Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kampania "Lokal Bez Papierosa": 1,5 tys. miejsc wolnych od dymu

0
Podziel się:

1,5 tys. pubów i restauracji uczestniczy w kampanii "Lokal Bez Papierosa",
która zachęca do dobrowolnego wprowadzania zakazu palenia w lokalach - poinformowali organizatorzy
akcji w piątek - na miesiąc przed wejściem w życie znowelizowanej ustawy antynikotynowej.

1,5 tys. pubów i restauracji uczestniczy w kampanii "Lokal Bez Papierosa", która zachęca do dobrowolnego wprowadzania zakazu palenia w lokalach - poinformowali organizatorzy akcji w piątek - na miesiąc przed wejściem w życie znowelizowanej ustawy antynikotynowej.

Organizator akcji "Lokal Bez Papierosa" Stowarzyszenie Manko przygotowało kampanię informacyjną nt. nowelizacji Ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Do właścicieli lokali gastronomicznych i rozrywkowych w całej Polsce zostanie rozesłanych 10 tys. broszur.

"W broszurach znajdują się praktyczne informacje odnośnie zmian, które czekają branżę gastronomiczną, dowody na to, że zakaz palenia niesie ze sobą wiele pozytywnych skutków" - powiedziała w piątek, na konferencji prasowej w Warszawie, koordynatorka akcji Magdalena Petryniak.

Przypomniała, że według nowych przepisów we wszystkich jednoizbowych lokalach będzie obowiązywać całkowity zakaz palenia.

"Warto podkreślić, ustawa daje możliwość, ale nie nakazuje zakładania palarni lub zamkniętych sal dla palących. Jest do decyzja całkowicie dobrowolna" - dodała Petryniak.

15 listopada zacznie obowiązywać nowelizowana ustawa antynikotynowa, która wprowadza zakaz palenia w środkach transportu publicznego, w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do wypoczynku i zabawy dzieci, przystankach komunikacji miejskiej. Zakazem palenia zostaną objęte także szkoły, zakłady opieki zdrowotnej, placówki oświaty i obiekty sportowe.

Zgodnie z nowelą właściciele restauracji z co najmniej dwiema salami konsumpcyjnymi będą mogli jedną z nich przeznaczyć dla osób palących. Sala musi być jednak zamknięta i wentylowana. W jednoizbowych lokalach obowiązywać będzie całkowity zakaz palenia.

Za złamanie zakazu palenia będzie grozić kara grzywny do 500 zł. Za nieumieszczenie informacji o zakazie palenia tytoniu właścicielowi lub zarządzającemu obiektem grozi kara do 2000 zł.

Według badań z 2009 roku, w Polsce codziennie pali tytoń 9 milionów osób - 34 proc. mężczyzn (5,2 mln) i 21 proc. kobiet (3,5 mln). 44 proc. Polaków narażonych jest na bierne palenie we własnym domu, natomiast narażenie na dym tytoniowy w zakładzie pracy deklaruje 34 proc. dorosłych Polaków.

Niepalący są najczęściej narażeni na dym tytoniowy w barach, pubach i klubach nocnych (88 proc.), restauracjach i kawiarniach - 51 proc. oraz w domu - 28 proc.(PAP)

gdyj/ abr/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)