Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kalisz: Wolne wędzenie pstrągów i prasłowiański napój w Grodzie Piastów

0
Podziel się:

Pokaz wolnego wędzenia pstrągów mogli obejrzeć w niedzielę zwiedzający
średniowieczny Gród Piastów w Rezerwacie Archeologicznym na osiedlu Zawodzie w Kaliszu. Wiele osób
spróbowało przygotowywanej przez dwa dni uwędzonej ryby oraz prasłowiańskiego napoju oskoły.

Pokaz wolnego wędzenia pstrągów mogli obejrzeć w niedzielę zwiedzający średniowieczny Gród Piastów w Rezerwacie Archeologicznym na osiedlu Zawodzie w Kaliszu. Wiele osób spróbowało przygotowywanej przez dwa dni uwędzonej ryby oraz prasłowiańskiego napoju oskoły.

Oskoła była tradycyjnym napitkiem pijanym o tej porze roku przez wszystkich Słowian. "Jest to nic innego jak sok brzozowy, zbierany jest z drzew brzóz" - powiedział PAP Robert Kotschmatov z Towarzystwa Żywej Archeologii, organizator imprezy.

Według niego, oskoła ma działanie lecznicze i oczyszczające: odtruwa i wzmacnia organizm, reguluje przemianę materii, wypłukuje złogi skrystalizowanych minerałów i ich soli. Stosowany zewnętrznie odżywia włosy i wybiela piegi.

Sok z brzozy pozyskiwany był przez Słowian od zarania dziejów i jeszcze przed II wojną światową nie było zacnej restauracji, w której nie podawano by oskoły. Była ceniona za swoje walory smakowe i gościła w Polsce na większości stołów. Radiesteci twierdzą, że brzoza ma pozytywną energię, a dotykanie jej oraz przebywanie w bliskim jej sąsiedztwie jest bardzo korzystne.

Według Kotschmatova, w dawnych czasach brzozę czcili Celtowie, Słowianie i inne ludy. Była poświęcona władczyni płodności, deszczu i wody - Mokoszy. Uderzenie gałązką brzózki miało pobudzać siły witalne, stąd obyczaj Śmigusa u początku wiosny i przy Wielkanocy. Zasadzona przy grobie brzoza miała chronić przed duchami, według chrześcijan podobny cel miał spełniać krzyż brzozowy.

Brzozie przypisywano również magiczne działanie - z jej pomocą można było pozbyć się wycieńczenia i dreszczy. Gałązek używano na wianki i do zdobienia domów w czasie Zielonych Świątek oraz na palmy w czasie Niedzieli Palmowej. "Na brzozowej korze wypisywano prośby do duchów i wieszano je na brzózkach" - twierdzi Kotschmatov.

Grodzisko na Zawodziu pochodzi z okresu IX-XII wieku. Dzięki środkom UE, zrekonstruowano tutaj za ok. 6 mln zł m.in. przyziemie kolegiaty z około 1155 r., drewniane chaty, pomosty i fragmenty umocnień z epoki pierwszych Piastów. UE uznała projekt Kaliskiego Grodu Piastów jako kluczowy w promocji dziedzictwa kulturalnego Europy.

Od IX do XIII wieku, na Zawodziu znajdowało się silnie ufortyfikowane centrum wczesnośredniowiecznego państwa. Była tu siedziba kasztelanii, ziemi i księstwa oraz władzy kościelnej. Gród najbardziej rozwijał się w okresie panowania Mieszka III Starego, zwanego powszechnie "księciem całej Polski". Kaliską dzielnicę wspominał w 1106 r. Gall Anonim.

Niedzielę na Zawodziu zakończyły barwne opowieści odzianych w średniowieczne stroje pasjonatów Towarzystwa Żywej Archeologii. (PAP) zak/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)