Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kanada
26.11.2011 09:17

Kanada zmieni prawo, by nie można było zasłaniać twarzy

Dotyczy ono osób, które biorą udział w demonstracjach i zamieszkach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(scazon/CC/Flickr)

Podobnie jak w Polsce, także w Kanadzie rozpoczęły się prace nad prawem, które zakazuje zasłaniania twarzy podczas demonstracji. Do federalnego parlamentu wpłynął właśnie projekt w tej sprawie.

Projekt przekazał konserwatywny deputowany z Alberty, Blake Richards. Ponieważ jest to tzw. private member bill, czyli odpowiednik polskiej inicjatywy poselskiej, która w Kanadzie jest obwarowana licznymi obostrzeniami w rozpatrywaniu, nie wiadomo jeszcze, kiedy może stać się obowiązującym prawem. Na razie przeszedł tylko pierwsze czytanie, ale pomysłodawca już może liczyć na poparcie policji.

Richards zaproponował, żeby _ nieuzasadnione prawnie _ zakrywanie twarzy podczas zamieszek czy niezgłoszonego wcześniej zgromadzenia lub demonstracji było karane więzieniem do lat pięciu.

To wnioski z ubiegłorocznych zamieszek w Toronto podczas szczytu G8/G20 oraz tegorocznych zamieszek w Vancouver po Pucharze Stanleya. Deputowany podkreśla, że obecne prawo uniemożliwia policji zatrzymywanie podczas niebezpiecznych zamieszek osób, które wkładają maski na twarz.

Policja dysponuje co prawda możliwością wykorzystania przepisu o _ przebraniu się z zamiarem _, ale przepis ten dotyczy raczej napadów rabunkowych i wymaga większej liczby dowodów na to, że osoba z zasłoniętą twarzą rzeczywiście wykorzystała przebranie w celu popełnienia przestępstwa - przypomniał portal cbc.ca. Problemem, i to prawdopodobnie konstytucyjnym, w proponowanym rozwiązaniu jest określenie, czym jest _ nieuzasadnione prawnie _ zakrywanie twarzy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/6/t135174.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/platforma;poprze;zakaz;zakrywania;twarzy,84,0,974932.html) Wprowadzą kolejny zakaz. Nikt się nie ukryje Dziś prezydent Bronisław Komorowski ma złożyć projekt nowelizacji ustawy o imprezach masowych, w której znajdzie się między innymi taki zapis.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/69/t191301.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/starcia;policji;z;demonstrantami;w;centrum,50,0,970546.html) W Egipcie znów niespokojnie. Są ranni 81 osób zostało rannych podczas sobotnich starć demonstrantów z policją na placu Tahrir w Kairze.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/19/t161299.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wlochy;walcza;z;oburzonymi;zakaz;manifestacji,215,0,937687.html) Oburzeni mają zakaz wychodzenia na ulice Bilans sobotnich burd i starć z policją to 135 rannych oraz straty szacowane na co najmniej 5 milionów euro.
Tagi: kanada, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz