Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kanada: Gigantyczna akcja szczepień na grypę i gigantyczne kolejki

0
Podziel się:

Od początku tego tygodnia w Kanadzie trwa największa w historii akcja
szczepień na grypę. Skutki rządowej kampanii zachęcającej do zaszczepienia się na A/H1N1 przerosły
oczekiwania - w miejscach szczepień ustawiają się kilkugodzinne kolejki.

Od początku tego tygodnia w Kanadzie trwa największa w historii akcja szczepień na grypę. Skutki rządowej kampanii zachęcającej do zaszczepienia się na A/H1N1 przerosły oczekiwania - w miejscach szczepień ustawiają się kilkugodzinne kolejki.

Gazety cytują przedstawicieli publicznej służby zdrowia, którzy przyznają, że cała akcja szczepień padła "ofiarą własnego sukcesu". Telewizja CBC w tytułach czwartkowych doniesień wybija "chaos ze szczepieniami".

Kanadyjskie władze zaaprobowały szczepionkę zaledwie tydzień temu, w minioną środę. Federalna minister zdrowia Leona Aglukkaq na konferencji prasowej w Ottawie namawiała wówczas Kanadyjczyków do zaszczepienia się, jak tylko lek będzie dostępny. Tym bardziej, że odporności nabywa się dopiero po 10 dniach. W procesie zatwierdzania szczepionki wykorzystano dane z badań europejskich.

Władze federalne zamówiły 50,4 mln dawek szczepionki (Kanadyjczyków jest ponad 33 mln) i 1,8 mln dawek w specjalnej wersji bez środka przyspieszającego działanie (m.in. dla ciężarnych kobiet). Jak podaje dziennik "The Globe and Mail", na razie sześć milionów szczepionek ma trafić do pacjentów do końca tego tygodnia. Zastrzyk dla każdego jest dostępny w wyznaczonych miejscach szczepień, a pełna informacja o tych punktach jest m.in. w internecie.

Na początku zachęcano do szczepień przede wszystkim osoby z grup wysokiego ryzyka, jak ciężarne kobiety, małe dzieci, osoby mieszkające w oddalonych od dużych ośrodków miejscowościach oraz dorosłych z problemami zdrowotnymi. Ostatecznie o tym, do kogo najpierw trafi szczepionka, miały decydować władze poszczególnych prowincji (jest ich dziesięć) i terytoriów (trzech).

Szczepionki rozwożono po szpitalach jeszcze przed oficjalną akceptacją. Jednak okazało się, że choć wielu Kanadyjczyków nie zamierza się szczepić (jak podawały media w ub. tygodniu, w najludniejszej prowincji, Ontario, niechętnych jest około połowy ankietowanych), to obawa przed epidemią doprowadziła do olbrzymich kolejek. Uczestnicy forów internetowych kanadyjskich gazet rozpisują się o godzinach oczekiwania.

Kilka dni temu władze oficjalnie poinformowały, że druga fala A/H1N1 dotarła właśnie do Kanady. Dodatkowo w poniedziałek - a więc w dniu, gdy rozpoczynały się ogólnie dostępne szczepienia - w Toronto zmarł trzynastoletni chłopiec, który zaraził się grypą najprawdopodobniej podczas hokejowego treningu. Był to jeden z głównych tematów w mediach. W czwartek zaś media doniosły, że objawy grypy mają też trener zmarłego chłopca oraz trzech jego kolegów.

Również w czwartek jednym z głównych tematów są trzy przypadki zachorowania na grypę w jednym z największych szpitali w Kanadzie - torontońskim Mount Sinai, który znajduje się przy University Avenue, nazywanej potocznie ulicą "Szpitalną", ponieważ wzdłuż niej jest wiele klinik.

W związku z zainteresowaniem szczepieniami, które przerosło wszelkie oczekiwania, władze namawiają obecnie osoby z grup, które nie są narażone na największe ryzyko zachorowania, by plany zaszczepienia się przesunęły na przyszły tydzień.

Od długiego czasu trwa też akcja informacyjna o tym, na jakie objawy należy zwracać uwagę i jakie przedsięwziąć środki ostrożności. Na przykład w Toronto na przystankach powieszono plakaty, na których pokazuje się, jak należy kichać, gdy zabrakło chusteczki - po prostu w rękaw. W wagonach metra wiszą plakaty, wyliczające niepokojące objawy. W wielu miejscach są też ogólnodostępne pojemniki ze środkiem odkażającym do rąk. Spoty informacyjne pokazywane są też w telewizji. W Ontario do skrzynek pocztowych trafiła właśnie ulotka informacyjna przygotowana przez Agencję Zdrowia Publicznego (Public Health Agency of Canada), jak zabezpieczyć się przed A/H1N1 - wymieniająca symptomy, najbardziej niepokojące objawy grypy (jak siniejąca skóra czy trudności z oddychaniem). Każdy chętny może też ściągnąć z internetu lub zamówić bezpłatny poradnik.

W ulotce wymieniono też środki zapobiegawcze (jak częste mycie rąk czy unikanie dotykania twarzy) i ważne zalecenie: jeśli jesteś chory, zostań w domu.

Władze apelują też od wielu dni, by w razie złego samopoczucia unikać podróży, szczególnie środkami transportu zbiorowego. W środę władze w Ottawie przedstawiły oficjalne zalecenia dotyczące podróży i zwróciły się do branży turystycznej i przewoźników, by złagodzili swoje zasady zmiany rezerwacji biletów dla osób, które przesuwają wyjazd w związku z grypą. Firmy jednak odpowiadają, że standardowo zachęcają Kanadyjczyków do kupowania ubezpieczenia na wypadek rezygnacji z podróży - pisze czwartkowy "The Globe and Mail".

Anna Lach(PAP)

lach/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)