Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kampania społeczna "Małopolska bez korupcji"

0
Podziel się:

Korupcja w Polsce uważana jest za zjawisko
powszechne, dowodzi tego 61. miejsce Polski (razem z Kubą i
Tunezją) na liście 180 państw według Indeksu Percepcji Korupcji
Transparency International w 2007 roku - przypomniała w środę w
Krakowie prezes TI Polska, Anna Urbańska.

Korupcja w Polsce uważana jest za zjawisko powszechne, dowodzi tego 61. miejsce Polski (razem z Kubą i Tunezją) na liście 180 państw według Indeksu Percepcji Korupcji Transparency International w 2007 roku - przypomniała w środę w Krakowie prezes TI Polska, Anna Urbańska.

O prawnych, kulturowych i socjologicznych aspektach zjawiska korupcji dyskutowano w Krakowie na konferencji naukowej, odbywającej się w ramach kampanii społecznej "Małopolska bez korupcji".

Według socjolog Grażyny Skąpskiej z Uniwersytetu Jagiellońskiego, powszechność zjawiska korupcji wynika m.in. z faktu, iż ludzie zawsze starają się realizować swoje cele w sposób dla siebie korzystny. Ponadto - korupcji sprzyjają również takie czynniki, jak spóźniona modernizacja społeczeństwa, pozostałości obyczajowości plemiennej, potrzeba oswajania obcej rzeczywistości oraz brak norm etycznych.

Jednocześnie korupcja, jako szerokie zjawisko socjologiczne, jest przestępstwem bardzo trudnym do wykrycia - mówiono podczas konferencji.

Projekt "Małopolska bez korupcji", realizowany przez Instytut Kościuszki we współpracy ze Stowarzyszeniem Katon i Towarzystwem Doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego, ma na celu podniesienie stanu świadomości i wiedzy o zjawisku korupcji oraz przedstawienie i wypracowanie najlepszych metod jej zwalczania i zapobiegania.

Projekt skierowany jest do młodych ludzi, którzy - w założeniu organizatorów - są bardziej wyczuleni na to zjawisko i nieskażeni nim.

Przewidziano dwie konferencje naukowe, poświęcone m.in. instytucjonalnym i prawnym metodom zwalczania korupcji oraz psychologicznym i prawnym aspektom korupcji w Polsce.

Zaplanowano także zorganizowanie warsztatów dla młodych ludzi, które zakończą się stworzeniem antykorupcyjnych kodeksów etycznych. (PAP)

hp/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)