Notowania

kryzys ekonomiczny
29.08.2012 23:42

Kanclerz Merkel pozytywnie o włoskim programie reform

Szefowie rządów Niemiec i Włoch podkreślali, że są zdecydowani pogłębiać gospodarczo-polityczną integrację europejską

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel,* *podczas *spotkała się w Berlinie z premierem Włoch Mario Montim *mówiła o _ robiącym wrażenie, dalekosiężnym programie reform _ włoskiego rządu. Wyrażała przekonanie, że te wysiłki dadzą owoce i Włochy wniosą wkład w poprawę konkurencyjności całej strefy euro - informuje agencja dpa.

Rozbieżności między Berlinem a Rzymem utrzymują się w kwestii przyszłego funduszu ratunkowego dla strefy euro EMS (Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego). Merkel sprzeciwia się przyznaniu EMS tzw. licencji bankowej dla celów nieograniczonego refinansowania ze środków Europejskiego Banku Centralnego (EBC) i w praktyce nieograniczonych możliwości finansowej interwencji w krajach w potrzebie. Kanclerz podkreśliła, że zgadza się w tej kwestii z szefem EBC Mario Draghim.

Monti nie wyklucza natomiast w dalszej perspektywie licencji bankowej dla EMS. Twierdzi, że jest to _ do pomyślenia _, ale że nie należy tego dramatyzować - wskazuje niemiecka agencja. Włoski premier powtarza jednocześnie, że jego kraj, choć boryka się z ogromnym zadłużeniem i wysokimi kosztami jego obsługi, nie ma zamiaru zwracać się o pomoc z unijnych funduszy ratunkowych EFSF i EMS.

Monti podkreślił, że w ciągu minionych siedmiu-ośmiu miesięcy jego kraj poczynił wielkie postępy w zakresie oszczędzania i wprowadzania reform. Wyraził przekonanie, że _ rynki zaczynają doceniać te sukcesy _.

Szefowie rządów Niemiec i Włoch podkreślali, że są zdecydowani pogłębiać gospodarczo-polityczną integrację europejską i doprowadzić do odzyskania zaufania przez wspólną walutę.

Czytaj więcej na ten temat w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/m221544.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/monti;i;merkel;beda;radzic;jak;walczyc;z;kryzysem,169,0,1149353.html) Kryzysowe spotkanie na szczycie. Co postanowią? Włochy chcą, aby Europejski Bank Centralny zainterweniował na rynku obligacji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/7/m244231.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ostre;slowa;montiego;atakuje;polityke;berlina,196,0,1149636.html) Ostre słowa Montiego. Atakuje politykę Berlina Premier Włoch mówi o cierpiących krajach, z powodu oprocentowania niemieckich obligacji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/m124560.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/kryzys;w;strefie;euro;niemieccy;politycy;oburzeni;na;premiera;wloch,95,0,1137759.html) "Monti osłabia demokrację". Niemcy wściekli Niemieccy politycy skrytykowali Mario Montiego, który w wywiadzie dla tygodnika Der Spiegel zasugerował, że w sprawach unijnych rządy powinny działać bardziej niezależnie od parlamentów w swoich krajach.
Tagi: kryzys ekonomiczny, merkel, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz