Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kalisz: Uroczystości Dnia Sybiraka i 67. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę

0
Podziel się:

Wiązanki kwiatów i dziesiątki zniczy
zapalono przed pomnikiem katyńskim w ogrójcu ojców jezuitów w
Kaliszu, gdzie w niedzielę odbyły się uroczystości z okazji
obchodów Światowego Dnia Sybiraka i 67. rocznicy agresji
sowieckiej na Polskę.

Wiązanki kwiatów i dziesiątki zniczy zapalono przed pomnikiem katyńskim w ogrójcu ojców jezuitów w Kaliszu, gdzie w niedzielę odbyły się uroczystości z okazji obchodów Światowego Dnia Sybiraka i 67. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę.

W ogrójcu znajdują się dziesiątki tablic z nazwiskami Polaków oraz funkcjonariuszy policji i więziennictwa zamordowanych przez NKWD w Ostaszkowie, Starobielsku, Miednoje, Kozielsku. Jest tutaj także pomnik żołnierzy AK i ofiar stanu wojennego.

"Cała moja rodzina została wywieziona do wsi Rożdżestwienka w północnym Kazachstanie. Wszyscy chorowaliśmy, ale dzięki pomocy miejscowych i zaradności matki, doszliśmy do zdrowia i w 1947 r. wróciliśmy do Polski" - powiedział PAP szef kaliskiego oddziału Związku Sybiraków, dr Stanisław Szponder.

Trzynastoletni wówczas Szponder wspomina, że Polakom pomagali wtedy prości ludzie. "Członkowie partii i wyżsi funkcjonariusze lokalnej władzy traktowali nas jak niewolników" - opowiada.

W swoim wystąpieniu przypomniał, że do więzień i łagrów trafiły tysiące Polaków, skazanych na ciężką pracę, głód, choroby i nieludzkie warunki pobytu. "Polska Ludowa nie przyznała się do Sybiraków, wielu z nas musiało ukrywać swoje prawdziwe życiorysy" - mówił. Dlatego, według Szpondera, tak ważne jest, aby losy zesłańców i ich udział w walce o wolność poznała młodzież.

Kapelan kaliskich Sybiraków ks. Grzegorz Sikorski mówił, że katolicyzm, który tak został opromieniony osobą Jana Pawła II i jego otwarciem się na naszych braci w wierze, zaprasza Polaków do modlitw również za wyznawców prawosławia i kościołów ewangelickich. "Za nich dziś nikt się nie modli. Na ziemiach, gdzie oddawali życie nie obchodzi się tej rocznicy. W duchu braterstwa módlmy się i za nich" - apelował.

Obecny na uroczystościach wojewoda wielkopolski Tadeusz Dziuba wręczył ponad dwudziestu zesłańcom przyznane postanowieniem prezydenta RP Krzyże Zesłańca Sybiru.(PAP)

zak/ mskr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)