Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kandydaci PO przedstawili program "Razem dla Małopolski"

0
Podziel się:

Stworzenie w Małopolsce zintegrowanego systemu transportu, rozbudowę dróg,
budowę małych zbiorników retencyjnych i rozwój opieki medycznej nad osobami starszymi obiecują
kandydaci PO do sejmiku województwa małopolskiego.

Stworzenie w Małopolsce zintegrowanego systemu transportu, rozbudowę dróg, budowę małych zbiorników retencyjnych i rozwój opieki medycznej nad osobami starszymi obiecują kandydaci PO do sejmiku województwa małopolskiego.

"Chcemy dobrej kontynuacji tych wszystkich projektów, które są w trakcie realizacji, by utrzymać dynamikę inwestycji i wykorzystać jak najbardziej efektywnie fundusze unijne, które mamy do dyspozycji" - mówił podczas czwartkowej prezentacji programu PO "Razem dla Małopolski" Marek Sowa, obecny członek zarządu województwa małopolskiego.

Sowa - który jest też pełnomocnik Zarządu Regionu PO w wyborach do sejmiku, lider listy w okręgu obejmującym powiaty chrzanowski, olkuski i oświęcimski - dodał, że chodzi też o przygotowanie Małopolski do kolejnego okresu finansowego w UE 2014-2020. Jak poinformował program "Razem dla Małopolski" został przygotowany przez zespół, którym kierował senator PO Janusz Sepioł (były marszałek województwa).

PO wyznaczyła cele i inwestycje w dziewięciu obszarach takich jak m.in. środowisko, zdrowie, gospodarka, kultura, edukacja.

Kandydaci PO obiecują m.in. odbudowę zniszczeń po powodzi 2010, uruchomienie kolei aglomeracyjnej zintegrowanej z lokalnym transportem, zwiększenie dostępu do żłobków i przedszkoli na terenach wiejskich, rozwój opieki medycznej nad osobami starszymi.

Wśród celów wskazują także rozwój Węzła Wiedzy i Innowacji, wspieranie szkolnictwa zawodowego, wprowadzenie bonu umożliwiającego wstęp ze znacznymi zniżkami do instytucji kultury prowadzonych przez samorząd województwa oraz budowę nowego gmachu Filharmonii Krakowskiej.

Kandydaci zaznaczają, że prezentowany program obejmuje perspektywę nie tylko najbliższych czterech lat. Część inwestycji np. budowa Filharmonii Krakowskiej być może nie zostanie do 2014 r. zrealizowana, ale ma być przygotowana.

"Z przyszłym prezydentem Krakowa będziemy chcieli rozpocząć współpracę w sprawie przygotowania pre-metra i systemu zintegrowanego transportu ze wspólnymi biletami i parkingami przesiadkowymi" - mówił Roman Ciepiela, wicemarszałek Małopolski, lider listy w okręgu tarnowskim.

Małgorzata Radwan Ballada "jedynka" PO w Krakowie zapowiedziała, że będzie walczyć o pozyskanie dla miasta aparatury do pozytonowej tomografii emisyjnej i o zwiększenie dostępności zabiegów rehabilitacyjnych dla osób starszych.

Barbara Dziwisz (pierwsza w okręgu obejmującym pow. myślenicki, nowotarski, suski, tatrzański i wadowicki) podkreślała potrzebę stworzenia wokół zbiornika Świnna Poręba infrastruktury turystycznej i sportowej oraz budowy tzw. Beskidzkiej Drogi Integracyjnej i obwodnic miast.

Zygmunt Berdychowski (lider w okręgu nowosądeckim) za najważniejsze zadania uważa przebudowę drogi z Brzeska do Nowego Sącza i dalej do granicy ze Słowacją oraz wykorzystanie potencjału turystycznego Nowosądecczyzny, w szczególności uzdrowisk.

Kazimierz Czekaj (pierwszy w okręgu obejmującym powiaty krakowski, miechowski, proszowicki i wielicki) jako cel wskazał obniżenie zatrudnienia w Urzędzie Marszałkowskim i budowę jego nowej siedziby.

Marek Sowa zaapelował w czwartek do liderów list innych partii, by przyjęli zaproszenie do debaty o przyszłości Małopolski.

Na zgłoszonych przez PO listach kandydatów do sejmiku w sześciu okręgach wyborczych znalazło się w sumie 78 osób, które będą walczyły o 39 mandatów możliwych do zdobycia.(PAP)

wos/ mok/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)