Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kalisz: Wizyta dziennikarzy mediów polonijnych

0
Podziel się:

Około 140 dziennikarzy mediów polonijnych z 30 krajów, uczestniczących w 18.
Światowym Forum Mediów Polonijnych, przebywało w piątek w Kaliszu i pobliskim Opatówku. Celem
wizyty jest stworzenie możliwości nawiązywania nowych kontaktów w kraju polonijnym żurnalistom.

Około 140 dziennikarzy mediów polonijnych z 30 krajów, uczestniczących w 18. Światowym Forum Mediów Polonijnych, przebywało w piątek w Kaliszu i pobliskim Opatówku. Celem wizyty jest stworzenie możliwości nawiązywania nowych kontaktów w kraju polonijnym żurnalistom.

Dziennikarze rozpoczęli swoją wizytę od Opatówka, gdzie zwiedzili Muzeum Historii Przemysłu, mieszczące się w XIX-wiecznej manufakturze Fiedlerów. Obejrzeli kolekcje fortepianów i pianin, haftów i zabytków dawnej techniki. Zapoznali się także z historią Opatówka i jego dawnego właściciela, gen. Józefa Zajączka.

W Kaliszu dziennikarze spotkali się z prezydentem miasta Januszem Pęcherzem, zapoznali się z ofertami inwestycyjnymi, zwiedzili miasto i obejrzeli pokaz musztry legionistów rzymskich.

"Trzeba zaznaczyć, że Kalisz jest miastem magicznym. Jest tu pewna wyjątkowa aura, która daje natchnienie ludziom kultury i sztuki. Maria Konopnicka, Maria Dąbrowska, Adam Asnyk, Tadeusz Kulisiewicz, Zdzisława Sośnicka, Jan Ptaszyn Wróblewski, Mietek Szcześniak - te i wiele innych postaci to kaliszanie lub osoby związane z Kaliszem, które tu czerpały inspiracje i szlifowały swój talent" - mówił do gości Pęcherz.

Wspomniał też o liczącej 1850 lat historii tego najstarszego w Polsce miasta i Klaudiuszu Ptolemeuszu, który w swoim dziele "Geographia" wspominał starożytną Kalisię, zaznaczając ją na ówczesnej mapie świata.

"Forum Mediów Polonijnych jest dla nas jedyną i niepowtarzalną okazją skontaktowania się z wieloma przyjaciółmi i zarazem dziennikarzami, którzy piszą o Polsce i promują kulturę polską. Przede wszystkim jest to dla nas możliwość zwiedzenia kraju" - mówiła Teresa Pakosz, prezes istniejącego od 18 lat Polskiego Radia Lwów.

Niezależny dziennikarz Jan Dydusiak z USA zauważył, że w Kaliszu jest na ulicach bardzo dużo uśmiechniętej młodzieży i pogodnych ludzi. "Nie da się ukryć, że odnowione centrum miasta sprawia wrażenie, że jest to centrum Europy" - mówił.

Dla Pakosz pobyt w Kaliszu był "wchłonięciem polskości". "Po powrocie do kraju ukażemy to miasto jako kolebkę polskiej kultury" - zapowiedziała.

Idea Światowego Forum Mediów Polonijnych zrodziła się w Tarnowie i tradycyjne forum rozpoczyna się zawsze w tym mieście. Później uczestnicy "wędrują" w różne regiony Polski, by następnie promować je na świecie. Od 1993 r. dziennikarze odwiedzili już 10 regionów Polski.

Forum jest organizowane dzięki wsparciu finansowemu Senatu, MSZ, samorządów, firm prywatnych. Polska Agencja Prasowa jest jednym z patronów medialnych imprezy.

W sobotę dziennikarze będą przebywać w Poznaniu. We wtorek i środę byli w Tarnowie i Nowym Sączu.(PAP)

zak/ hes/

media
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)