Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kalisz: Kwesta na rzecz odnowy grobowca Macedończyków

0
Podziel się:

59 dziennikarzy, aktorów, artystów, sportowców, samorządowców oraz studentów
i uczniów kwestuje w niedzielę w Kaliszu na rzecz odnowy zabytkowego grobowca trzech zasłużonych
dla miasta rodzin Macedończyków.

59 dziennikarzy, aktorów, artystów, sportowców, samorządowców oraz studentów i uczniów kwestuje w niedzielę w Kaliszu na rzecz odnowy zabytkowego grobowca trzech zasłużonych dla miasta rodzin Macedończyków.

Zbiórka, która potrwa do godz. 16., odbywa się na cmentarzu komunalnym - najmłodszym i największym z 11 nekropolii Kalisza. Podobna kwesta na rzecz Starego Cmentarza w pobliskim Ostrowie Wielkopolskim organizowana jest zawsze w Dzień Zaduszny.

Grobowiec Macedończyków został wzniesiony na cmentarzu prawosławnym w 1828 r. Macedończycy zajmowali się w Kaliszu handlem winami. Nekropolię założyli w 1774 r., ale dopiero w 1880 r. przeszła ona na własność gminy prawosławnej. Pochowano tutaj około 50 wyższych oficerów, w tym 16 generałów Ukraińskiej Republiki Ludowej, walczących wspólnie z Polakami w wojnie bolszewickiej 1920 r.

Nekropolia prawosławna jest jedną z trzech cmentarzy wyznaniowych położonych obok siebie w samym centrum miasta, przy wybudowanej w czasach napoleońskich tzw. Rogatce. Jest tam jeszcze cmentarz ewangelicko-augsburski i rzymskokatolicki. Wszystkie są wpisane do rejestru zabytków. Są najstarszymi z wszystkich miejscowych nekropolii.

Publiczną zbiórkę pieniędzy zorganizowało po raz dziewiąty miejscowe Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Do tej pory zebrano około 40 tys. zł. Dzięki temu udało się już dofinansować koszty prac konserwatorskich przy renowacji grobów patrona kaliskich przewodników Adama Chodyńskiego i sprzyjającego Polakom carskiego namiestnika - Michała Daragana. Odnowiono także zabytkowy grobowiec pułkownika Rafała Zajączka oraz kaplicę grobową, w której pochowana jest zasłużona dla kaliskiego muzealnictwa - Zofia Hieropolitańska.

Odrestaurowano również kaplicę Repphanów na cmentarzu ewangelickim. Pochowano w niej m.in. Ludwika i Malwinę Rogozińskich - rodziców odkrywcy Kamerunu, podróżnika i etnografa - Stefana Szolc-Rogozińskiego (1832-1891).

Kwesty w Ostrowie Wielkopolskim organizuje od 12 lat miejscowe Towarzystwo Opieki nad Zabytkami. Dzięki zebranym pieniądzom odnowiono do tej pory m.in. grobowiec księdza Augustyna Szamarzewskiego (1832-1891) - uczestnika Powstania Styczniowego i późniejszego organizatora polskiej spółdzielczości kredytowej w zaborze pruskim.

Cmentarz w Ostrowie z 1794 r. znajduje się w centrum miasta, uważany jest przez wielu historyków za nekropolię szczycącą się metryką starszą od warszawskich Powązek. W jednym z odnowionych już grobów spoczywają rodzice kardynała Dalbora - pierwszego prymasa Polski Odrodzonej. Na innym cmentarzu odnowiono grób Jana Mertki - pierwszego żołnierza poległego w Powstaniu Wielkopolskim.(PAP)

zak/ ala/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)