąpieniu w TVP zapowiedział, że wystąpi z prezydenckim projektem ustawy ratyfikacyjnej, gwarantującej nienaruszalność dobrych dla kraju zapisów Traktatu z Lizbony.

Wystąpienie prezydenta miało nietypową oprawę. Niektórym fragmentom towarzyszyła muzyka z filmu "Polskie drogi"; było ono przeplatane archiwalnymi zdjęciami z ubiegłorocznych szczytów UE; pokazano także zdjęcia ze ślubu homoseksualistów i czarno-białą, przedwojenną mapę Niemiec, obejmującą część Polski. Były też zdjęcia szefowej Niemieckiego Związku Wypędzonych (BdV) Eriki Steinbach z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Prezydenckie wystąpienie wywołało wiele komentarzy wśród polityków i opinii publicznej.

18.3. - Do Sejmu wpłynął prezydencki projekt ustawy ws. ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego. Zawierał on konieczność uzyskania zgody prezydenta, rządu i parlamentu w sprawie ewentualnego odstąpienia od zapisów Traktatu dotyczących kompromisu z Joaniny i protokołu brytyjskiego do Karty Praw Podstawowych.

- Tusk zapowiedział, że jeśli PiS zablokuje ratyfikację Traktatu Lizbońskiego przez parlament, będzie trzeba odwołać się do opinii Polaków wyrażonej w referendum.

Premier powiedział, że należy odrzucić poprawki dot. ustawy ratyfikacyjnej Traktatu sprzeczne z konstytucją. Zdaniem Tuska prezydent wystąpieniem w TVP na temat ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego, dołączył się "antyeuropejskiej awantury".

- Sejm znowelizował ustawę o radiofonii i telewizji, przewidującą że większość obecnych kompetencji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zostanie przekazanych Urzędowi Komunikacji Elektronicznej. Nowelizacja zmieniła też sposób powoływania KRRiT oraz zarządów i rad nadzorczych TVP i Polskiego Radia. Umożliwiała przerwanie kadencji obecnych władz mediów publicznych.

W trakcie prac komisji Platforma wycofała się z najbardziej kontrowersyjnych propozycji, m.in. by władze mediów publicznych mianował minister skarbu z możliwością ich odwołania "z ważnych powodów".

Według PO projekt pozwoli odpolitycznić media publiczne; przeciwnego zdania było PiS, które zarzucało m.in. "mocne okrojenie" kompetencji KRRiT na rzecz jednoosobowego organu, jakim jest UKE, co - zdaniem PiS - stawia pod znakiem zapytania konstytucyjność tego projektu.

20.3. - Wizyta Donalda Tuska w Słowenii, spotkanie z prezydentem Danilo Tuerkiem i premierem Janezem Janszą. Tusk zapowiedział, że parlamentarny etap ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego zakończy się przed upływem prezydencji słoweńskiej w UE, czyli przed końcem czerwca, lub przed Świętem Konstytucji 3 maja 2008 r.

Zadeklarował, że Polska nie będzie utrudniała powrotu do negocjacji ws. umowy o współpracy UE-Rosja. Podkreślił, że polskie postulaty warunkujące wznowienie negocjacji z Rosją zostały spełnione.

26.3. - Donald Tusk rozmawiał w Warszawie z premierem Holandii Janem Peterem Balkenende m.in. o ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego.

- Minister zdrowia Ewa Kopacz zaapelowała w Sejmie o merytoryczną i rzeczową debatę nad zaproponowanymi przez PO projektami ustaw reformujących system ochrony zdrowia.

"Mamy wolę polityczną, determinację rządu oraz zgodę społeczną. Do pełni szczęścia potrzeba jedynie waszej przychylności. Dlatego proszę was, odnieście się merytorycznie do wystąpień posłów wnioskodawców i nie rozmieniajcie tego na polityczne dyskusje" - powiedziała Kopacz po pierwszych czytaniach ustaw dotyczących systemu ochrony zdrowia.

Zapewniła, że rząd bierze pełną odpowiedzialność za projekty ustaw zdrowotnych.

27.3. - Premier rozmawiał z Lechem Kaczyńskim o kształcie ustawy upoważniającej głowę państwa do ratyfikacji Traktatu z Lizbony.

Tusk powiedział, że obaj z prezydentem chcieliby uniknąć scenariusza referendum w tej sprawie. Premier zadeklarował "gotowość do zawarcia wszystkich uwag, wątpliwości, czy deklaracji" związanych z Traktatem Lizbońskim w uchwale. Według Kaczyńskiego, pewien postęp został osiągnięty.

27-28.3.- Dwudniowa wizyta Donalda Tuska na Ukrainie. Rozmowy dotyczyły szczytu NATO w Bukareszcie, przygotowań do Euro 2012.

28.3. - Ministrowie spraw zagranicznych 27 państw UE, m.in. Radosław Sikorski uczestniczyli w Brdzie koło Lublany w spotkaniu dotyczącym m.in. negocjacji w sprawie nowego porozumienia UE-Rosja.

Sikorski powiedział, że Warszawie zależy na odmrożeniu stosunków z Białorusią; zaapelował do władz w Mińsku o wstrzymanie represji wobec opozycji i dziennikarzy. Jak zaznaczył, zaprzestanie represji jest warunkiem ocieplenia stosunków z Białorusią.

Sikorski obiecał, że zwiększy fundusz na finansowanie nadającej z Polski na Białoruś telewizji Biełsat, by pokryć ewentualne straty poniesione w wyniku represji białoruskiej milicji wobec dziennikarzy.

29.3. - Weszła w życie Karta Polaka, która wprowadza ułatwienia i przywileje dla Polaków zamieszkałych na Wschodzie. Umożliwia m.in. refundację wizy Schengen, dostęp do polskich szkół i uczelni, ułatwia uzyskiwanie stypendiów, podejmowanie pracy i prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce.

- W prezydenckiej rezydencji w Juracie na Helu doszło do spotkania Lecha Kaczyńskiego z Donaldem Tuskiem ws. ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego. Spotkanie trwało 5 godzin.

30.3. - Premier powiedział, że z prezydentem ustalili, iż podstawą ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego będzie projekt ustawy złożony przez rząd. Ponadto pod patronatem Prezydium Sejmu opracowana zostanie uchwała, w której zawarte będą uwagi, których potrzebę sygnalizował m.in. klub PiS (m.in. zabezpieczenie tzw. kompromisu z Joaniny i protokołu brytyjskiego, ograniczającego stosowanie Karty Praw Podstawowych).

31.3. - Lech Kaczyński spotkał się z prezydium klubu PiS ws. ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego.

cdn.

kno/ par/ mok/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)