Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kalisz proponuje bezwarunkowy minimalny dochód podstawowy

0
Podziel się

Propozycję wprowadzenia bezwarunkowego minimalnego dochodu podstawowego,
który otrzymywałby każdy obywatel, przedstawił w poniedziałek szef Stowarzyszenia Dom Wszystkich
Polska Ryszard Kalisz. "To nie jest inicjatywa populistyczna, ani nieprzemyślana" - przekonywał.

bEpNYywl

Propozycję wprowadzenia bezwarunkowego minimalnego dochodu podstawowego, który otrzymywałby każdy obywatel, przedstawił w poniedziałek szef Stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska Ryszard Kalisz. "To nie jest inicjatywa populistyczna, ani nieprzemyślana" - przekonywał.

Kalisz - b. poseł SLD kierujący obecnie stowarzyszeniem DWP - powiedział, że w sprawie ustanowienia takiego dochodu została podjęta Europejska Inicjatywa Obywatelska. "Na podstawie Traktatu z Lizbony zainicjowane zostało przez naszych współpracowników z Niemiec działanie na rzecz obywatelskiej inicjatywy dla ustanowienia minimalnego dochodu gwarantowanego" - powiedział polityk. Podkreślił, że on i członkowie DWP zbierają już w tej sprawie podpisy w Polsce i "idzie to bardzo dobrze".

Europejska Inicjatywa Obywatelska umożliwia mieszkańcom UE zgłaszanie propozycji legislacji. Jeśli w ciągu 12 miesięcy zyskają one poparcie co najmniej miliona osób z siedmiu krajów UE, mogą zaowocować nowymi unijnymi decyzjami, strategiami lub przepisami.

bEpNYywn

Kalisz pytany ile miałby wynieść w Polsce taki dochód - gdyby został wprowadzony - odparł, że może powiedzieć jedynie szacunkowo, że "musiałby być na poziomie ponad 1000 zł, pewnie między 1000 a 2000". "Na szczęście istnieje Traktat z Lizbony, my takich szacunków we wszystkich krajach UE nie jesteśmy w stanie przeprowadzić. Jak zbierzemy milion podpisów, będzie to musiała zrobić Komisja Europejska i państwa członkowskie, w tym również polski rząd" - dodał.

Podczas konferencji padło pytanie, czy dochód dotyczyłby i osób pracujących, i niepracujących oraz skąd państwo miałoby wziąć pieniądze na realizację tej propozycji. Karolina Nadolska ze stowarzyszenia DWP powiedziała, że bezwarunkowy dochód gwarantowany otrzymywaliby wszyscy obywatele i rezydenci danego kraju. Podkreśliła, że byłoby to "minimum, czyli jakaś podstawa gwarantowana".

"Z idei i propozycji ekonomistów, konserwatywnych nawet, wynika, że te pieniądze będą pochodzić z uproszczenia systemu socjalnego i z podwyższenia podatków" - oświadczyła. Stwierdziła też, że "podwyższenie podatków to będzie cena, którą wyższa i średnia klasa będzie płaciła za bezpieczne społeczeństwo".

Według Kalisza "to nie musi wcale zwiększać kosztów, a może nawet obniżyć". "W Polsce mamy w tej chwili nawet 600 tys. urzędników. Według naszych symulacji można by o co najmniej 200 tys. zmniejszyć ilość tych urzędników" - powiedział. Powtórzył także, że minimalny dochód gwarantowany byłby różny w poszczególnych krajach.

bEpNYywt

Kalisz poinformował też, że on i członkowie jego stowarzyszenia wezmą udział w sobotniej manifestacji w Berlinie na rzecz wprowadzenia bezwarunkowego dochodu gwarantowanego.

Stowarzyszenie Dom Wszystkich Polska Ryszarda Kalisza to jedna z organizacji, które - obok m.in. Ruchu Palikota i Stronnictwa Demokratycznego - są zaangażowane w inicjatywę Europa Plus. Inicjatywa została stworzona m.in. z myślą o wystawieniu wspólnej centrolewicowej listy w przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego. (PAP)

sdd/ son/ jra/

bEpNYywO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)