Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kalisz: Ukraińscy skauci porządkują zabytkowy cmentarz prawosławny

0
Podziel się:

Ponad 30 skautów z ukraińskiej organizacji
"Płast" porządkuje od wtorku zabytkowy cmentarz prawosławny w
centrum Kalisza. Pomaga im kilkunastu polskich harcerzy. Prace
potrwają do piątku, potem ukraińska młodzież przez dwa dni będzie
zwiedzać Warszawę.

Ponad 30 skautów z ukraińskiej organizacji "Płast" porządkuje od wtorku zabytkowy cmentarz prawosławny w centrum Kalisza. Pomaga im kilkunastu polskich harcerzy. Prace potrwają do piątku, potem ukraińska młodzież przez dwa dni będzie zwiedzać Warszawę.

"Już od ośmiu lat, młodzież z obu krajów pracuje na cmentarzach legionistów marszałka Józefa Piłsudskiego na Wołyniu, a od czterech lat także na cmentarzach wojskowych w Polsce. Na Wołyniu udało się odnowić prawie z niebytu pięć istniejących tam cmentarzy żołnierskich" - powiedział PAP harcmistrz ze Zgierza i organizator prac - Jarosław Górecki.

Według niego, młodzież przyjechała do Kalisza przede wszystkim po to, aby oddać hołd spoczywającym tutaj żołnierzom atamana Petlury. "Pochowanych jest tutaj około 50 wyższych oficerów, w tym 16 generałów armii Ukraińskiej Republiki Ludowej, którzy walczyli z Polakami w wojnie bolszewickiej w 1920 r." - przypomniał Górecki.

Organizatorzy prac przygotowali także kilkanaście ukraińskich krzyży, które zostaną postawione na cmentarzu prawosławnym oraz na wojskowym cmentarzu ukraińskim w dzielnicy Szczypiorno. Zastąpią one całkowicie zniszczone krzyże z piaskowca.

Do tej pory, młodzież z Ukrainy uporządkowała w 2004 r. wojskowy cmentarz w Kaliszu, a rok temu zaniedbane kwatery żołnierzy armii Petlury w Suwałkach. W tym roku Ukraińcy pracowali na cmentarzu żołnierskim w Wadowicach, gdzie porządkowanie nekropolii zaplanowano na dwa lata.

Proboszcz parafii prawosławnej w Kaliszu ksiądz Mirosław Antosiuk uważa akcję sprzątania za bardzo pożyteczną. W rozmowie z PAP powiedział, że wymiana młodzieży jest dobrą lekcją patriotyzmu i wychowania dla młodych Polaków i Ukraińców. "To jest wielkie odciążenie finansowe dla parafii" - dodał.

Dla Swietłany z Łucka pobyt na kaliskim cmentarzu jest osobistym przeżyciem. "Szkoda, że nie przyjechaliśmy tutaj kilka lat wcześniej, bo pochowani tutaj żołnierze walczyli o niepodległość mojej ojczyzny i zasługują na naszą pamięć" - powiedziała po polsku.

Skauci z Ukrainy pochodzą z różnych rejonów tego kraju i uczą się w szkołach utrzymujących kontakty partnerskie ze szkołami z Polski. Pomoc finansową na porządkowanie nekropolii przekazały władze Kalisza i Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

W długiej historii Kalisza żyły obok siebie różne grupy narodowościowe i wyznaniowe. W samym centrum miasta, przy tzw. Rogatce, pozostały po nich cmentarze: ewangelicko-augsburski, prawosławny, rzymsko-katolicki. Najstarszym z nich jest cmentarz ewangelicki założony w połowie XVII wieku. Sąsiadujący z nim cmentarz rzymsko-katolicki otwarto w 1807 r. Położony naprzeciwko cmentarz prawosławny założyli w 1774 r. Macedończycy, którzy w Kaliszu zajmowali się handlem winami. (PAP)

zak/ fal/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)