Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kard. Dziwisz: przesłanie papieża z 1979 roku nadal tak samo aktualne

0
Podziel się

Przesłanie pierwszej pielgrzymki papieża Jana
Pawła II do ojczyzny w 1979 roku jest nadal tak samo aktualne -
ocenił metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. W
poniedziałek uczestniczył on w promocji książki "Jan Paweł II. Syn
tej ziemi", wydanej w 30-lecie papieskiej pielgrzymki.

bEgUboXp

Przesłanie pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do ojczyzny w 1979 roku jest nadal tak samo aktualne - ocenił metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. W poniedziałek uczestniczył on w promocji książki "Jan Paweł II. Syn tej ziemi", wydanej w 30-lecie papieskiej pielgrzymki.

"Ta pielgrzymka, te przemówienia są dziś nadal tak samo aktualne" - mówił kard. Dziwisz. "Dziś modlimy się: niech Zstąpi Duch Twój, niech odmieni obecną sytuację w Polsce, która też ciągle potrzebuje odnowy: jedności, wzajemności, współpracy dla dobra wszystkich i równocześnie dla zachowania tożsamości kulturowej, narodowej w związku z wejściem do Europy" - podkreślił.

W Polsce zrealizowało się wszystko to, o czym Jan Paweł II mówił podczas swojej pierwszej pielgrzymki do ojczyzny - dodał.

bEgUboXr

"To, co mówił na placu Zwycięstwa, stało się faktem: suwerenność i wolność, wolność słowa w Polsce, także swoboda wyznawania swojej religii i swoich przekonań. Zrealizowało się to, co mówił w Gnieźnie, tam padły ważne słowa, tam się rozpoczęło demontowanie żelaznej kurtyny. Przemówienie w Krakowie na Błoniach na zakończenie pielgrzymki należy też do tych ważnych historycznych przemówień" - przypomniał metropolita krakowski.

Jak ocenił kard. Dziwisz, obchodzimy 30-lecie papieskiej pielgrzymki, bo "chcemy skorzystać i odczytać na nowo to wszystko, co zostawił Jan Paweł II". "Jako prorok będzie on oddziaływał i w tym wieku i w późniejszych wiekach i w pokoleniach które przyjdą po nas" - zaznaczył.

Książka "Jan Paweł II. Syn tej ziemi" wydana przez krakowską oficynę "Biały Kruk" przytacza homilie i przemówienia wygłoszone przez papieża Polaka podczas pielgrzymki w 1979 roku. Ich uzupełnieniem są zdjęcia Adama Bujaka i Ryszarda Rzepeckiego. Słowo wstępne napisał abp Kazimierz Nycz. (PAP)

rgr/ bno/ mow/

bEgUboXS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)