Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kandydaci PiS nielegalnie na listach. Według PO

1
Podziel się

Politycy PO uważają, że. prokuratorzy Bogdan Święczkowski i Dariusz Barski - startując, łamią ustawę o prokuraturze. - To nieprawdziwe, oszczercze i niegodziwe zarzuty - odpowiada Święczkowski.

Kandydaci PiS nielegalnie na listach. Według PO
(imagestock/iStockphoto)
bEiJOluJ

Politycy PO uważają, że. prokuratorzy Bogdan Święczkowski i Dariusz Barski - startując, łamią ustawę o prokuraturze. - _ To nieprawdziwe, oszczercze i niegodziwe zarzuty _ - odpowiada Święczkowski.

Poseł PO Grzegorz Karpiński przypomniał, że z list PiS startuje dwóch prokuratorów w stanie spoczynku - Bogdan Święczkowski i Dariusz Barski.

_ -W naszym przekonaniu obaj - startując w wyborach - ewidentnie łamią ustawę o prokuraturze. Panowie są prokuratorami w stanie spoczynku, a do nich mają również zastosowanie przepisy, które mówią o tym, że prokuratorowi nie wolno podejmować zajęć, które mogłyby osłabić zaufanie do jego bezstronności _ - podkreślił poseł PO.

bEiJOluL

Jak ocenił, start tych osób w wyborach z list PiS jest _ ewidentnym _ działaniem, które osłabia zaufanie do bezstronności prokuratury.

_ - Obaj - jako prokuratorzy w stanie spoczynku - pobierają bardzo wysokie wynagrodzenie. To wynagrodzenie, około 15-17 tys. złotych - ustalone jest na tak wysokim poziomie, aby prokuratorzy nie musieli podejmować innych działań, które uderzą w bezstronność i godność zawodu prokuratora _ - podkreślił Karpiński.

Święczkowski w oświadczeniu określił zarzuty - dotyczące braku możliwości kandydowania prokuratorów w stanie spoczynku - jako _ nieprawdziwe, oszczercze i niegodziwe _. _ - Każda osoba znająca ustawę o prokuraturze wie, iż prokuratorzy, tym bardziej w stanie spoczynku, mogą brać udział w życiu publicznym, mają bierne i czynne prawa wyborcze, w tym mogą należeć np. do różnego rodzaju stowarzyszeń _ - napisał były prokurator.

Jak dodał, prokuratorzy w stanie spoczynku mogą też - zgodnie z art. 65a ustawy o prokuraturze - być wybierani do Sejmu lub innych organów państwowych czy międzynarodowych.

bEiJOluR

Święczkowski zauważył, że prokuratorzy nie mogą prowadzić działalności politycznej i nie mogą należeć do partii politycznych. _ - Oświadczam, iż nie byłem i nie jestem członkiem jakiejkolwiek partii politycznej oraz nie prowadziłem i nie prowadzę działalności politycznej. Nie jest prowadzeniem działalności politycznej start do wyborów parlamentarnych - jako kandydat niezależny i bezpartyjny - z list jednej z organizacji biorących w nich udział _ - czytamy w oświadczeniu.

Zdaniem Święczkowskiego, niebywałym jest kwestionowanie przez polityków PO decyzji Państwowej Komisji Wyborczej - która zarejestrowała go jako kandydata.

bEiJOluS

Przypomniał też, że w przeszłości prokuratorzy - nawet czynni zawodowo - brali udział w wyborach do Sejmu, tak jak np. w 2005 r. w wyborach do Sejmu z list Lewicy startowała - czynna wtedy i obecnie zawodowo - prokurator Małgorzata Wilkosz-Śliwa, obecnie prokurator Prokuratury Generalnej.

Święczkowski zapowiedział też, że jeśli członkowie PO będą powtarzać nieprawdziwe zarzuty, to skieruje do sądu stosowny pozew w trybie wyborczym.

Według polityków PO, w wyborach nie powinni też startować byli funkcjonariusze CBA: Ernest Bejda, Maciej Wąsik i agent _ Tomek _ - Tomasz Kaczmarek. _ - Od wszystkich funkcjonariuszy tej służby wymaga się profesjonalizmu, który oznacza, że nie powinni angażować się w bieżące życie polityczne - nawet wtedy, kiedy przechodzą na emeryturę _ - zaznaczył Karpiński.

Zdaniem rzecznika klubu PO Pawła Olszewskiego, na listach PiS jest wiele nazwisk, które kompromitują tę partię i które nie powinny znaleźć się na liście partii, która w nazwie ma Prawie i Sprawiedliwość.

bEiJOluT

_ - Na listach PiS są osoby, które miały i mają problemy z prawem, np. posłowie, którzy dokonali słynnego pijackiego rajdu na Cyprze - Karol Karski i Łukasz Zbonikowski, albo poseł Tomasz Górski, który jest oskarżany o wielokrotne przekroczenie limitu na kampanię wyborczą. Tego typu osoby na listach żadnej partii nie powinny się znaleźć _ - podkreśli Olszewski.

Rzecznik PiS nie chciał komentować zarzutów PO. _ Życie jest zbyt krótkie i piękne, żeby zajmować się Platformą _ - powiedział.

Wybory 2011. Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t130709.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kidawa-;blonska;to;dobrze;ze;nie;ma;jurka;i;korwina-mikke,234,0,901354.html) "Dobrze, że nie ma Jurka i Korwina-Mikke" Małgorzata Kidawa-Błońska z Platformy Obywatelskiej pozytywnie ocenia brak mniejszych ugrupowań, takich jak Korwin-Mikkego czy Marka Jurka w ogólnokrajowej rywalizacji o głosy wyborców.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t130693.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/dlaczego;pis;nie;chce;debaty,89,0,898649.html) "Chocholi taniec" PiS. Bo nie chcą debaty Adam Hofman uważa, że na radzie nie ma sensu debatować.
bEiJOlvm
wybory
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
zdumiony
2 lata temu
"... osłabia zaufanie do bezstronności prokuratury..."? Jak można osłabić coś, co aktualnie nie istnieje?