Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kalisz: Wystawa na 60-lecie Archiwum Państwowego

0
Podziel się:

Mało znane i rzadko wcześniej publikowane źródła ikonograficzne Archiwum
Państwowego w Kaliszu pokazano na otwartej w środę wystawie, zorganizowanej z okazji 60-lecia
istnienia tej placówki.

Mało znane i rzadko wcześniej publikowane źródła ikonograficzne Archiwum Państwowego w Kaliszu pokazano na otwartej w środę wystawie, zorganizowanej z okazji 60-lecia istnienia tej placówki.

Można oglądać fotografie, pocztówki, plakaty, afisze, mapy, kroniki, kalendarze, albumy fotograficzne, dyplomy czeladnicze. Najstarszym prezentowanym dokumentem jest świadectwo czeladnicze z 1823 r., a na najmłodszym zdjęciu można oglądać kaliskie siatkarki w 2003 r.

Tradycje archiwalne Kalisza sięgają XII wieku, w którym miastu nadał przywileje książęce Bolesław Pobożny i Przemysł II. Zachowały się także niektóre przywileje nadane przez Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełłę i innych królów.

"Tego rodzaju dokumentów, często pergaminowych, jest ponad 170. W większości są one przechowywane w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie" - powiedziała dyrektor Archiwum, dr Grażyna Schlender.

W 1799 r. Prusacy założyli archiwum w Kaliszu, ale nie wiadomo jak długo ono przetrwało. 26 lat później Rosjanie powołali przy Trybunale Cywilnym Archiwum Akt Dawnych - jedno z ośmiu działających w miastach wojewódzkich Królestwa Polskiego. "Pracował w nim jako pomocnik archiwisty Adam Asnyk" - poinformowała dyrektor.

Archiwum zlikwidowano po 63 latach, a jego zbiory przewieziono do Warszawy. Obecne archiwum powołano w 1951 r.

Na ekspozycji można oglądać też świadectwa ukończenia szkół z XIX wieku, projekty kolorystyki elewacji kamienic w centrum miasta, zdjęcia z wystaw artystów i fotografie ze starych gazet. (PAP)

zak/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)