Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kard. Dziwisz: głos Kościoła powinien być lepiej słyszalny w UE

0
Podziel się

Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz powiedział w
środowym wywiadzie dla agencji Reutera, że Kościół katolicki powinien wykorzystać Traktat
Lizboński, by uczynić swój głos lepiej słyszalnym w Europie, która utraciła swoje chrześcijańskie
korzenie.

bEhnrXCJ

Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz powiedział w środowym wywiadzie dla agencji Reutera, że Kościół katolicki powinien wykorzystać Traktat Lizboński, by uczynić swój głos lepiej słyszalnym w Europie, która utraciła swoje chrześcijańskie korzenie.

Traktat, który wszedł w życie 1 grudnia, przewiduje ustanowienie ram prawnych dla "otwartego i przejrzystego" dialogu między unijnymi instytucjami a Kościołami i wspólnotami religijnymi czy organizacjami światopoglądowymi.

"Wierzę, że jest potrzeba takich konsultacji z Kościołami, by nie popełniać błędów w kwestiach moralności czy etyki, dla korzyści społeczności" - ocenił kardynał. "Nie zapominajmy, że religia jest także ważnym źródłem, które kreuje kultury i społeczeństwa. Tego nie można pominąć" - dodał.

bEhnrXCL

Hierarcha nawiązał także do niedawnego orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przeciwko obecności krzyży w klasach szkolnych.

"Krzyż jest dla nas symbolem religijnym, ale też symbolem kulturowym. Jeśli Europa porzuci swoje korzenie, jej przyszłość będzie niepomyślna. Krzyż stanowi część europejskiego dziedzictwa" - podkreślił metropolita krakowski.

Kardynał wyraził następnie opinię, że "w tym momencie Europa zapomniała o swojej tożsamości". "Ale są nadal siły, które mogą ją odbudować. Myślę, że nadejdzie czas odrodzenia" - wskazał kard. Dziwisz. (PAP)

ksaj/ ro/ bk/

bEhnrXCR

5327994

bEhnrXDm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)