Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kalisz
01.11.2007 13:15

Kalisz: Trwa kwesta na rzecz renowacji cmentarza augsbursko- ewangelickiego

Około 40 dziennikarzy, aktorów, artystów, sportowców, polityków oraz studentów kwestuje na rzecz odnowy zabytkowej kaplicy Repphanów na cmentarzu ewagelicko-augsburskim z 1689 r., najstarszej nekropolii Kalisza.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Około 40 dziennikarzy, aktorów, artystów, sportowców, polityków oraz studentów kwestuje na rzecz odnowy zabytkowej kaplicy Repphanów na cmentarzu ewagelicko-augsburskim z 1689 r., najstarszej nekropolii Kalisza. *

Zbiórka, która potrwa do godz. 16. odbywa się na cmentarzu komunalnym - najmłodszym i największym z 11 nekropolii tego miasta. Kwesta w pobliskim Ostrowie Wielkopolskim odbędzie się w piątek.

Publiczną zbiórkę pieniędzy zorganizowało w Kaliszu po raz siódmy miejscowe Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Dzięki zebranym w ten sposób pieniądzom udało się już dofinansować koszty prac konserwatorskich przy renowacji grobów patrona kaliskich przewodników Adama Chodyńskiego i sprzyjającego Polakom carskiego namiestnika - Michała Daragana. Odnowiono także zabytkowy grobowiec pułkownika Rafała Zajączka oraz kaplicę grobową, w której pochowana jest zasłużona dla kaliskiego muzealnictwa - Zofia Hieropolitańska.

Na cmentarzu ewangelickim pochowani są Polacy, Niemcy, osoby pochodzenia żydowskiego i rosyjskiego. "Są to rody bardzo zasłużone dla rozwoju miasta", powiedziała PAP Anna Woźniak - miejski konserwator zabytków. W kaplicy Repphanów pochowano m.in. Ludwika i Malwinę Rogozińskich - rodziców odkrywcy Kamerunu, podróżnika i etnografa - Stefana Szolc-Rogozińskiego (1861-1896). W niedalekiej przyszłości ma tutaj powstać mini muzeum dziewiętnastowiecznej obyczajowości pogrzebowej.

"Zrozumienie ludzi dla naszego celu jest w tym roku bardzo duże. Wielu deklaruje wsparcie dla naszej idei", powiedział PAP jeden z kwestujących - dr Jarosław Dolat, społeczny opiekun zabytków.

Kwesty w Ostrowie Wielkopolskim organizuje od dziesięciu lat miejscowe Towarzystwo Opieki nad Zabytkami. Dzięki zebranym pieniądzom odnowiono do tej pory m.in. grobowiec księdza Augustyna Szamarzewskiego (1832-1891) - uczestnika Powstania Styczniowego i późniejszego organizatora polskiej spółdzielczości kredytowej w zaborze pruskim.

Cmentarz w Ostrowie z 1794 r. znajduje się w centrum miasta, uważany jest przez wielu historyków za nekropolię szczycącą się metryką starszą od warszawskich Powązek. W jednym z odnowionych już grobów spoczywają rodzice kardynała Dalbora - pierwszego prymasa Polski Odrodzonej. Na innym cmentarzu odnowiono grób Jana Mertki - pierwszego żołnierza poległego w Powstaniu Wielkopolskim.

Cmentarz ewangelicko-augsburski położony jest w samym centrum Kalisza, przy tzw. Rogatce. Obok niego, są tutaj cmentarze rzymsko- katolicki i prawosławny. Wszystkie nekropolie są wpisane do rejestru zabytków.(PAP)

Tagi: kalisz, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz