Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kalisz: 18. pielgrzymka robotników i pracodawców do bazyliki św. Józefa

0
Podziel się:

Kilkadziesiąt delegacji stoczniowców, górników, energetyków, hutników,
kolejarzy, samorządowców, parlamentarzystów i zarządów regionalnych Solidarności z całego kraju
przybyło w sobotę w 18. pielgrzymce robotników i pracodawców do bazyliki Świętego Józefa Kaliskiego
w Kaliszu.

Kilkadziesiąt delegacji stoczniowców, górników, energetyków, hutników, kolejarzy, samorządowców, parlamentarzystów i zarządów regionalnych Solidarności z całego kraju przybyło w sobotę w 18. pielgrzymce robotników i pracodawców do bazyliki Świętego Józefa Kaliskiego w Kaliszu.

1 Maja Kościół katolicki obchodzi święto św. Józefa - patrona ludzi pracy. Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmiało: "Święty Józef najwspanialszy mężczyzna w historii ludzkości, wzór do naśladowania wobec kobiet, dzieci i rodziny. To wzór dla kapłanów i ojców".

W wygłoszonej homilii ordynariusz diecezji kaliskiej biskup Stanisław Napierała mówił m.in. o potrzebie ścisłej współpracy pracowników i pracodawców, by zapewnić robotnikom pracę oraz godziwe wynagrodzenie i odpowiednie warunki rozwoju ich rodzin. "Wzajemne relacje powinny zmierzać ku budowaniu wspólnoty pracodawców i pracowników, wspólnoty naznaczonej szacunkiem, sprawiedliwością i wzajemną życzliwością" - mówił duchowny.

Według napierały, w Polsce ostatnich lat zaczęło dziać się coś niedobrego z pracą. "Pracę zaczęto wynosić do rangi najwyższej, do celu dla siebie. W hierarchii wartości pracę stawia się właściwie przed ojczyzną, a nawet na miejsce ojczyzny. Nie ma już właściwie znaczenia, kto jest właścicielem i zarządcą, do kogo należą dobra. Byleby była praca" - ubolewał biskup.

Według niego, to "ześlizgnięcie się w hierarchii wartości ojczyzny" na rzecz pracy jest niepokojące.

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek powiedział PAP, że robotnicy przyjechali do Kalisza modlić się w sposób szczególny "wobec sytuacji zagrożeń wynikających z docierającego do Polski kryzysu" oraz ze względu na wielki dramat pod Smoleńskiem.

"Za wolność dziękujemy Bogu, ale pozostaje pytanie jak ją wykorzystujemy, na ile potrafimy respektować zasady sprawiedliwości społecznej. Polska jest dzisiaj w Europie rekordzistą w rozwarstwieniu społecznym. Żadna teoria naukowa nie usprawiedliwia tej sytuacji. To są decyzje na szczeblu parlamentarnym. Modlimy się o to, żebyśmy wrócili do wartości Sierpnia i sprawiedliwie dzielili się chlebem" - powiedział Śniadek.

Emerytowany górnik z nieistniejącej dziś Kopalni 1-Maja w Wodzisławiu Śląskim Edward Szczygieł powiedział PAP, że przyjechał wraz z 52 kolegami, by modlić się o wolną i niezależną Polskę. "Nie chcemy, żeby ktoś nam narzucał przekonania. Każdy z Polaków ma prawo do swobodnego myślenia, niezależnie od tego, czy należy do partii, czy nie. O to modlimy się u św. Józefa" - podkreślił.

Kaliska bazylika jest centralnym ośrodkiem kultu św. Józefa w Polsce. Znajdujący się tutaj obraz Świętej Rodziny pochodzi z 1670 r. W 1997 r. modlił się przed nim papież Jan Paweł II.(PAP)

zak/ par/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)