Notowania

wiadomości
28.04.2011 07:03

Kalwaria Zebrzydowska na pielgrzymkowym szlaku Jana Pawła II

Sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej dwukrotnie znalazło się na szlaku pielgrzymek Jana Pawła II: 7 czerwca 1979 oraz 19 sierpnia 2002 roku. Ponadto 14 sierpnia 1991 roku papież przejeżdżał przez miasto, położone u stóp sanktuarium.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej dwukrotnie znalazło się na szlaku pielgrzymek Jana Pawła II: 7 czerwca 1979 oraz 19 sierpnia 2002 roku. Ponadto 14 sierpnia 1991 roku papież przejeżdżał przez miasto, położone u stóp sanktuarium.

Kalwaryjskie sanktuarium było szczególnym miejscem w życiu Karola Wojtyły. To ono - jak sam mówił - ukształtowało jego religijną osobowość i pobożność maryjną. Kalwaryjskie sanktuarium określał jako "maryjne, jak też głęboko chrystocentryczne".

Kustosz kalwaryjskiego sanktuarium ojciec Damian Muskus przypomniał, że papież na lotnisku w Balicach, gdy przybył w 2002 roku z ostatnią pielgrzymką do kraju, podkreślał znaczenie tego miejsca, z którym związany był od najmłodszych lat.

"Tam na modlitwie, na dróżkach, szukałem natchnień w mojej służbie Kościołowi w Krakowie i w Polsce, tam podejmowałem wiele ważnych decyzji duszpasterskich. Tam właśnie, wśród wierzącego i modlącego się ludu, uczyłem się wiary, która jest mi przewodniczką także na Stolicy Piotrowej. Pragnę dziękować Bogu za ten dar za wstawiennictwem Matki Bożej Kalwaryjskiej" - mówił 16 sierpnia 2002 r. Jan Paweł II.

Karol Wojtyła jako papież pielgrzymował do Kalwarii Zebrzydowskiej po raz pierwszy w 1979 r. Zwrócił się wówczas do wiernych z bardzo osobistym przesłaniem: "Wszystkich też, którzy tutaj przybywać będą, proszę, by modlili się za jednego z kalwaryjskich pielgrzymów, którego Chrystus wezwał tymi samymi słowami, co Szymona Piotra. Wezwał go poniekąd z tych wzgórz i powiedział: +Paś baranki moje, paś owce moje+. I o to proszę, proszę, abyście się za mnie tu modlili, za życia mojego i po śmierci".

W 1979 r. Jan Paweł II wyniósł kalwaryjski kościół Matki Boskiej Anielskiej do godności bazyliki mniejszej. Moment ten upamiętnia tablica pamiątkowa na frontonie świątyni.

Kalwarianie zabiegali także o przyjazd papieża w 1987 roku, na uroczystość setnej rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Boskiej Kalwaryjskiej. Wówczas nie udało się. Obraz przewieziono jednak do Krakowa i 10 czerwca ustawiono na ołtarzu polowym na krakowskich Błoniach, gdzie Jan Paweł II odprawił mszę świętą. Papież obdarował tego dnia Matkę Bożą kalwaryjską papieską złotą różą, którą następcy świętego Piotra przekazują szczególnie zasłużonym sanktuariom. Niewiele sanktuariów może się nią poszczycić. Wśród nich są jednak dwa polskie: w Kalwarii Zebrzydowskiej i na Jasnej Górze.

14 sierpnia 1991 r. papież ponownie zawitał do Kalwarii Zebrzydowskiej, podczas czwartej pielgrzymki do kraju. Zatrzymał się krótko na kalwaryjskim rynku i pobłogosławił przybywającym do sanktuarium, a także mieszkańcom Kalwarii Zebrzydowskiej i okolicy.

Jan Paweł II stanął przed obliczem Matki Boskiej Kalwaryjskiej w 1997 r. chociaż Kalwaria Zebrzydowska ponownie nie znalazła się na trasie pielgrzymki. Obraz przewieziono na krakowskie Błonia. Papież ze względów zdrowotnych nie odprawił jednak mszy świętej. 7 czerwca 1997 r. obraz przywieziono do Kurii Arcybiskupiej w Krakowie, gdzie Ojciec Święty długo się przed nim modlił.

Ostatnia wizyta papieża w sanktuarium miała związek z 400-leciem jego fundacji. Jan Paweł II przybył 19 sierpnia 2002. Odprawił wówczas w tamtejszej bazylice mszę świętą. Była to ostatnia eucharystia sprawowana przez niego w Polsce.

W homilii papież apelował o pomoc ubogim, bezrobotnym, dach nad głową dla bezdomnych i miłość dla rodzin. Zwrócił się też do Matki Bożej we własnej intencji. "Matko Najświętsza, Pani Kalwaryjska, wypraszaj także i mnie siły ciała i ducha, abym wypełnił do końca misję, którą mi zlecił Zmartwychwstały. Tobie oddaję wszystkie owoce mego życia i posługi; Tobie zawierzam losy Kościoła; Tobie polecam mój naród; Tobie ufam i Tobie raz jeszcze wyznaję: Totus Tuus, Maria! Totus Tuus" - powiedział.

Jan Paweł II dziękował pielgrzymom za modlitwy i prosił, by dalej modlili się za niego, także po jego śmierci. "Kiedy nawiedzałem to sanktuarium w roku 1979, prosiłem, abyście się za mnie modlili, za życia mojego i po śmierci. Dziś dziękuję wam wszystkim, kalwaryjskim pielgrzymom, za te modlitwy, za duchowe wsparcie, jakiego nieustannie doznaję, i nadal proszę: nie ustawajcie w tej modlitwie. Raz jeszcze Bóg zapłać. Za życia mojego i po śmierci. Ja zaś jak zawsze będę odwzajemniał tę waszą życzliwość polecając wszystkich miłosiernemu Chrystusowi i jego Matce" - mówił papież.

Podczas tej wizyty Jan Paweł II ofiarował krzyż jako wotum dla Matki Bożej Kalwaryjskiej. Symbol wykonany został ze złota z masą perłową. W jego centrum umieszczono kamień szlachetny. Na odwrocie znalazł się napis: "Jan Paweł II, A.D. 2002".

Marek Szafrański (PAP)

szf/ pz/ mhr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz