Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kalisz: Wystawa skarbów wydobytych z sekretnych miejsc

0
Podziel się:

Skarby odnalezione przez archeologów w ustronnych miejscach można oglądać w
Kaliszu na wystawie "Miejsca sekretne na gdańskich podwórkach". Pokazano różne przedmioty od końca
XV do XIX wieku, które wyrzucano lub gubiono w trakcie korzystania z toalet.

Skarby odnalezione przez archeologów w ustronnych miejscach można oglądać w Kaliszu na wystawie "Miejsca sekretne na gdańskich podwórkach". Pokazano różne przedmioty od końca XV do XIX wieku, które wyrzucano lub gubiono w trakcie korzystania z toalet.

Wszystkie prezentowane zabytki pochodzą z Pracowni Zbiorów Gdańskich i Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Wydobyto je na parcelach położonych w obrębie Starego i Głównego Gdańska, gdzie prowadzono ratownicze badania inwestycyjne.

Odkryto tam kilka latryn. Wydobyto z nich przeszło 400 całych naczyń ceramicznych, chińskiej porcelany, monet, instrumentów muzycznych, holenderskich fajansów, szklanych ampułek i buteleczek z wyposażenia apteki, elementów cynowej i szklanej zastawy stołowej, różnego rodzaju fajek, przyborów toaletowych, elementów strojów oraz bogatą kolekcję zabawek, w tym XVII-wieczną marcepanową figurkę Dzieciątka Jezus z szopki bożonarodzeniowej, a nawet fragment ciastka.

"Motywem przewodnim wystawy jest przestrzeń prywatna mieszczan. Artefakty wydobyte z latryn, pokazano w kontekście życia rodzinnego, ilustrując takie zagadnienia jak dieta, zdrowie, moda, czy dzieciństwo" - twierdzą komisarze ekspozycji, Ewa Trawicka i Agnieszka Ruta.

Na ekspozycji można obejrzeć m.in. naczynia i sprzęty kuchenne, dziecinne zabawki oraz przedmioty używane dla zachowania zdrowia i urody, a nawet ziarna, na podstawie których zrekonstruowano dietę dawnych mieszkańców Gdańska. "Jedne z przedmiotów, mimo kilkusetletniego wieku wydają się znajome, a inne zupełnie zapomniane" - mówią komisarze.

Według archeologa z kaliskiego muzeum Leszka Ziąbki, gdańskie toalety budowano kiedyś na zapleczach posesji, często w ich narożnikach lub przy oficynach oraz w pobliżu zabudowań gospodarczych, a niekiedy przy kuchniach. "Stąd bogactwo przedmiotów, które tam się znalazły" - powiedział.

Ekspozycję można oglądać do końca maja.(PAP)

zak/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)