Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kanada: Procedury dla uchodźców będą zaostrzone

0
Podziel się:

Rząd zaostrzy przepisy dotyczące przyjmowania uchodźców. Przyczyną jest
napływ wniosków między innymi z Polski.

Kanada: Procedury dla uchodźców będą zaostrzone
(scazon/CC/Flickr)

Przyczyną jest napływ wniosków z krajów Unii Europejskiej, w tym - z Polski. Kanada nie będzie tolerować _ udawanych uchodźców _.

W czerwcu tego roku miały wejść w życie nowe przepisy dotyczące rozpatrywania wniosków osób podających się za uchodźców, ale rząd postanowił zaostrzyć jeszcze nieobowiązujące prawo. W miniony czwartek do parlamentu wpłynął rządowy projekt w tej sprawie.

Jedną z zasadniczych zmian, jak podawały kanadyjskie media, jest przyznanie ministrowi ds. imigracji prawa do sporządzania listy krajów uważanych za bezpieczne. Jeśli wnioski o przyznanie statusu uchodźcy przez osoby z takich krajów zostaną odrzucone, nie będzie odwołania od decyzji. Dotychczas listę krajów bezpiecznych sporządzała specjalna komisja, w której skład wchodzili eksperci w dziedzinie praw człowieka.

Z drugiej strony kanadyjski system wizowy będzie dokładniejszy. Osoby składające wnioski o wizy do Kanady będą musiały dostarczać nie tylko zdjęcia, będą też od nich pobierane odciski palców.

Zaostrzenia prawa najprawdopodobniej by nie było, gdyby nie problemy Kanady z osobami starającymi się o status uchodźcy z krajów Unii Europejskiej. Jak mówił w parlamencie minister ds. imigracji Jason Kenney, Kanada nie będzie tolerować _ udawanych uchodźców _. Wyjaśnił, że obecnie większość wniosków Kanada otrzymuje od obywateli krajów UE, a nie z Afryki czy Azji.

Kenney zaprzeczał w wypowiedzi dla telewizji CBC, jakoby zmiany w prawie zostały spowodowane zwiększoną liczbą przyjazdów Romów do Kanady. Zwracał jednak uwagę, że wielu _ uchodźców _ tuż po przyjeździe do Kanady interesuje się w pierwszym rzędzie zasiłkami i zapomogami.

Trzy lata temu Kanada wprowadziła ponownie wizy dla obywateli Czech właśnie w związku z masowymi przyjazdami Romów z tego kraju, starających się o przyznanie statusu uchodźcy. Pomimo interwencji Komisji Europejskiej sprawa do dziś pozostaje nierozwiązana. Problem szczególnie dotyczył miasta Hamilton, 70 km na zachód od Toronto, gdzie z kolei osiedlali się Romowie z Węgier, co stało się wyzwaniem dla służb miejskich i szkolnictwa. Dlatego właśnie kanadyjskie media twierdzą, że to wzrost liczby wniosków od Romów z Węgier (100-procentowy wzrost w ciągu roku) oraz zauważalne zwiększenie napływu wniosków od Romów z Rumunii i Polski stały się powodem złożenia przez rząd projektu zaostrzenia prawa dotyczącego uchodźców.

Czytaj wiadomości z Kanady w Money.pl
Tam najszybciej przybywa dzieci. Z powodu... W minionych pięciu latach, czyli od poprzedniego spisu, liczba ludności Kanady wzrosła prawie o 2 miliony.
Helikopterem na stok. Za 180 tysięcy złotych Nie prowadzi tam żadna szosa i łatwiej spotkać niedźwiedzia niż człowieka. O ekskluzywnym sporcie dla wybranych opowiada prekursor Heliskiingu.
Oburzeni znowu zaskakują. Postanowili... Po dwóch dniach pracy ochotników zamienione wcześniej w błoto trawniki parku zostały doprowadzone do porządku.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)