Notowania

wiadomości
10.03.2011 14:30

Kard. Nycz: publikacja Benedykta XVI przewodnikiem po Ewangelii

"Jezus z Nazaretu" Benedykta XVI jest świetnym przewodnikiem po Ewangelii, ale dla wielu czytelników może być trudna - powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas czwartkowej prezentacji publikacji w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

Podziel się
Dodaj komentarz

*"Jezus z Nazaretu" Benedykta XVI jest świetnym przewodnikiem po Ewangelii, ale dla wielu czytelników może być trudna - powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas czwartkowej prezentacji publikacji w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. *

Dodał, że dla niego osobiście, książka ta stanowi doskonałą lekturę do medytacji i jest pomocna w przygotowaniu homilii na konkretną niedzielę.

"Zdaję sobie sprawę z tego, że dla wielu czytelników publikacja ta może być trudna" - powiedział kard. Nycz. Wyjaśnił, że jest w niej mnóstwo przepisów, podtekstów ekumenicznych i judeochrześcijańskich, ale można się z niej dużo nauczyć, choć to wymaga pogłębionych studiów.

Zdaniem metropolity najistotniejszą sprawą w publikacji Benedykta XVI jest to, że odbiorcy pozwala się całościowo, syntetycznie popatrzeć na Ewangelię i dostrzec w niej "Chrystusa wiary" i to, w jaki taki sposób przemawia do nas przez Ewangelię tu i teraz.

Podkreślił też, że Benedykt XVI w "Jezusie z Nazaretu" mówi o tym, że "nie chce być ani tym, który pisze kolejny życiorys Jezusa, bo takich jest wielu, ani też robić syntezy chrystologicznej, bo ta jest zastrzeżona dla teologów dogmatyków". "Ojciec Święty sam zastrzega, że koncentruje się na osobie Jezusa Chrystusa i Jego dziele oraz na tym wszystkim, jakie to ma znaczenie dla Kościoła - mistycznego Ciała Chrystusa" - powiedział kard. Nycz.

"Kluczowe w tej książce jest to, na ile my potrafimy zobaczyć Chrystusa Ewangelii jako Chrystusa, który jest w Kościele i jest Kościołem" - podkreślił.

Książka Benedykta XVI "Jezus z Nazaretu. Od wjazdu do Jerozolimy do Zmartwychwstania" ukazała się w czwartek w siedmiu językach, także po polsku. To druga część opowieści o Jezusie. Pierwsza wydana została cztery lata temu. Nowy tom ma nakład 1,2 mln egzemplarzy.

W przedmowie do książki papież napisał, że jej celem jest "zrozumienie postaci Jezusa, Jego słów i czynów". Benedykt XVI zastrzegł: "Nie chciałem pisać +Życia Jezusa+", gdyż jego zdaniem istnieją "wspaniałe dzieła służące poznaniu chronologicznych i topograficznych kwestii życia Jezusa".

"Z odrobiną przesady można by powiedzieć, że chciałem znaleźć rzeczywistego Jezusa" - wyznał. Papież wyjaśnił też: "Usiłowałem trzymać się z dala od kontrowersji dotyczących licznych możliwych kwestii szczegółowych i rozważać jedynie istotne słowa i czyny Jezusa". Światowa prezentacja książki Benedykta XVI odbędzie się w czwartek wieczorem w Watykanie.(PAP)

skz/ bos/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz