Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kard. Dziwisz: nie można budować przyszłości społeczeństwa na ludzkiej biedzie

0
Podziel się:

Nie można budować szczęśliwej przyszłości społeczeństwa na ludzkiej biedzie,
na krzywdzie człowieka, na cierpieniu brata - mówił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz
podczas mszy św. odprawionej w niedzielę w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach.

Nie można budować szczęśliwej przyszłości społeczeństwa na ludzkiej biedzie, na krzywdzie człowieka, na cierpieniu brata - mówił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz podczas mszy św. odprawionej w niedzielę w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach.

W niedzielę na całym świecie obchodzone jest Święto Miłosierdzia Bożego, ustanowione w 2000 r. przez papieża Jana Pawła II.

"Nie można budować szczęśliwej przyszłości społeczeństwa na ludzkiej biedzie, na krzywdzie człowieka, na cierpieniu brata" - powiedział w homilii podczas mszy św. kard. Dziwisz. "Ludziom kierującym się duchem katolickiej etyki społecznej nie może być obojętny los tych, którzy pozostają bez pracy, żyją w coraz większym ubóstwie, bez perspektyw poprawy swojego losu i losu swoich dzieci. Nie może być obcy nam los wielu polskich rodzin, zwłaszcza wielodzietnych, wielu bezrobotnych i osób w podeszłym wieku" - podkreślił metropolita krakowski.

Dodał, że z Sanktuarium w Łagiewnikach płynie szczególne przesłanie dla Polski. "Przestań się lękać, Polsko! Zaufaj Bogu, który bogaty jest w miłosierdzie" - wezwał kard. Dziwisz.

Kard. Dziwisz mówił w homilii także, że "Kościół w sposób szczególny niesie człowiekowi pokój i radość, gdy w sakramencie spowiedzi umożliwia mu pojednanie z miłosiernym Bogiem". "To ogromne zadanie, jakie kapłani spełniają codziennie, także w tej Bazylice Pojednania, a w sposób bardzo intensywny we wszystkich kościołach przed wielkimi świętami, w zaciszu i dyskrecji konfesjonału. Warto o tym pamiętać pośród niespokojnych, nieraz krzywdzących, często kłamliwych debat o Kościele i jego roli" - mówił kard. Dziwisz.

Jak podkreślił, pojednanie człowieka z Bogiem i człowieka ze swoim sumieniem to fundamentalna misja Kościoła. "W naszej ojczyźnie jest to misja szczególna, bo dotycząca jednania ludzi podzielonych z różnych powodów" - dodał Dziwisz.

Po raz pierwszy od kilku lat, ze względu na pogodę, msza św. została odprawiona nie przy ołtarzu polowym, ale w Bazylice Bożego Miłosierdzia. Według organizatorów uroczystości uczestniczyło w niej ok. 15 tys. osób. Na zakończenie mszy św. wierni ponowili akt zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu.

Sanktuarium w krakowskich Łagiewnikach jest światowym centrum kultu miłosierdzia Bożego. Na tegoroczne uroczystości przyjechali pielgrzymi nie tylko z Polski, ale także ze Słowacji, Filipin, Indii, Kanady, USA, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Włoch. Są także grupy z Brazylii i kapłani z Argentyny.

Obchody Święta Miłosierdzia Bożego rozpoczęły się w sobotę wieczorem całonocnym czuwaniem modlitewnym. W niedzielę od rana w sanktuarium odprawiane są msze św. Do dyspozycji pielgrzymów pozostaje ok. 90 spowiedników. Na terenie sanktuarium prowadzona jest zbiórka datków na budowę organów w łagiewnickiej bazylice.

Święto Miłosierdzia Bożego rozpoczyna w tym roku Tydzień Miłosierdzia, który do tej pory był obchodzony jesienią, ale decyzją Episkopatu Polski termin ten został zmieniony.

Tydzień Miłosierdzia odbywa się pod hasłem "Wiara żywa uczynkami" i ma na celu prezentację działalności charytatywnej, jaką prowadzą różne organizacje kościelne, w tym Caristas. Caritas Archidiecezji Krakowskiej w dolnym kościele Bazyliki Miłosierdzia Bożego będzie prezentowała dokonania pracowników i podopiecznych różnych swoich placówek - warsztatów terapii zajęciowej, domów pomocy społecznej, środowiskowych domów samopomocy i świetlic. 13 kwietnia podczas X Ogólnopolskiej Pielgrzymki Pracowników i Wolontariuszy Caritas do sanktuarium w Łagiewnikach wręczone zostaną medale Caritas Archidiecezji Krakowskiej "Bogaci Miłosierdziem".(PAP)

wos/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)