Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
06.06.2012 15:38

Kandydaci do TK: Kieres, Wieruszewski; mają być kolejne zgłoszenia

Prof. Leon Kieres, którego chce zgłosić PO i prof. Roman Wieruszewski zgłaszany przez Ruch Palikota - to kandydaci na sędziego Trybunału Konstytucyjnego na miejsce Adama Jamroza, którego kadencja kończy się w lipcu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prof. Leon Kieres, którego chce zgłosić PO i prof. Roman Wieruszewski zgłaszany przez Ruch Palikota - to kandydaci na sędziego Trybunału Konstytucyjnego na miejsce Adama Jamroza, którego kadencja kończy się w lipcu.

Zgłoszenie swoich kandydatów zapowiadają jeszcze PiS i Solidarna Polska.

SLD nie zdecydował jeszcze, czy zgłosi własną kandydaturę na miejsce sędziego Jamroza - poinformował PAP we wtorek rzecznik Sojuszu Dariusz Joński. Z kolei Robert Biedroń (RP) powiedział PAP, że najprawdopodobniej kandydatura prof. Wieruszewskiego będzie popierana również przez SLD.

Zamiar zgłoszenia na najbliższym posiedzeniu Sejmu kandydatury prof. Kieresa potwierdził w rozmowie z PAP szef klubu parlamentarnego PO Rafał Grupiński.

PSL swojego kandydata zgłaszać nie zamierza, ma natomiast rozmawiać z PO o ewentualnym poparciu Kieresa - powiedział PAP rzecznik Stronnictwa Krzysztof Kosiński.

Rzecznik PiS Adam Hofman poinformował PAP, że jego ugrupowanie zgłosi swojego kandydata - nie zdradził, kto nim będzie. Podobny zamiar ma Solidarna Polska - politycy SP na razie nie chcą mówić o nazwiskach.

Prof. Kieres w latach 2000-2005 kierował Instytutem Pamięci Narodowej, w latach 2007-2011 był senatorem PO. Bez powodzenia kandydował do Senatu w ostatnich wyborach parlamentarnych.

Prof. Wieruszewski od drugiej połowy lat 80. zajmuje się zagadnieniami związanymi z prawami człowieka. Był m.in. współpracownikiem Tadeusza Mazowieckiego, gdy ten w latach 1992-1995 pełnił funkcję specjalnego wysłannika ONZ w Bośni i Hercegowinie. Zasiadał też w Komitecie Praw Człowieka ONZ.

TK jest odrębnym od sądów, samodzielnym organem konstytucyjnym państwa. Składa się z 15 sędziów, wybieranych indywidualnie przez Sejm na 9 lat. Do kompetencji TK należy m.in. orzekanie w sprawach zgodności ustaw i umów międzynarodowych z konstytucją. (PAP)

laz/ mkr/ tgo/ pż/ par/ gma/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz