Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kalisz: Odsłonięto popiersie Fryderyka Chopina

0
Podziel się:

Płaskorzeźbę z brązu przedstawiającą popiersie Fryderyka Chopina a poniżej
czarne klawisze, imitujące fortepian, odsłonięto w niedzielę na kamienicy w centrum Kaliszu. Do
1914 r. stał w tym miejscu dom, w którym kompozytor tańczył mazura.

Płaskorzeźbę z brązu przedstawiającą popiersie Fryderyka Chopina a poniżej czarne klawisze, imitujące fortepian, odsłonięto w niedzielę na kamienicy w centrum Kaliszu. Do 1914 r. stał w tym miejscu dom, w którym kompozytor tańczył mazura.

Młody Fryderyk spędził w Kaliszu w 1830 r. (od 3 do 5 listopada) ostatnie chwile przed opuszczeniem kraju na zawsze. Wcześniej, od 1826 r., był tutaj co najmniej pięciokrotnie. "Fryderyk miał tutaj oddanych przyjaciół, liczne grono znajomych, a w tym miejscu tańczył mazura z piękną kaliszanką Pauliną Nieszkowską" - głosi napis pod popiersiem.

W Roku Chopinowskim w Kaliszu odbywa się wiele koncertów i innych przedsięwzięć artystycznych oraz wydawniczych. W piątek w Parku Dworskim przed pałacem Biernackich w dzielnicy Sulisławice, gdzie prawdopodobnie Chopin także gościł, zaprezentowano album pt. "Chopin, Kalisz i dalsze okolice". Rozpoczął się także cykl koncertów w ramach festiwalu "Nasz Chopin", organizowany przez Filharmonię Kaliską (FK). Filharmonicy prezentują twórczość kompozytora w latach 1818-1830.

Do późnych godzin w niedzielę trwać będzie Maraton Chopinowski. Koncerty odbywają się w wielkim namiocie przed Ratuszem, w którym stworzono "Kapsułę Chopina". Na jej ścianach można oglądać grafiki przedstawiające obrazy muzyki i twórczości Chopina. Motywem przewodnim są tytuły utworów i elementy partytur chopinowskich powstałych do 1830 r. Niedzielę zakończy huczne odtańczenie mazura w wykonaniu uczestników festiwalu i publiczności.

Jak podkreślił dyrektor FK Adam Klocek, filharmonikom zależy na przybliżeniu dzieł twórców, także tych zapomnianych i w ostatnim czasie niejako na nowo odkrywanych, których twórczość była dla młodego Fryderyka niezwykle istotna, ponieważ kształtowała jego pojęcie o panującym mu współcześnie stylu kompozytorskim. Według Klocka byli to Hummel, Moscheles, Field, Paganini, Rossini, Spontini, Cimarosa, Weber i Krupiński, Elsner, Nowakowski.

Kolejne festiwalowe koncerty symfoniczne, zaplanowane na przyszły tydzień, będą odwzorowaniem występów młodego Chopina na arenie polskiej i europejskiej - koncert wiedeński i dwa koncerty warszawskie, podczas których kompozytor wykonał swoje utwory na fortepian i orkiestrę. Wykonawcami będą zarówno wybitni artyści jak i młodzi adepci pianistyki oraz członkowie polskiej ekipy na konkurs chopinowski.(PAP)

zak/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)