Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kancelaria Prezydenta: ws. uboju rytualnego powinien wypowiedzieć się TK

0
Podziel się:

Sprawa uboju rytualnego jest na tyle prawnie skomplikowana, że powinien
wypowiedzieć się w tej materii Trybunał Konstytucyjny - taką opinię prezydenta Bronisława
Komorowskiego przekazał naczelnemu rabinowi Polski szef prezydenckiej kancelarii Jacek Michałowski.

Sprawa uboju rytualnego jest na tyle prawnie skomplikowana, że powinien wypowiedzieć się w tej materii Trybunał Konstytucyjny - taką opinię prezydenta Bronisława Komorowskiego przekazał naczelnemu rabinowi Polski szef prezydenckiej kancelarii Jacek Michałowski.

Kancelaria Prezydenta poinformowała w środowym komunikacie, że Michałowski spotkał się z naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem. Rozmowa - podała kancelaria - dotyczyła m.in. sprawy uboju rytualnego, "która w ostatnim czasie wzbudziła wiele emocji".

"Minister Michałowski przekazał Rabinowi, że zdaniem prezydenta sprawa jest na tyle prawnie skomplikowana, że powinien wypowiedzieć się w tej materii Trybunał Konstytucyjny. Po rozstrzygnięciu Trybunału Konstytucyjnego będzie można podjąć działania prawne regulujące problem" - napisano w komunikacie.

Szef kancelarii, jak podkreślono, zwrócił uwagę podczas spotkania, że "szczególnie ważny pozostaje wypracowany i praktykowany w naszym kraju, od wielu lat, model współpracy państwa i wspólnot religijnych oparty na wzajemnym zaufaniu".

"Minister zaznaczał, że dialog jest siłą demokracji i tylko w dialogu można rozwiązać trudne problemy - m.in. takie, u których podłoża znajdują się spory o wartości" - czytamy.

W poniedziałek minister administracji i cyfryzacji Michał Boni poinformował, że ustawa o ochronie zwierząt, po ostatnich decyzjach parlamentu, nie stwarza możliwości wykonywania uboju rytualnego; jedynym sposobem na usunięcie kolizji między uprawnieniami wspólnot religijnych i zapisami tej ustawy jest wyjaśnienie Trybunału Konstytucyjnego. Jak mówił, taki wniosek płynie z opinii Rządowego Centrum Legislacji na temat uboju rytualnego, o którą wystąpił.

Minister, który w poniedziałek spotkał się z naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem, przewodniczącym Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce Piotrem Kadlcikiem oraz z muftim RP Tomaszem Miśkiewiczem, poinformował, że zwrócił się do uczestników spotkania o to, by związki wyznaniowe z takim wnioskiem wystąpiły do TK. Przedstawiciele związków zadeklarowali, że tak uczynią.

12 lipca Sejm odrzucił rządowy projekt ustawy dopuszczającej ubój zwierząt bez ogłuszania, czyli tzw. ubój rytualny. Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt powstał po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2012 r., który orzekł, że rozporządzenie ministra rolnictwa z 2004 r., na podstawie którego dokonywany był tego rodzaju ubój, było sprzeczne z ustawą o ochronie zwierząt, a przez to z konstytucją.

Krytycznie o decyzji Sejmu wypowiedziało się MSZ Izraela, a także społeczność żydowska, w tym rabin Michael Schudrich i Piotr Kadlcik, a także Amerykański Komitet Żydowski (AJC) i działająca w USA żydowska Liga Przeciw Zniesławieniom (ADL).

"Policzek wymierzony w nas, ale przede wszystkim w Konstytucję RP, która powinna gwarantować prawa wyznaniowe wszystkim obywatelom" - tak zakaz uboju rytualnego skomentował z kolei przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce mufti RP Tomasz Miśkiewicz.

Tymczasem przewodniczący Taube Foundation for Jewish Life and Culture oraz prezes Koret Foundation Ted Taube napisał w komentarzu dla agencji JTA, że pojawiające się w mediach - głównie poza Polską - opinie, iż ustawa o uboju rytualnym jest oznaką odradzającego się antysemityzmu "to niewłaściwa ocena sytuacji".

"Postrzeganie tej sytuacji w optyce antysemickiej może być szkodliwe dla relacji polsko-żydowskich. Musimy pamiętać, że Polska jest jednym z najbliższych sojuszników Izraela w Unii Europejskiej, i że co roku tysiące młodych Polaków podróżują do Izraela, a żydowska młodzież odwiedza Polskę" - napisał Taube.

"Polska podjęła wiele kroków na rzecz relacji polsko-żydowskich" - przypomniał Taube, podkreślając, że zarówno Foundation for Jewish Life and Culture jak i Koret Foundation dumne są ze swojego wkładu w rozwijanie tych stosunków.

Koret Foundation to prywatna fundacja z siedzibą w San Francisco zajmująca się między innymi promocją kultury oraz działalnością dobroczynną oraz wspieraniem gospodarczego rozwoju Izraela. (PAP)

hgt/ fit/ ro/ eaw/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)