Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kandydat do Senatu chce wpisania architektury Katowic na listę UNESCO

0
Podziel się:

Kandydat Platformy Obywatelskiej w wyborach uzupełniających do Senatu w
okręgu katowickim Leszek Piechota chce wpisania modernistycznej architektury Katowic na listę
światowego dziedzictwa UNESCO. Pomysł popierają śląscy architekci i przedstawiciele świata sztuki.

Kandydat Platformy Obywatelskiej w wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu katowickim Leszek Piechota chce wpisania modernistycznej architektury Katowic na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pomysł popierają śląscy architekci i przedstawiciele świata sztuki.

Swój plan Piechota - który jest wiceprezydentem Katowic - przedstawił podczas wtorkowej konferencji prasowej, zorganizowanej w jednej z katowickich modernistycznych willi. Dziś budynku, zaprojektowanym przez Tadeusza Michejdę, mieści się restauracja.

Piechota powiedział dziennikarzom, że startując w wyborach jest w podwójnie trudnej sytuacji. Po pierwsze - jak zaznaczył - powódź zupełnie zmieniła jego kampanię. Zapowiedział, że wszystkie jego płatne materiały wyborcze będą pozbawione agitacyjnych treści. Znajdzie się w nich natomiast apel o wpłaty na rzecz ofiar powodzi.

"Po drugie ubiegam się o mandat po śmierci nieodżałowanej Krystyny Bochenek, która darzona była wielkim szacunkiem społecznym. Nie ukrywam, że nie jestem w stanie zastąpić jej - ani w sensie mentalnym, ani biograficznym - ale chciałbym wpisać się w jej misję, jaką była troska o kulturę polską" - podkreślił.

Stąd deklaracja kandydata, że do końca kadencji senatora, która upływa za kilkanaście miesięcy, będzie pilotował pierwszą fazę projektu, który ma się zakończyć wpisaniem modernistycznej architektury Katowic na listę UNESCO.

Piechota przyznał, że prowadzi do tego długa droga. Najpierw potrzeba opracowania i uchwalenia przez miejskie władze planu zagospodarowania przestrzennego i objęcie tego terenu ochroną konserwatorską. Później trzeba wpisać obiekty modernistyczne Katowic na listę Pomników Historii, co umożliwi pozyskanie dodatkowych środków na ich renowację.

Kandydat PO liczy, że budynki po odzyskaniu dawnego blasku staną się celem wizyt z całej Polski i zagranicy. List z poparciem tej inicjatywy wysłał Piechocie dziekan Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej prof. Krzysztof Gasidło. Pomysł popiera też wybitny śląski architekt Robert Konieczny i rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach prof. Marian Oslislo, który wziął udział w konferencji prasowej kandydata.

"Sam jestem wielkim orędownikiem architektury modernistycznej Katowic. Uważam, że ciągle za mało na ten temat mówimy, ciągle za mało popularyzujemy nasze dziedzictwo" - powiedział rektor.

"Ta perła architektury, ta przestrzeń miejska jest czymś wspaniałym i należy rzeczywiście się nad nią pochylić i doprowadzić do tego, żebyśmy mogli się o wiele bardziej szczycić tym, co w Katowicach mamy" - dodał prof. Oslislo.

Obiekty katowickiej moderny można znaleźć przede wszystkim w obrębie ulic Kościuszki, Curie-Skłodowskiej, Jordana, Rymera, PCK, Stelmacha i Podchorążych. W tym miejscy przed laty urodzili się i mieszkali m.in. Hans Bellmer, Bogumił Kobiela i Aleksandra Śląska.

Piechota deklaruje, że będzie się starał o wpisanie architektury Katowic na listę UNESCO niezależnie od tego, czy zdobędzie mandat senatora, czy też nie. W wyborach liczy na głosy nie tylko sympatyków Platformy.

Poza Piechotą w wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu katowickim wystartuje dwóch innych kandydatów - wicemarszałek woj. śląskiego Adam Stach z PSL i Zbigniew Zdónek z komitetu Polskiej Partii Pracy.

Nowy senator zajmie miejsce Krystyny Bochenek (PO), która zginęła w kwietniowej katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Wybory uzupełniające w okręgu katowickim odbędą się 20 czerwca, wraz z wyborami prezydenckimi.

Wybory uzupełniające do Senatu odbędą się także w Płocku i Krośnie - senatorowie z tych dwóch okręgów: Janina Fetlińska i Stanisław Zając (oboje PiS) również zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem.(PAP)

kon/ par/ mow/

architektura
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)