Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kambodża: Ruszył proces byłego członka reżimu Czerwonych Khmerów

0
Podziel się:

Pierwszy proces członka
zbrodniczego reżimu Czerwonych Khmerów rozpoczął się we wtorek w
Kambodży.

Pierwszy proces członka zbrodniczego reżimu Czerwonych Khmerów rozpoczął się we wtorek w Kambodży.

Wspierany przez ONZ sąd zebrał się, aby osądzić zbrodnie dokonane przed 30 laty przez współpracowników Pol Pota.

66-letni Kaing Guek Eav, znany też jako "Duch", posądzany jest o popełnienie zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości w czasie, gdy kierował katownią S-21 w Phnom Penh, w której w latach 1975-1979 zginęło co najmniej 14 tysięcy ludzi.

Ci, którzy przeżyli tamtejsze tortury, zostali pozbawieni życia na okrytych złą sławą "polach śmierci" - miejscach, gdzie masowo zabijano i grzebano ofiary reżimu.

Kaing Guek Eav przyznał się do winy, ale podkreślił, że tylko wykonywał rozkazy przełożonych. Oczekuje się jednak, że jego zeznania w procesie będą miały kluczowe znaczenie w sformułowaniu zarzutów wobec innych członków reżimu oraz ujawnieniu decyzji podejmowanych przez aparat władzy Czerwonych Khmerów.

Czterech pozostałych oskarżonych twierdzi, że nic nie wie o jakichkolwiek zbrodniach.

Wtorkowe przesłuchanie ma charakter proceduralny. Większość przesłuchań rozpocznie się w marcu. Wyroku można spodziewać się we wrześniu.

W procesie najprawdopodobniej będzie uczestniczyć około tysiąca osób.

Czerwoni Khmerzy pod wodzą Pol Pota opanowali Kambodżę w 1975 roku. Mieszkańców miast wypędzili na wieś, a kraj zamienili w wielki obóz koncentracyjny. Ofiarą represji padła niemal cała kambodżańska inteligencja. Do 1979 roku, kiedy do Kambodży wkroczyły wietnamskie wojska, z głodu, chorób, wycieńczenia i w wyniku zbrodni Czerwonych Khmerów zginęła jedna czwarta ludności. Zwłoki co najmniej 1,7 mln ludzi spoczęły na "polach śmierci".

Do tej pory żaden z liderów reżimu nie odpowiedział przed sądem za dokonane zbrodnie. Przywódca Czerwonych Khmerów Pol Pot zmarł w 1998 roku. Wielu jego współpracowników także zmarło, a inni nadal mieszkają w Kambodży. (PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)