Notowania

pamięć
08.10.2010 16:08

Kamień z Reichstagu na Kopiec Pamięci w Oświęcimiu

Kamień z budynku Reichstagu w Berlinie przekazał na Kopiec Pamięci i Pojednania w Oświęcimiu szef niemieckiego parlamentu Norbert Lammert - poinformowała w piątek rzecznik oświęcimskiego magistratu Katarzyna Kwiecień.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kamień z budynku Reichstagu w Berlinie przekazał na Kopiec Pamięci i Pojednania w Oświęcimiu szef niemieckiego parlamentu Norbert Lammert - poinformowała w piątek rzecznik oświęcimskiego magistratu Katarzyna Kwiecień.

"Norbert Lammert przekazał pamiątkowy kamień na ręce powstańców warszawskich Ireny i Henryka Łagodzkich. () Prezydent Bundestagu życzył, by Kopiec, który jest testamentem wielu byłych więźniów KL Auschwitz i innych obozów koncentracyjnych, został jak najszybciej wzniesiony" - poinformowała rzecznik.

Kopiec Pamięci powstaje w Oświęcimiu między byłymi niemieckimi obozami kompleksu Auschwitz - Auschwitz I (Stammlager) i Auschwitz II-Birkenau. Jego pomysłodawca, zmarły już prof. Józef Szajna - były więzień Auschwitz i Buchenwaldu - uważał, że jego usypanie będzie realizacją "woli i testamentu" byłych więźniów.

Kamień węgielny został wmurowany 14 czerwca 2007 roku. Podczas uroczystości prof. Szajna mówił o idei Kopca: "Sądziłem, że w wieku XX nastąpiła kulminacja. II wojna światowa była ostatnia. Gdy okazało się jednak, że trzecie tysiąclecie, mimo tych doświadczeń, rozpoczyna się wojną, poczułem się współwinny. Pomyślałem, że to dlatego, że za mało walczyłem o pokój. (...) W związku z tym zaproponowałem, aby wznosić Kopiec Pamięci Ofiar Ludobójstwa i Pojednania Ludzi na Świecie. Wszyscy zwiedzający ludzie dobrej woli, prezydenci państw, członkowie rozmaitych organizacji, niech przynoszą na Kopiec choćby jeden kamień, jedną grudkę ziemi - także jako swoje oczyszczenie, katharsis. Wiele musimy czynić, aby chronić nasze życie - z pamięcią o nieżyjących".

Wśród już ofiarowanych na Kopiec kamieni, które w szczególny sposób zostaną wyeksponowane, są m.in.: kostka brukowa z więzienia w Tarnowie, skąd deportowano pierwszych więźniów Auschwitz, kamienie z KL Buchenwald, fragment dachówki z Nagasaki, cegła z twierdzy w Terezinie, a także fragment sklepienia groty zwiastowania z Nazaretu i Ściany Płaczu w Jerozolimie. (PAP)

szf/ abe/ gma/

Tagi: pamięć, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz