Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kalisz: Odremontowano dawną Talmud Torę i Bejt Hamidrasz

0
Podziel się:

Prawie 300 tys. zł. kosztowała elewacja budynku dawnej Talmud Tory
(żydowskiej szkoły religijnej) i Bejt Hamidrasz (dom modlitwy i nauki) w Kaliszu, obecnie siedziby
II Urzędu Skarbowego

Prawie 300 tys. zł. kosztowała elewacja budynku dawnej Talmud Tory (żydowskiej szkoły religijnej) i Bejt Hamidrasz (dom modlitwy i nauki) w Kaliszu, obecnie siedziby II Urzędu Skarbowego

Budynek, wzniesiony w 1903 r., został zniszczony w 1914 r., podczas bombardowania i spalenia miasta przez Prusaków. W 1932 r. obiekt odremontowano i oddano do użytku społeczności żydowskiej. W 1936 r. uczyło się w nim 250 chłopców. Podczas II wojny światowej mieściły się tam niemieckie urzędy, a później komenda milicji obywatelskiej i PZPR. Od 1996 r. jest tutaj siedziba II Urzędu Skarbowego.

W pobliżu Talmud Tory znajdowała się mykwa - rytualna łaźnia, zbudowana zgodnie z zasadami zawartymi w Torze, oraz nieistniejąca już tzw. Wielka Synagoga, zbudowana na podstawie przywileju króla Kazimierza Wielkiego z 1358 r. W pobliżu znajdował się też wybudowany w 1836 r. szpital żydowski.

Na mocy Statutu Kaliskiego księcia Bolesława Pobożnego, w 36 punktach określono status prawny Żydów w Wielkopolsce. Dokument szybko został rozszerzony przez kolejnych władców na inne ziemie polskie. Statut Kaliski uważany jest za dokument potwierdzający istniejącą w Polsce tolerancję i jest jednym z najpiękniejszych aktów liberalizmu polskiego w dziejach Europy - uważają historycy.

Przed wojną w Kaliszu mieszkało około 30 tys. Żydów. Miasto było miejscem nauk talmudycznych - działali tutaj m.in. rabini Szlomo Zalman i założyciel jesziwy Israel Szapiro. Dziś nie ma tutaj nawet gminy żydowskiej, a ilość przedstawicieli tej narodowości jest znikoma.(PAP)

zak/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)