Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kalisz: Umorzono sprawę oskarżonych esbeków

0
Podziel się:

Sąd Okręgowy w Kaliszu utrzymał w środę wyrok sądu niższej instancji, który w
lutym tego roku umorzył ze względu na przedawnienie karalności postępowanie wobec dwóch
funkcjonariuszy b. Służby Bezpieczeństwa miejscowej MO.

Sąd Okręgowy w Kaliszu utrzymał w środę wyrok sądu niższej instancji, który w lutym tego roku umorzył ze względu na przedawnienie karalności postępowanie wobec dwóch funkcjonariuszy b. Służby Bezpieczeństwa miejscowej MO.

IPN w Łodzi oskarżył ich w 2009 r. o popełnienie zbrodni komunistycznej.

Przewodnicząca składu sędziowskiego Hanna Nowosad powołała się w uzasadnieniu wyroku na uchwałę Sądu Najwyższego (SN), który pod koniec maja uznał, że zbrodnie komunistyczne zagrożone karą do pięciu lat więzienia są przedawnione od 1995 r.

"SN w swojej uchwale odniósł się do orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego i do zapisów Konstytucji. Wskazał, że w całościowym systemie prawnym nie do przyjęcia jest stwierdzenie, iż ustawa o IPN pozwala na odnawianie i wznawianie ścigania mimo przedawnienia karalności, do którego doszło na podstawie przepisów obowiązujących w nowym systemie prawnym. Chodzi o tę nowelę, która została wprowadzona do Kodeksu karnego w 1995 r." - mówiła sędzia.

Podkreśliła, że nowela przewidywała też przedawnienia podobnych spraw od 1 stycznia 1990 r. "Sąd podziela tę argumentację, nie widząc właściwie żadnych racjonalnych względów, które pozwalałyby na odmienną interpretację systemu prawnego i interpretację przepisów ustawy o IPN" - podkreśliła sędzia Nowosad.

Sąd pierwszej instancji uznał, że początek przedawnienia terminu karalności rozpoczął się 1 stycznia 1990 r., a zatem przestępstwa zarzucane oskarżonym uległy przedawnieniu 1 stycznia 1995 r.

Ten sam sąd przywołał też wyrok SN z marca 2009 r., w którym stwierdzono, że zasada racjonalności ustawodawcy nie może przesłaniać podstawowych praw oskarżonego w procesie sądowym. "Ewidentne błędy ustawodawcy w pierwotnym brzmieniu ustawy o IPN nie mogą być naprawiane przez stosowanie różnych innych zasad interpretowania przepisów prawa, tym bardziej, że prawo tworzy się dla obywateli i powinno być ono skonstruowane w sposób nie budzący wątpliwości" - cytował wtedy wyrok SN sędzia Marek Grodzki.

Prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oskarżył Jana B. i Bogdana K. o stosowanie represji i moralne znęcanie się nad zatrzymanym w 1982 r. działaczem miejscowej Solidarności, Fabianem K.

Byli esbecy zatrzymali go na ulicy, po czym wywieźli w głąb lasu. Tam, przy użyciu broni palnej, grozili mu pozbawieniem życia. Po przewiezieniu do komendy milicji w Kaliszu nadal znęcali się w ten sam sposób, nakłaniając przy tym zatrzymanego działacza do popełnienia samobójstwa - wynika z aktu oskarżenia.

Janowi B. oraz Bogdanowi K. zarzucono także wywiezienie samochodem tego samego działacza opozycji, bez jego zgody, na teren jednego z położonych na obrzeżach Kalisza osiedli.

Wyrok sądu okręgowego jest prawomocny.(PAP)

zak/ itm/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)