Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kardynał Dziwisz: biskupi muszą umacniać doktrynalną jedność wiernych

0
Podziel się:

Polscy biskupi, składający wizytę ad limina Apostolorum w Watykanie
zgromadzili się we wtorek rano na mszy przy grobie Jana Pawła II w bazylice Świętego Piotra. W
kazaniu kardynał Stanisław Dziwisz mówił, że biskupi muszą umacniać doktrynalną jedność wiernych.

Polscy biskupi, składający wizytę ad limina Apostolorum w Watykanie zgromadzili się we wtorek rano na mszy przy grobie Jana Pawła II w bazylice Świętego Piotra. W kazaniu kardynał Stanisław Dziwisz mówił, że biskupi muszą umacniać doktrynalną jedność wiernych.

Podczas mszy w Kaplicy świętego Sebastiana biskupi modlili się za Kościół w Polsce i za posługę papieża Franciszka.

Metropolita krakowski powiedział w kazaniu, że miłość do Jezusa jest "fundamentem wszelkiej misji, każdego urzędu i służby w Kościele".

"Tym bardziej taka miłość powinna codziennie inspirować, motywować i rozpalać serce każdego pasterza, jeżeli nie chce być tylko zwykłym, bezdusznym zarządcą, administratorem spraw wspólnoty Kościoła lokalnego" - dodał kardynał Dziwisz. Zwrócił uwagę na słowa Jana Pawła II o tym, że warunkiem dobrego rządzenia Kościołem jest naśladowanie Jezusa jako Dobrego Pasterza.

"Jak bardzo te słowa współbrzmią z tym, co głosi nam dzisiaj papież Franciszek" - podkreślił były osobisty sekretarz Jana Pawła II.

Mówiąc o wyzwaniach nowej ewangelizacji, stwierdził: "W obliczu relatywizmu i subiektywizmu, którymi skażona jest w wielkiej mierze współczesna kultura, biskupi są powołani do obrony i umacniania doktrynalnej jedności swoich wiernych".

Kardynał Dziwisz mówił, że Jan Paweł II "na swój sposób podzielił los świętego Piotra".

"Najpierw dosięgła go kula. To było 13 maja 1981 roku. Próbowano położyć kres jego służbie. Próbowano odebrać ludziom nadzieję, związaną z jego żarliwym przepowiadaniem Chrystusa. A w ostatnich latach życia cierpienie nadało nowy wymiar jego świadectwu" - powiedział.

"Nogi zwiastuna radosnej nowiny odmawiały posłuszeństwa, a w końcu zamilkł jego głos. Ale tym bardziej przemawiał całym sobą - swoim zawierzeniem wszystkiego Bogu. Przemówił swoją śmiercią. Przemówił swoim pogrzebem. A potem zaczął przemawiać swoją świętością" - dodał arcybiskup krakowski. Nawiązując do kanonizacji papieża Polaka 27 kwietnia, podkreślił: "Za kilka miesięcy czeka nas finał tego nadzwyczajnego świadectwa".

Kardynał Dziwisz zachęcił do modlitwy za młodzież i za "wątpiących, poszukujących, żyjących na marginesie Kościoła lub poza nim, nie rozumiejących jego natury i misji".

"Modlimy się za sprawujących władzę w naszym kraju, aby sprawowali ją mądrze, w duchu służby. Modlimy się za Europę, aby pozostała wierna swoim chrześcijańskim korzeniom. Modlimy się za bratni naród ukraiński" - dodał na zakończenie kazania.

W mszy uczestniczyło kilkudziesięciu polskich biskupów, wśród nich przewodniczący episkopatu arcybiskup Józef Michalik.

W trakcie trwającej do soboty wizyty ad limina Apostolorum polscy biskupi w grupach odwiedzają instytucje i urzędy Watykanu - kongregacje i papieskie rady, spotykają się również z Franciszkiem.

Kilku polskich hierarchów mieszka w domu Świętej Marty, który jest rezydencją papieża.(PAP)

sw/ jhp/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)