Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kard. Adam Kozłowiecki na znaczku pocztowym

0
Podziel się:

Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy i kopertę emisji "100.
rocznica urodzin ks. kard. Adama Kozłowieckiego". Wydanie znaczka zbiega się z trwającym w diecezji
sandomierskiej rokiem poświęconym temu duchownemu.

Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy i kopertę emisji "100. rocznica urodzin ks. kard. Adama Kozłowieckiego". Wydanie znaczka zbiega się z trwającym w diecezji sandomierskiej rokiem poświęconym temu duchownemu.

Jak poinformował portal Poczty Polskiej www.poczta-polska.pl znaczek pocztowy o wartości 1,95 zł wydrukowano techniką rotograwiurową, na papierze fluorescencyjnym, w formacie 43 x 31,25 mm, w arkuszach po 50 znaczków, w nakładzie 400 tys. sztuk. Znaczkowi towarzyszy koperta oraz datownik Pierwszego Dnia Obiegu (FDC), stosowany w Urzędzie Pocztowym w Majdanie Królewskim (Podkarpackie). Autorem projektów znaczka, koperty i datownika jest artysta plastyk Maciej Jędrysik.

Kardynał Adam Kozłowiecki urodził się 1 kwietnia 1911 roku w Hucie Komorowskiej należącej obecnie do diecezji sandomierskiej. W 1929 r. wstąpił do zakonu jezuitów, gdzie otrzymał święcenia kapłańskie. Na początku wojny został aresztowany przez Gestapo, uwięziony, a następnie przebywał w obozach koncentracyjnych w Oświęcimiu i Dachau. Po wyzwoleniu z obozu udał się na misje do ówczesnej Rodezji Północnej (dzisiaj Zambia).

Pracował tam duszpastersko przez 61 lat, aż do śmierci. Jako misjonarz, a następnie pierwszy arcybiskup Lusaki, troszczył się o budowę kościołów, szkół i szpitali. Występował przeciwko rasizmowi ze strony władz kolonialnych, zaś w okresie dążeń niepodległościowych swojej nowej ojczyzny, zaangażował własny autorytet, aby mogła uzyskać ona pełną suwerenność. W 1988 r. Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej.

Zmarł 28 września 2007 r., jest pochowany w Lusace.(PAP)

mch/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)