Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kamiński: prezydent rozważa zaskarżenie do TK noweli prawa wyborczego

0
Podziel się:

Prezydent Lech Kaczyński poważnie rozważa
skierowanie Trybunału Konstytucyjnego noweli ordynacji wyborczej
do Parlamentu Europejskiego, która wprowadza m.in. możliwość
głosowania przez pełnomocnika i dwudniowe wybory - powiedział w
czwartek w TVN24 prezydencki minister Michał Kamiński.

Prezydent Lech Kaczyński poważnie rozważa skierowanie Trybunału Konstytucyjnego noweli ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego, która wprowadza m.in. możliwość głosowania przez pełnomocnika i dwudniowe wybory - powiedział w czwartek w TVN24 prezydencki minister Michał Kamiński.

Kamiński podkreślił, że nowelizacja ordynacji wyborczej "budzi duże wątpliwości natury konstytucyjnej". "Zapewne prezydent będzie poważnie rozważał skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego" - oświadczył minister.

Zdaniem Kamińskiego wątpliwości prezydenta budzą dwudniowe wybory, a także możliwość oddania głosu przez pełnomocnika w przypadku osób starszych i niepełnosprawnych. "To jest takie nowatorskie. (...) Prezydent nie jest osobą, która jest nieprzychylna osobom starszym, ale w polskiej tradycji tego typu rozwiązań do tej pory nie było; co więcej niektórzy prawnicy zwracają uwagę na niekonstytucyjność tych rozwiązań" - powiedział Kamiński.

Minister zwrócił też uwagę, że PKW nie ma pieniędzy na zorganizowanie drugiego dnia głosowania już w czerwcowych wyborach do PE. "To jest zastanawiające, jak w warunkach oszczędzania na wszystkim, nagle rząd chce na drugi dzień wyborów do PE wydawać 50 mln zł" - dodał.

Szef Kancelarii Prezydent Piotr Kownacki powiedział wcześniej na konferencji prasowej w Krośnie, że czerwcowe eurowybory odbędą się według obecnej ordynacji wyborczej. Zwrócił uwagę, że prezydent ma czas do 12 marca na podjęcie decyzji w sprawie noweli, ale już wcześniej - do 9 marca - musi zarządzić dokładny termin wyborów do PE, co oznacza, że wybory będą ogłoszone "pod rządami starych przepisów.

Prezydent może podpisać ustawę, zawetować ją lub skierować do TK.

O podpisanie zmian w prawie wyborczym zaapelowały w czwartek organizacje niepełnosprawnych m.in. Polski Związek Niewidomych, Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej, Fundacja Pomocy Młodzieży i Dzieciom Niepełnosprawnym "Hej Koniku", Stowarzyszenie "Po Pierwsze Rodzina", Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego i Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji.(PAP)

mzk/ ura/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)