Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kalisz: Modlitwy w 66. rocznicę oswobodzenia obozu koncentracyjnego Dachau

0
Podziel się:

Duchowni z całej Polski modlili się w piątek w bazylice św. Józefa w Kaliszu
w 66. rocznicę oswobodzenia księży więzionych w hitlerowskim obozie koncentracyjnym Dachau. Wśród
nich był Tadeusz Kosecki z Gdyni - jeden z kilku żyjących w Polsce i na świecie byłych więźniów.

Duchowni z całej Polski modlili się w piątek w bazylice św. Józefa w Kaliszu w 66. rocznicę oswobodzenia księży więzionych w hitlerowskim obozie koncentracyjnym Dachau. Wśród nich był Tadeusz Kosecki z Gdyni - jeden z kilku żyjących w Polsce i na świecie byłych więźniów.

Od 2006 r. uroczystości dziękczynne w Kaliszu odbywają się w Dniu Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w okresie II wojny światowej, ustanowionego przez Konferencję Episkopatu Polski. Organizację Dnia powierzono diecezji kaliskiej. Centralnym punktem tegorocznych uroczystości była msza św. koncelebrowana przez biskupa kaliskiego Stanisława Napierałę. Uczestniczyło w niej siedmiu biskupów oraz kapłani z wszystkich metropolii i diecezji.

W obliczu planowanej przez Niemców zagłady obozu księża przysięgli 66 lat temu św. Józefowi Kaliskiemu, że w przypadku ocalenia spotykać się będą 29 kwietnia każdego roku w Kaliszu - miejscu kultu tego świętego.

Obóz istniał w latach 1933-1945. W czasie II wojny światowej był głównym na zachodzie obozem koncentracyjnym dla polskiego duchowieństwa. Więziono w nim około 200 tys. osób wielu narodowości. Wśród nich było 1786 księży i zakonników, z których 847 przeżyło wojnę i doczekało się wyzwolenia przez armię amerykańską.

W podziemiach kaliskiej bazyliki istnieje Kaplica Męczeństwa i Wdzięczności oraz archiwum księży polskich więzionych w Dachau. Wśród najcenniejszych eksponatów są zdjęcia z uroczystości 25 i 35-lecia wyzwolenia obozu.

Bp Napierała przypomniał w homilii, że z kapłanami modlili się wtedy kardynałowie Stefan Wyszyński i Karol Wojtyła. Są także zdjęcia z 1975 r., kiedy to księży z obozu w Dachau przyjął papież Paweł VI. Był wtedy z nimi przyszły papież Jan Paweł II. Wśród eksponatów są m.in. kawałki obozowego chleba, ręcznie napisany modlitewnik, krzyże, medaliki, obozowe dokumenty i zdjęcia.

Napierała przypomniał, że w czasie pielgrzymki Jana Pawła II w 1997 r. w Kaliszu papież dziękował księżom dachauowcom za to, że "w straszliwych dniach obozu koncentracyjnego, w czasach pogardy związanej z II wojną światową i z hitlerowskim zniewoleniem społeczeństwa (...), zawierzyli swoje cierpienie św. Józefowi".

"Ojciec Święty dziękował za to, że corocznie dachauowcy modlą się za swoich prześladowców. Te słowa, w bliskości beatyfikacji papieża, nabierają szczególnej wymowy" - podkreślił Napierała.

Wśród dachauowczyków byli m.in. zmarli w 2007 r. kardynałowie Ignacy Jeż i Adam Kozłowiecki (2007 r.) oraz arcybiskup Kazimierz Majdański.(PAP)

zak/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)