Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kalisz: Archiwalia w książce "Calisiana rozproszone"

0
Podziel się:

Książka "Calisiana rozproszone", zawierająca dokumenty miasta i regionu od XV
wieku aż do czasów współczesnych ukazała się właśnie w Kaliszu. Publikację, prezentującą źródła do
dziejów Kalisza w polskich zasobach archiwalnych, wydało miejscowe Archiwum Państwowe.

Książka "Calisiana rozproszone", zawierająca dokumenty miasta i regionu od XV wieku aż do czasów współczesnych ukazała się właśnie w Kaliszu. Publikację, prezentującą źródła do dziejów Kalisza w polskich zasobach archiwalnych, wydało miejscowe Archiwum Państwowe.

Według dyrektor placówki dr Grażyny Schlender, 400-stronicowa publikacja jest pewną nowością wydawniczą, ponieważ po raz pierwszy udało się zebrać informacje na temat archiwaliów Kalisza i Ziemi Kaliskiej, które na co dzień są przechowywane w innych archiwach na terenie całej Polski.

"Książka jest nie lada gratką dla wszystkich miłośników i badaczy historii najstarszego miasta w Polsce" - powiedziała we wtorek PAP Schlender. Dodała, że dodatkowym atutem jest bardzo dobra merytoryczna redakcja publikacji oraz doborowe, ogólnopolskie grono autorów, w którym są m.in. Zofia Wojciechowska, Tadeusz Krawczak, Filip Kwiatek, Agnieszka Zajas, Władysław Stępniak.

Zasadniczą częścią publikacji są artykuły o zespołach akt urzędów i instytucji doby Królestwa Polskiego przechowywane w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie i materiały dotyczące Kalisza przechowywane w Archiwum Akt Nowych w Warszawie.

Są także calisiana ze zbiorów fotograficznych Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz źródła zawarte w zasobach archiwów państwowych Poznania, Łodzi i Kalisza, a także Archiwum Wojskowego w Warszawie.

W "Calisianach rozproszonych" znalazły się również źródła do dziejów parafii i klasztorów Kalisza autorstwa miejscowych autorów - Jerzego Splitta z Kalisza i Jerzego Łojko z Konina.

Książę wyposażono w wykaz skrótów, spis ilustracji, bibliografię, noty o autorach, indeks osobowy oraz indeks geograficzny. Każda z części zawiera także streszczenie w języku angielskim.

Całość tekstu uzupełniają liczne fotografie archiwaliów. Można obejrzeć m.in. odwołanie właścicieli Fabryki Fortepianów i Pianin S.A. w Kaliszu z 1947 r. od decyzji o nacjonalizacji, dokumenty z lustracji starostw i królewszczyzn z lat 1762-1765, niemiecki plan regulacji zabudowy Kalisza z 1917 r., zdjęcia z wizyt marszałka Józefa Piłsudskiego na przystani Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego i na Zjeździe Legionistów w 1927 r.

Kaliskie archiwum ma w planach dalszą współpracę z innymi archiwami państwowymi i kościelnymi oraz Instytutem Pamięci Narodowej. "Nadal chcemy wspólnie prowadzić badania nad źródłami do historii Kalisza i regionu kaliskiego" - zapowiada Schlender.(PAP)

zak/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)