Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kampania przeciw umieszczaniu cudzoziemskich dzieci w ośrodkach strzeżonych

0
Podziel się:

Rozpoczyna się kampania organizacji pozarządowych na rzecz odstąpienia od
umieszczania cudzoziemskich dzieci w strzeżonych zamkniętych ośrodkach dla cudzoziemców. Są inne
sposoby zapewnienia praw i wolności dzieciom ubiegającym się o status uchodźcy - uważają.

Rozpoczyna się kampania organizacji pozarządowych na rzecz odstąpienia od umieszczania cudzoziemskich dzieci w strzeżonych zamkniętych ośrodkach dla cudzoziemców. Są inne sposoby zapewnienia praw i wolności dzieciom ubiegającym się o status uchodźcy - uważają.

O międzynarodowej inicjatywie organizacji International Detention Coalition (IDC) poinformowała w środę wspierająca ją Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Obecnie w Polsce istnieje sześć zamkniętych ośrodków strzeżonych dla cudzoziemców, m.in. w Białymstoku, Białej Podlaskiej, Krośnie Odrzańskim i Lesznowoli. Trafiają tam dzieci przebywające w Polsce bez opiekuna prawnego, a także małoletni z rodzicami. Ośrodki są całodobowo monitorowane przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Otacza je trzymetrowe ogrodzenie z siatki. Dzieci z ośrodków nie chodzą do szkoły na lekcje, lecz uczestniczą w zajęciach edukacyjnych w ośrodku.

"Pobyt dzieci w ośrodkach strzeżonych powoduje u nich niczym nieuzasadnione cierpienie; ponadto samo umieszczenie, nawet krótkotrwałe, dzieci w detencji może doprowadzić do nieodwracalnych skutków w ich psychice i zaburzeń w ich rozwoju psychofizycznym. W wielu państwach, w tym także państwach członkowskich UE zauważalna jest tendencja do ograniczania detencji dzieci-migrantów. Dotyczy to nie tylko małoletnich bez opieki, ale też rodzin z dziećmi" - podkreśla IDC.

Jak wskazano, na Węgrzech - czyli w kraju o profilu migracyjnym podobnym do Polski, małoletni bez opieki w ogóle nie są umieszczani w ośrodkach detencyjnych. Prawniczka z Programu Pomocy Prawnej dla Uchodźców i Migrantów HFPC Ewa Ostaszewska-Żuk podkreśliła, że w przypadku rodzin z dziećmi najpierw sprawdza się tam, czy w danym przypadku można uniknąć umieszczenia dziecka w ośrodku. Jeśli to niemożliwe, okres przebywania w zamkniętym ośrodku wynosi maksymalnie 30 dni.

HFPC planuje w najbliższych miesiącach monitoring ośrodków strzeżonych. Zamierza też stworzyć koalicję organizacji pozarządowych, której celem będzie wprowadzenie prawnego zakazu umieszczania dzieci w ośrodkach strzeżonych.

Jak przypomina Fundacja, Europejski Trybunał Praw Człowieka wielokrotnie orzekał w sprawach dotyczących detencji małoletnich. "Trybunał podkreśla w tego rodzaju sprawach szczególną bezbronność dzieci przebywających w detencji i oddzielonych od rodziny. Trybunał uznaje, że detencja dzieci stanowi naruszenie nie tylko artykułu 5. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (tj. prawa do wolności i bezpieczeństwa osobistego), ale także artykułu 3. (tj. wolności od tortur i nieludzkiego lub poniżającego traktowania)" - przypomniano. (PAP)

wkt/ bos/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)