Notowania

władza
20.11.2010 20:30

Kardynał Nycz: nigdy w życiu nie pragnąłem władzy

Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz powiedział w sobotę po konsystorzu w Watykanie, podczas którego otrzymał od Benedykta XVI insygnia kardynalskie, że nigdy nie pragnął władzy.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz powiedział w sobotę po konsystorzu w Watykanie, podczas którego otrzymał od Benedykta XVI insygnia kardynalskie, że nigdy nie pragnął władzy. *

"Nigdy w życiu władzy nie pragnąłem, a po drugie nie uważałem, że bycie biskupem, arcybiskupem czy kardynałem to jest kwestia władzy. Chciałbym chętnie służyć ludziom "- podkreślił metropolita warszawski podczas rozmowy z dziennikarzami w Auli Pała VI, gdzie przyjmował życzenia i gratulacje.

"Chciałbym przede wszystkim nie zawieść, gdy chodzi o obowiązek świadectwa, jakie powinien dawać każdy człowiek, każdy chrześcijanin, a zwłaszcza każdy biskup i każdy kardynał" - powiedział kardynał Nycz.

Zapytany o wrażenia z narady Kolegium Kardynalskiego z Benedyktem XVI, w której uczestniczył po raz pierwszy w piątek, odparł: "Tak sobie pomyślałem, kiedy mówili o problemach ich krajów chiński kardynał, czy kardynał koreański, że te nasze problemy często są takie małe w stosunku do tych, które mają ludzie i Kościół w całym świecie, tam, gdzie Kościół jest prześladowany".

"Dyskusja dotyczyła między innymi sprawy wolności religijnej, a może bardziej jej braku. W związku z tym myślę, że to jest właśnie takie doświadczenie, kiedy człowiek powinien sobie powiedzieć: nie koncentruj się na swoich małych problemach, owszem - bierz je poważnie, ale przede wszystkim bądź empatyczny wobec Kościoła powszechnego" - zauważył kard. Nycz.

Wyraził nadzieję, że to doświadczenie uniwersalizmu Kościoła będzie przenosił "na grunt polski, na grunt warszawski, na grunt archidiecezji". "Chciałbym, będąc kardynałem, nade wszystko i na pierwszym miejscu być jej arcybiskupem" - dodał.

Z życzeniami do kardynała Nycza przyszła Pierwsza Dama RP, Anna Komorowska, uczestnicząca w uroczystościach konsystorza.

"Wyrażałam swoją ogromną radość i poczucie zaszczytu, który mnie tutaj spotkał, że mogłam uczestniczyć w tej wielkiej uroczystości. Bo to radość i dla Polski, i dla polskiego Kościoła, że taki człowiek, jak kardynał Kazimierz Nycz nam się trafił" - powiedziała małżonka prezydenta.

Wśród składających gratulacje metropolicie warszawskiemu był watykański sekretarz stanu Tarcisio Bertone.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

ik/ ro/

Tagi: władza, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz