Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kapica: Służba Celna służy ochronie zdrwia i życia ludzi

0
Podziel się:

Służba Celna, oprócz aspektu fiskalnego, spełnia bardzo ważną funkcję w
zakresie ochrony zdrowia i życia ludzi, ochrony środowiska naturalnego, zwierząt i roślin służących
człowiekowi, a także gatunków zagrożonych wyginięciem zwierząt - podkreślił w środę na konferencji
prasowej szef Służby Celnej i wiceminister finansów Jacek Kapica.

Służba Celna, oprócz aspektu fiskalnego, spełnia bardzo ważną funkcję w zakresie ochrony zdrowia i życia ludzi, ochrony środowiska naturalnego, zwierząt i roślin służących człowiekowi, a także gatunków zagrożonych wyginięciem zwierząt - podkreślił w środę na konferencji prasowej szef Służby Celnej i wiceminister finansów Jacek Kapica.

Dodał, że do tej pory Służba Celna poostrzegana jest przed wszystkim przez aspekt fiskalny: pobór podatku akcyzowego, ceł i zwalczanie przemytu.

"Służba Celna dba o to, aby na rynek wprowadzane były tylko te wyroby, które nie zagrażają bezpieczeństwu i zdrowiu ludzi lub innym ważnym interesom społecznym, tj. nie stwarzają zagrożeń chemicznych, mechanicznych, termicznych, elektrycznych czy nadmiernej emisji hałasu" - powiedział Kapica.

Poinformował jednocześnie, że tylko w pierwszej połowie tego roku organy celne podjęły łącznie działania względem 346 przesyłek. Zatrzymano m.in. towary barwione niebezpiecznymi barwnikami azotowymi (ubrania, obuwie, tkaniny), a także maszyny, których użytkowanie mogłoby zakończyć się uszkodzeniem ciała, w tym quady i skutery z napędem elektrycznym, których użytkownikami często są dzieci.

Celnicy - jak zaznaczył Kapica - udaremniają także przemyt środków odurzających, które są śmiertelnym zagrożeniem zwłaszcza dla młodego pokolenia Polaków. "W pierwszym półroczu tego roku Służba Celna ujawniła 534 przypadki przemytu narkotyków. Jeden z priorytetowych obszarów działalności celników stanowi zwalczanie nielegalnego obrotu i nielegalnego wytwarzania wyrobów tytoniowych i alkoholowych. I to nie tylko ze względu na akcyzę, bowiem pochodzące z nielegalnego źródła papierosy i alkohol wielokrotnie przekraczają normy zawartości substancji szkodliwych" - podkreślił szef Służby Celnej.

Według Kapicy najbardziej niebezpiecznymi dla zdrowia i życia ludzi są przemycane podrabiane farmaceutyki, zamawiane przez internet i dostarczane drogą pocztową lub kurierską i sprzedawane gdzieś na targowiskach. Bardzo niebezpieczne są też - zdaniem szefa Służby Celnej - wyroby o nieznanym składzie chemicznym, takie jak klapki, obuwie, zabawki dla dzieci. Zaapelował jednocześnie, by kupować tylko te towary, które posiadają certyfikat, a farmaceutyki - w aptekach.

Dziekan Służby Celnej, ks. Marcin Iżycki poinformował, że 21 września w uroczystość św. Mateusza - patrona celników, odbędą się obchody 90-lecia powstania Służby Celnej. Dodał, że z tej okazji delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Celnej, biskup polowy WP, gen. dyw. Tadeusz Płoski, wystosował list, w którym podkreśla, że "działania Służby Celnej wpisują się w tegoroczne hasło duszpasterskie +Otoczmy troską życie+". Zwraca w nim też uwagę, że codzienna służba celników ma odniesienie do dobra wspólnego, jakim jest Ojczyzna. List ten ma zostać odczytany we wszystkich kościołach w Polsce, w najbliższą niedzielę, 20 września.

Na pytanie dziennikarzy, czy Służba Celna w jakiś sposób szczególny włączyła się w tegoroczne hasło duszpasterskie "Otoczmy troską życie", Kapica odpowiedział, że troska o zdrowie i życie ludzie jest dla Służby Celnej codzienną pracą i realizują to w ramach wykonywania zadań ustawowych bez względu na idee i tegoroczne hasło. Dodał, że nie jest to akcja jednorazowa, ale celnicy na granicy i wewnątrz kraju chcą się wpisać w hasło roku duszpasterskiego, wykonując swoje funkcje ochrony życia i zdrowia ludzi oraz ginących gatunków zwierząt i roślin.(PAP)

skz/ itm/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)